Cazın Netflix`i Qwest TV yayın hayatına başladı

Cazın Netflix`i Qwest TV yayın hayatına başladı

Caz dünyasının önde gelen ismi, prodüktör Quincy Jones kurucusu olduğu ve cazın Netflix`i olarak tanımladığı Qwest TV`nin tanıtımını hafta içinde düzenlediği basın toplantısıyla yaptı.


Qwest TV için basit olarak caz videolarına adanmış dünyanın ilk global platformu diyebiliriz. Web sitesi, caz ve blues sanatçıları B.B. King, şarkıcı Bobby McFerrin ve caz efsanesi Wayne Shorter dahil ilgili tüm caz türlerinin konser görüntülerinden, genç yaşta ölen ve çok sevilen caz piyanisti Esbjörn Svensson`un daha önce yayınlanmamış bir belgeseline kadar 400 kadar filmle yayın hayatına başladı.


Michael Jackson dahil birçok büyük ismin prodüktörlüğünü yapan Jones açıklamasında "Amerika ve diğer ülkelerdeki insanların yüksek kaliteli caz içeriğine erişebilmelerini, cazdan ilham almalarını sağlamayı hep istedim" diyerek amacını kısaca özetledi.


Adını Quincy Jones`tan alan Qwest TV aylık aboneliğinin 7,49 $, yüksek çözünürlüklü üyeliğin ise 9,99 $ olacağını duyurdu. Qwest TV sanılanın aksine Amerika değil Paris`te hayata geçti. Başlangıçta İngilizce ve Fransızca ile başlayacak yayınlara kısa süre sonra Japonca da katılacak, devamındaysa Almanca ve İspanyolca`nın ekleneceği belirtiliyor.


Böyle bir web sitesi açma fikri yıllarca Fransızların ünlü Mezzo TV`sinde program yapan Reza Ackbaraly`nin hayata geçirmeyi istediği bir fikirdi. Daha sonra Mezzo TV sonrası Fransızların ünlü yaz festivali Jazz a Vienne`nin yöneticiliğini üstlenen Ackbaraly Netfilx`in yakaladığı başarının ardından fikrini hayata geçirmeye karar verdi. Cazseverlerin arzuladığı içeriğe dair tüm bu yayın bolluğu içerisinde fazla bir şey olmadığını belirten Ackbaraly düşüncesini hayata geçirmek için Jones ile temasa geçti, tecrübeli ismin engin bağlantılarını kullandı, bu arada Universal, Blue Note gibi küresel firmaların da katalog desteğini alan ekip Qwest TV`yi hayata geçirdi. Quincy Jones ise, ikinci evim dediği Fransa ve caz müziği için böyle bir oluşumun içinde olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirirken çocukluk ve gençliğim ırkçılığın yoğun olduğu Amerika`da geçti ama Fransa`ya geldiğimde benim de bir insan olduğumu anladım ve bu ülkeye aşık oldum, bunun ötesinde, büyük bir kültür ülkesiydi ve caz müziğine tutkunlardı. Jones, Qwest TV`yi kısa zamanda çok sayıda yeni içeriğin ekleneceğini, ortaya çıkmayı bekleyen öyle çok hazine var ki, yavaş yavaş tüm bu malzemeyi cazseverlere sunmayı istiyoruz diye ekledi.


Cazkolik.com / 15 Aralık 2017, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.