Avrupanın en iyi müzik mazağazaları: 10 ülke, 11 şehir, 11 mağaza

Avrupanın en iyi müzik mazağazaları: 10 ülke, 11 şehir, 11 mağaza

Müzik durmaksızın değiştiği gibi müziğin dinleyiciyle buluşma şekli de değişiyor. İkibinli yıllardan itibaren müzik sektörü büyük bir dönüşüm yaşadı, halen de yaşıyor. Yüzyıldan fazla süredir müziği hep bir takım yuvarlak materyaller üzerinden dinledik. Bu dinleme yöntemleri milyarlarca dolarlık devasa büyüklükte bir sektör yarattı. Sektörün tüm bileşenleri bu pastadan payını aldı ama o malzemeleri geliştiren teknoloji bu kez o malzemeleri gereksiz kıldığı bir noktaya kadar geldi. Sorun burada başladı zaten. Devasa büyüklükteki sektör bu değişime ayak uydurmakta zorlandı. Sadece sektör mü? Müzikseverler de öyle. Plaklar, CD`ler, kasetler üzerinde yaratılan büyük kültür elbette bir anda yok olmadı, olmaya da niyeti yok. Her ne kadar artık hiç bir şey eskisi gibi olmayacaksa da müziği halen farklı sebeplerle plaklar, CD`ler üzerinde dinlemek isteyen geniş bir kesim var ve bu kesim son yıllarda ağırlıklı olarak plak formatı üzerine yoğunlaşmış durumda. Bu yoğunlaşma aynı zamanda yüzyıla yayılan bir kültürel birikim ve alışkanlık demek. Tabii bu kültür sadece formatla izah edilemez, aynı zamanda bu malzemelerin satıldığı mağazalar var ve bu mağazalar esasen bu kültürün en önemli taşıyıcıları, yok olmamasını sağlayan belki de yegâne kahramanları. The Guardian gazetesi yazarı Rhiannon Lucy Costlett aracalığıyla Avrupa çapında bir araştırma yaptı ve "Avrupanın En İyi Müzik Mağazaları" isimli bir dosya hazırladı. Biz de bu özel çalışmayı derleyerek size aktarmak istedik. Eminiz okurlarımızın önemli kısmı sık sık Avrupa`ya gidiyor ve gittiğinde bulduğu ilk fırsatta müzik mağazalarını, plakçıları gezmek, birşeyler almak istiyor. İşte, bu liste emin olun size çok yardımcı olacak.

 

Cazkolik.com / 01 Ağustos 2016, Pazartesi

 


 

Side One (Varşova)

 

 

Polonya müzikte, özellikle cazda geleneği olan bir ülke. Müzik önemli olduğuna göre müzik mağazaları da öyle olmalı. Listenin ilk sırasında DJ WWW olarak da bilinen Wojtek Zdanuk`un işlettiği Varşova`lı müzik mağazası "Side One"ın yer alması şaşırtıcı değil. Üstelik, Polonya uzun yıllar soğuk savaş dönemi Sovyet sistemi içindeydi, yani -en azından bir dönem- müziğin baskı altına alındığı bir ülkeydi, buna rağmen gelenekten kopmamayı başarmıştır.

 

"Side One" Varşova`nın merkezinde küçük bir avlu içinde küçük bir mağaza ama raflarında her zaman hem ülke sanatçılarının hem dünyanın önde gelen isimlerine ait plakların hem de farklı tasarım ürünlerin olduğu, çevresinde her daim müzisyen ve müzikseverlerden oluşan topluluk olan bir mağaza.

 

Adres: Chmielna 21, Web: sideone.pl

 


 

Doctor Vinyl (Brüksel)

 

 

Listenin ikinci sırasında Brüksel`den "Doctor Vinyl" var. Sahibi Geert Sermon özellikle Belçika`nın yerel elektronik müzik geçmişi konusunda ayaklı tarih olarak anılıyor. Bu demek oluyor ki mağazası da elektronik müzik, new-beat, trance, rave gibi tüm alt türlerin merkezi bir olan mağaza. Dünyanın en saygın DJ`lerinin albümleri burada mümkün olduğu gibi o isimlerin de albümlerinin burada satılıyor olması ayrı gib övünme duygusu yaratıyor. Brüksel`e yolu düşenlerin mutlaka gözatması gereken bir müzik mağazası.

 

Adres: Rue de la Grande Ile 1 Web: doctorvinylrecords.be

 


 

Posh Isolation (Kopenhag)

 

 

Bu kez Kopenhag`a uzanıyoruz. Kopenhag`ın Blagardsgade isimli bölgesinde Posh Isolation isimli bu küçük müzik mağazası özellikle Danimarka`nın underground ve endüstriyel müzik yapan kesimlerinin albümlerini temin etmek için öncü bir mağaza ve aynı zamanda dağıtım işlevi de görüyor. Mağazada tekno, noise, endüstriyel, power electronics, black metal, punk ve synth tarz müziklerin başka bir yerde bulamayacağınız kayıtlarını bulmanız mümkün. Aynı zamanda mağazada tişört ve benzeri tasarımlar da satın alabilirsini. Mağaza ve çevresinde her daim müzikseverler olduğu için orada yeni arkadaşlar da edinmeniz mümkün.

 

Adres: Blagardsgade 14 Web: poshisolation.net

 


 

Groove City Records (Hamburg)

 

 

Sıra Hamburg`da. Markstrasse`de bulunan Groove City Records son dönem plakların yükselişe geçmesinden sonra iyice popüler olmuş mağazalardan biri. Geniş bir çeşitliliği olmasına karşın burada klasikten soul müziğe yelpazenin daha baskın olduğunu söylemek mümkün. Yanısıra, mağaza, ilk baskılar, koleksiyonluk malzemeler gibi daha ziyade toplayıcılara yönelik nadir numuneleri de satıyor.

 

Adres: Markstrasse 114 Web: groove-city.com

 


 

Discos Paradiso (Barselona)

 

 

Yolumuz bu kez Barselona`ya düşecek. Bu noktada belki şu hatırlatmayı yapmalı, bu şehirlerde elbette bayka pek çok müzik mağazası var, The Guardian editörleri bu mağazalar içinde bu listedeki yerleri biraz daha ön plana çıkarmış. Aynı şekilde Barselona`da kuşkusuz birçok müzik mağazasına sahip ama söz edeceğimiz yer Discos Paradiso. Mağaza Barselona`nın göbeğinde yer alıyor. Şehirde önceleri pekçok mağaza varmış, hala da var ama müziğin materyal üzerinden internet üzerine kaymasıyla bir çoğu yaşamını sürdürememiş, Disco Paradiso bunların içinde hayatta kalabilenlerden. 2010`da Gerardo Lopez ve Arnau Ferres tarafından açılmış. Ağırlıklı plak satışı ama başka malzemeler de elbette var. Mağazanın bir özelliği makul fiyata satış yapması, müşterileriyle kurduğu yakın ilişki ve istenilen albüm eğer yoksa mutlaka bulunması hizmeti mağazayı müzikseverler arasında sevilen müşterek bir yer haline getiriyor.

 

Adres: Carrer de Ferlandina 39 Web: discosparadiso.com

 


 

El Almacen (Madrid)

 

 

Barselona`ya gitmişken Madrid`e uğramamak olmaz. Resimde gördüğünüz gibi mağazanın önü, içi ve dışı hep böyle. Aynı zamanda müzik de çalınıyor. Çok geniş bir tarz skalası var. Caz, soul rock, pop, ikinci el, DJ performansları, başka tür etkinlikler... Ne ararsanız burada bulmak mümkün, olmadı önünde vakit geçirin nasılsa birileriyle sohbete başlarsınız.

 

Adres: Minas 13 Web: facebook.com/elalmacendediscos

 


 

The R.A.G.E. (Dublin)

 

 

Dublin olmadan böyle bir liste olur mu? Olmaz! Dublin`e yolunuz düştü ve şehrin enerjisi yüksek eklektik müzik sahnesine ilişkin sembol olma özelliğine sahip bir mekana, bir müzik mazasına uğramak istiyorsanız gideceğiniz yer R.A.G.E. olmalı. Eğer takıntılı bir müzikseverseniz kendinizi cennette hissedeceğiniz bir yer aynı zamanda burası. Haberi yapan gazeteci mağazada bir kaç saat geçirdiğini ve bu süre zarfında Rolling Stones ile ilgili bilmediği bir dolu yeni şey öğrendiğini özellikle belirtiyor. Tabii bu kadar süre sonunda birşey satın almadan da çıkabilirsiniz ama oranın müşteri dostu, insanı sıkmayan müziksever personeline karşı kendinizi mahcup hissetmeye hazır olun diyor.

 

Adres: 16B Fade Street Web: therage.ie

 


 

Rubadub (Glasgow)

 

 

Dublin`e gitmişken Glasgow`da uğramalı ama nereye? Hiç aranmayın, gideceğiniz yer Rubadub. Yirmi yıldır faal olan mağaza ağırlıklı elektronik müzik üzerine gibi görünse de plaklardan, albümlerden kayıt ve dinleme ekipmanlarına kadar çeşitli malzemeleri satan bir yer. Zaten vitrninde muzük ve teknoloji diye yazıyor, bu yüzden hangi cihazları almalısınız, dinlediğiniz tarz ile ekipman uyumu gibi bir dolu soruya doğrudan cevap bulacağınız bir yer Rubadub.

 

Adres: 35 Howard Street Web: rubadubrecords.co.uk

 


 

Snickars Records (Stockholm)

 

 

Şimdiye kadar bahsi geçen mağazalar genellikle sempatik ama ufak tefek yerlerdi, şimdi sözünü edeceğimiz Stockholm`ün güneyinde yeralan Snickars Records hem biraza daha büyükçe bir mekan hem de aynı zamanda kafe, sohbet hizmeti veren kitapçılar gibi bir işletme. Arkadaşlarınızla oturabilir, bol bol karıştırabilir, ikinci ellere göz atabilir, sohbet-muhabbet takılabilirsiniz. Mağaza soul, funk, disko, hip hop, caz, tekno, pop ve rock yeni tüm türlere raflarında yer veriyor. Yanısıra, başka lerlerde bulmanız mümkün olmayan Detroit`ten Meksiko City`e free caz albümlerine de burada rastlamanız mümkün.

 

Adres: Hökens gata 11 Web: snickarsrecords.com

 


 

Kompakt Record (Köln)

 

 

Almanya`dan bir diğer müzik mağazası Köln`den. Bir çok kişi müziğin materyallere basılma hali artık geçmişte kaldı dese de Kompakt Record gibi mağzalar ve az sayıda müziksever olsa da hala plak gibi başat formatlar varlıklarını sürdürecektir. Sayıları çok azalmış olsa da Kompakt Record yaklaşık yirmi yıldır varlığını inatla sürdüren ve bulunduğu bölgenin ayakta kalmış tek plak mağazası. kokusuyla, sohbetiyle, raflarında sonsuz gezinme, karıştırma zevkiyle hala plklara bakınma zevkini yaşatan yerlerdin biri.

 

Adres: Werderstrasse 15-19 Web: kompakt.fm

 


 

Yugovinyl (Belgrad)

 

 

Şimdiye kadar adı geçen şehirlere bakınca gazetenin yazarı Belgrad`dan bir müzik mağazasının akla gelmesi zor diyor (Cazkolik notu: Gazeteciye göre müzik mağazacılığı Belgrad`a gelmeden bitiyor anlaşılan. İtalya`dan, Yunanistan`dan dahi bir yer almadıklarına göre). Yugovinyl Belgrad`da yaklaşık yirmi yıldır faal olan bir yer ve yaklaşık 20 bin plağa sahip. Sahibi bu işi tutkuyla seven biri. Yerel kayıtları olduğu gibi uluslararası baskıları, albümleri de burada bulmanız mümkün. Eski Yugoslav coğrafyasının dünyanın en zengin müzikal kültürlerinden biri olduğunu bildiğimize göre aynı zenginliği yansıtacak bir plak mağazası olması da oldukça mantıklı.

 

Adres: Toplicka 35 Web: facebook.com/yugovinyl

 


 

Waxwell Records (Amsterdam)

 

Listenin son mağazası Amsterdam`dan. Gazeteci, Avrupa çapında yaptığı bu derlemenin son notlarında aslında Avrupa`nın kendisini hayal kırıklığına uğrattığını, burada saydığı mağazaların çok daha iyilerinin Japonya`da olduğunu belirttikten sonra sadece istisna olarak Amsterdam`ın ayrı tutulması gerektiğini söylüyor. Özellikle Fransa`dan bir yerin olmamasına ayrı dikkat çekiyor.

 

Adres: Gasthuismolensteeg 8 Web: waxwell.com

 

Cazkolik.com / 01 Ağustos 2016, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.