Erişilmez fiyatıyla müzikseveri çıldırtan bir güç canavarı ve hifi dünyasından bir kısım haberler

Erişilmez fiyatıyla müzikseveri çıldırtan bir güç canavarı ve hifi dünyasından bir kısım haberler

Üstün bir hifi markası olan McIntosh'un MA9000 isimli entegre amplifikatörü tam bir güç canavarı. Bu görkemli cihazın her detayından haklı büyüklük fışkırıyor. 46 kg. ağırlığı, kanal başına 30W güç çıkışıyla tam bir güç prototipi. Özellikleri arasında kapsamlı analog, dijital ve fono bağlantı karışımıyla dikkat çeken cihaz görüntüsünden de anlaşılacağı gibi 25.000 $ fiyatıyla etikete bakmaya korkutan türden. Maalesef bu ayarda cihazlar ve bu kalite dünyanın hiçbir yerinde ucuz değil. Hele bizde doların/yuronun hali ortadayken bir distiribütörün alıp vitrine koyması bile zor görünüyor.

 

Siyah cam ön panelde havalı mavi ışıklı güç ekranları firmanın kurumsal görünümü için önemli. 46 kiloluk ağırlığın nedeni ise cihazın her kanal çıkışı ile hoparlör arasında autoformer kullanmasından kaynaklanıyor. McIntosh bunu amplifikatör ve hoparlörler arası daha verimli bir güç aktarımı sağlamak için yaptığını söylüyor. McIntosh, potansiyel bir kullanıcının ihtiyaç duyabileceği her girdiyi cihaza dahil etmeye çalışmış gibi görünüyor. Elbet firma bu paranın hakkını bir şekilde vermeli. Her şeyi yapabilen entegre bir üst düzey amfi arıyorsanız ve paranız da varsa gözünüzü karartın.

 

Bu kadar kapsamlı bir entegre cihaz olmasına rağmen kurulumu çocuk oyuncağı kadar basit. Dinleyenlerin yalancısıyız, sanki kalitesiz kayıtlar bile kulağa daha iyi geliyormuş. Test dinlemelerine katılanlar Hans Zimmer'in Gladiator filmi için yaptığı müziğin en şedit kısmını denemişler cihaz terlememiş bile. Bu cihazda Ron Carter'ın kontrbasını dinlemek kulak patlatan gerçek bir zevk olurdu.

 


 

 

Bang Olufsen firması 1972 yılı ürünü Beogram 4000 pikabını ve diğer klasik ürünlerini restore ediyor

 

Çok sayıda fanatiği olan Danimarkalı marka, geçmişte ürettiği ikonik mirasa sahip tasarımlarından bazılarını restore edeceğini açıkladı. Yenileme işlemine tabi tutulan ilk ürünler 1972 tarihli BO'nun o dönem baş ürün tasarımcısı Jacob Jensen tarafından tasarlanan Beogram 4000 serisi pikaplar olacak.

 

Bu cihazın karakteristik özelliği elektronik kontrollü, kayıtların doğru açıda çalmasını sağlayan ve düz açıyla hareket eden elektronik kolu idi. Firma, Beogramları yenilemek, mekanik ve elektronik iç kısımları güncel teknolojiye entegre etmek ve modern bir eve uygun olmaları için Struer'deki üretim fabrikasında demonte etti ve yeniledi.

 

Yenileme işleminin her parçası elle yapıldığı için her bir döner tablaya giden işçilik düzeyi ve ayrıntılara gösterilen özeni tahmin edebilirsiniz. Bu süreç boyunca, mühendis ve tasarımcılar orijinal tasarıma sadık kalarak, döner tablanın bazı unsurlarını yeniden tasarlayan parlak fikirler üretmiş. Döner platform bu yılın sonlarında yeniden piyasaya sürülmeye hazır olacakmış, öyle diyor firmanın ürün müdürü Mads Kogsgaard Hansen. Fiyatı ve nasıl satın alınacağı konusu henüz açıklanmadı ama yıl sonuna kadar sınırlı miktarda piyasaya verillmesi bekleniyor.

 


 

 

Sony'nin iddialı ürünü WF-1000XM4'e dair çıkış tarihi, fiyat ve ürün bilgisi sızıntıları başladı

 

Bu alan oldukça rekabetçi bir alan ve bu ürünlere dair yaptığımız haberler yoğun ilgilenen tüketici kitlesi olduğu için hep ilgi görüyor. Ve malum, gerçek kablosuz kulaklıkların popülaritesi son zamanlarda patladı. İlk piyasaya sürüldüklerinde birinci sınıf ama pahalı ürünlerdi şimdiyse 66 $ civarına kadar gerilediler ama, yok, ben aldım mı en iyi kablosuz kulaklığı alırım diyorsanız, daha fazla harcamaya hazır olun.

 

Sony, piyasadaki en iyi kablosuz kulaklıkları yapan firmalardan. WF-1000XM3'leri şu an paranın satın alabileceği en iyi kablosuz kulaklıklar olarak listelerin başında yer alıyor ve büyük olasılıkla yakında WF-1000XM4'ler onların yerini alacak.

 

Peki, Sony'nin bir sonraki gerçek kablosuz çiftinden ne bekleyebiliriz? Ne zaman çıkacak? Ne kadara mal olacak? Başka hangi teknolojilere sahip olacak?

 

Sony net açıklama yapmasa da yıl başından önce piyasaya sürüleceği öngörülüyor. Kablosuz kulaklıklar kendi içlerinde fiyat açısından çılgın farklılıklar gösterebiliyor. Elbet ucuza gelmeyecektir, bir önceki WF-1000XM3'ler 400 $ gibi fiyata piyasaya çıkmıştı, artık daha ucuza alınabiliyor, yeni ürünün bu çıkış fiyatı bu seviyesinde olacağı öngörülebilir.

 

Yeni üründe gürültü önleyicinin daha iyi bir versiyonu olacağı, yine DSEE Extreme işlemci kullanacağı, daha iyi ses kalitesi vaad edeceği, Edge AI isimli bir yapay zekâ teknolojisine sahip olacağı, Android 8.0 veya üstünü çalıştıran belirli Android akıllı telefonlar da dahil olmak üzere uyumlu bir kaynaktan kablosuz olarak yüksek kaliteli ses akışı yapmayı sağlayacağı, Tidal veya Amazon Music HD gibi Sony 360 Reality Audio'da kodlanmış parçaları destekleyen bir akış hizmetine aboneyseniz WH-1000M4'lerin etkileyici sesini işitebileceğinizi, Ortam Sesi modunu etkinleştireceği bu sayede kulaklıkları çıkarmadan sohbet edebileceğinizi, kulaklık çıkınca müziğin duraklayacağı tekrar takınca çalmaya devam edeceğini söyleyebiliriz.

 

Cazkolik.com / 07 Eylül 2020, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.