Cazın içinde kaybolup gitmemeniz için ihtiyaç duyduğunuz müzikal çapa bu albümde

Cazın içinde kaybolup gitmemeniz için ihtiyaç duyduğunuz müzikal çapa bu albümde

Güncel cazın ürettiği popüler gündemin kısa sürede tekdüze bir tekerlenmeye dönüştüğünü anladığınızda içinde bulunduğunuz durumdan sizi çekip çıkaracak `bazı albümlere` ihtiyacınız vardır, eğer rock ya da klasik ne bileyim başka tür bir müzik seviyorsanız da aynıdır durum. Yeniden en başa dönmek istersiniz, ben bu müziği niye seviyordum sorusunun cevabını bir kez daha vermek, ilk bulduğunuz cevapla aradan geçen zamanın yarattığı farklılığı görmek istersiniz.

 

O `bazı albümler`inize bir kez daha bakın aslında sizi onlara yakın kılan nedenin muhtemelen içlerindeki bir müzisyen olduğunu farkedeceksiniz, en azından benim için öyle oldu. Belirgin bir kuşağı kastederek söylersem eğer iki ismi öne çıkartmam gerekir; Dexter Gordon ve Art Pepper. Birbirlerine pek de benzemeyen bu iki ismin aralarındaki bağ müziği alın yazısı gibi yaşamalarıdır. Bu yazının konusu Art Pepper olmadığı için onu bir kenarda tutalım ve elimizdeki kayda; "A Swinging Affair"e bakalım.

 

Yukardaki afili cümlelerin nedeni olan albüm digital remaster haliyle yeniden yayınlandı. Aslında yenisi de yeni sayılmaz bakmayın, maksat albümden bahsetmek. Albümün ilk halindeki gibi yine ikinci sırada yer alan "Don`t Explain" isimli ünlü parçanın farklı yorumlarına meraklı biri olarak söylemem lazım, aslı sözlü olan şarkıyı aynı zamanda bestecisi de olan (Billie Holiday A. Herzog Jr.) Billie Holiday vokaliyle olabilecek en yükseğe çıkarıp bıraktı, kimse de oraya ulaşmaya cesaret edemedi, bir de Etta Jones`un "Don`t Go To Strangers" albümündeki yorumunu mutlaka belirtmek gerek, gerçekten  o da olağanüstüdür; "Hush now, don`t explain / Just say you`ll remain / I`m glad your back, don`t explain" bu sözleri onun gibi söyleyen azdır, evet azdır ama çalan yok mu? Var! İşte o da bu albümde. Müziğini kaderi gibi çalan; Dexter Gordon.

 

Albümün orijinali 35 dakika. 1962 yılında yayınlanan albümde Gordon`a piyanoda harika bir Sonny Clark, basta Butch Warren ve davulda Billy Higgins eşlik etmiş. Gordon`ın cümleleri o kadar temiz ve içten ki, çalarken ki halini hayal etmeye çalıştığınızda gözünüzün önüne dalgın dalgın bir noktaya bakarak çalan biri geliyor. Müziğin notalar silsilesi olduğunu değil hayatın ifadesi için yaratılmış bir dil olduğunu hatırlıyorsunuz. Notaların profesyonel tecrübeyle ardı ardına dizildiğinde değil, hayatınızın bir parçasını ifade ettiğinde anlamlı olduğunu anlıyorsunuz. Bu hayatta büyük müzisyenler zaten bunun için var! "Until The Real Thing Comes Along"u dinlerken cazın niye başka bir hiç bir şeye benzemediğini bir kez daha farkediyorsunuz.

 

Lafın kısası, duygusal olarak içinizin boşaldığını, anlamların yer kaymasına uğramaya başladığını düşündüğünüz anda yazının başındaki çıpa benzetmesini hatırlatarak sizi taa en başa, bu müziği niye sevdiğinizi anladığınız ilk albümlere geri dönün, onlarda hala çok şeyin saklı olduğunu göreceksiniz. Buna emin olabilirsiniz.

 

Dexter Gordon, "A Swinging Affair", İlk yayınlanışı; 1962 - Blue Note, Digital Remaster Edition - Blue Note 2010

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 27 Şubat 2011, Pazar

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X