Komplo mu dediniz? Gitar efsanesinden yeni bir albüm

Komplo mu dediniz? Gitar efsanesinden yeni bir albüm

Komplo teorilerinden bıkmış insanlar olarak gitar efsanesi Terje Rypdal'in "Conspiracy" isimli yeni bir albüm yayınlaması ne tezat.

 

Ancak, Rypdal'in bize sunduğu, sandığımız tür komplo değil. Büyük sanatçının bulanık ses katmanlarından oluşan müziği açık ve geniş sonik alanlar yaratan bir çalışma.

 

Rypdal'in stratacoaster'ından çıkan seslerin ürettiği geniş ses arazileri karanlık hikâyelere açılan duygular üretiyor dinleyende. İlk parça "As If The Ghost... Was Me" eski tarzını andıran ısıran gitar ve orkestral bir girdap bulutu oluşturuyor.

 

Terje Rypdal müzik sahnesinin en karasteristik gitar ustalarından. Yetmişlerden beri kendi kült soundunu geliştirdi. Yeni çalışmasında Pål Thowsen davulda, Endre Hareide Hallre basta, Stale Storlokken keyboardlarda yer alıyor.

 

Rypdal'in müziği için meditatif dışavurumculuk demek mümkün. Fırtınalı bir lirizm, çevrenizi saran ses bulutları dörtlünün birbiriyle enstrümanları kararında örtüştürmesi için zorlu bir sınav. Klavye bulutları, davulun kimi zaman öfkeli yumrukları, perdesiz bas zonklamaları anlatılan müzikal hikâyenin çevresinde oluşan sounda katkı veren aktörler.

 

2017 yılında Norveçli gitar vizyoneri Rypdal'e saygı sunan gitaristlerin bir albümü yayınlanmıştı. Büyük sanatçı için hayattayken böyle bir albüm yapılması hoş bir jest elbette. Peki, bu dönemde Rypdal neler yapmıştı? İşin doğrusu eleştirmenler geçmişe büyük albümler hediye etmiş sanatçının 21. yüzyılda kayda değer bir çalışması yoktu diye düşünüyor. sıra gelmiş olacak ki nihayet stüdyoda yeni müzikler -bunlara yeni sanat eserleri de diyebiliriz-, kaydettiği haberinin ardından 11 Eylül günü "Conspiracy" çıktı.

 

Rypdal'in füzyon özellikli kederli müziğinde/albümünde nefesli enstrümana yer yok. Kurduğu grupta yer alan isimler ülkemizde fazla tanınmıyor olabilir ama Pål Thowsen yetmişlerden bu yana Arild Andersen gibi bir ustayla çalarken diğer sanatçılar da benzer tecrübelere sahipler. Toplam 6 parçadan oluşan 35 dakikalık albüm 73 yaşındaki sanatçının ikibinlere trompetçi Palle Mikkelborg ile başladıktan sonraki sonik yolculuğunda geçmişin güçlü referanslarına cevap veren önemde bir çalışma olarak belleklere kaydedildi.

 

Cazkolik.com / 04 Ekim 2020, Pazar

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.