Cazkolik`te son albümü dinleme rekorları kıran Malia 24 Martta Tamirane`de

Cazkolik`te son albümü dinleme rekorları kıran Malia 24 Martta Tamirane`de

Cazkolik`te yayınlanan müzikler nedeniyle genel olarak ülkemizdeki cazseverlerin, yakın ölçekte de Cazkolik takipçilerinin en çok hangi müzikleri sevdiğini, cazın hangi tarzına genel olarak eğilimleri olduğunu, ne tür müziklere yakın durduklarını iyice öğrendik sayılır ve her gün de üzerine yeni bilgiler ekliyoruz.

 

Bu bilgiyi niçin haberin başında özellikle vurgulamak gereğini hissettik?

 

Şundan dolayı; Cazkolik`in müzik sayfalarında şimdiye kadar yayına girdiğimiz anda tartışmasız en çok tıklanan, dinlenen, ilgi gören üç albümden biri oldu Malia`nın son kaydı Black Orchid.

 

Bunu bilhassa söyleme ihtiyacı hissettik ve hemen ardından ekliyerek diyoruz ki, ey sevgili Cazkolik okuru, bunca ilgi ve sevgiyle dinlediğiniz sesin bizzat kendisi 24 Mart Cumartesi gecesi Tamirane sahnesinde olacak ve üstelik Black Orchid`deki şarkıları söyleyecek. İşte bu harika insanı kanlı-canlı dinleme fırsatı.

 

Eleştirmenlerin müzikal anlamda klasik ve modernin sentezi dilerek tanımladığı Malia, bestelerinde caz, soul ve gospel gibi farklı tarzları bir araya getirirken müziğin çağları arasında gidip gelen zamansız ve buğulu, kendine özgü sesiyle farklı biri. Caz tanrıçası Nina Simone`un çok sevdiğimiz şarkılarını yorumladığı Black Orchid ile Malia sesi, sözleri ve hayatlarının benzerlikleriyle kılavuzu olarak gördüğü Simone’a adeta bir saygı duruşunda bulunuyor.

 

Natacha Atlas, Janet Jackson, Charles Aznavour ve Michel Petrucianni gibi isimlerle çalışan besteci, aranjör ve müzisyen Andre Manoukian, “tüyleri diken diken eden büyülü bir ses” olarak tarif ettiği Malia ile başarılı müzik yolculuklarının uzun yıllar süreceği sinyalini ilk günden vermişti. Billie Holiday, Sarah Vaughan, Ella Fitzgerald ve Nina Simone’dan beslenen Malia, bugüne kadar 4 başarılı albüm çıkardı. 2002 yılında çıkarttığı ve büyük bir satış başarısı yakalayan ilk albümü Yellow Daffodils’de yer alan ve albümle aynı ismi taşıyan şarkısında Erik Truffaz trompetiyle Malia’ya eşlik etti. 2004 yılında çıkarttığı Echoes of Dreams albümüyle de müzikseverlerin zihinlerinde yerini sağlamlaştırırken, 2007 yılında Andre Manoukian ve Rene Ameline ile Paris ve civarında kaydettikleri Young Bones albümüyle de Fransa`nın önemli caz vokalleri arasına girdi.

 

Vokalde Malia, piyano, org ve “kalimba”da Tim Sharp, gitar ve kontrbasta Jean-Daniel Botta, davul ve “kas kas”da Laurent Series, bu yıl 15. kez düzenlenen Garanti Caz Yeşili konserleri kapsamında 24 Mart Cumartesi akşamı, saat 22:30’da Tamirane`de müzikseverlere unutulmaz bir müzik ziyafeti yaşatacak.

 

Cazkolik.com / 15 Mart 2012, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.