Emsalsiz bir Chick Corea özel box set; Chick Corea: The Montreux Years

Emsalsiz bir Chick Corea özel box set; Chick Corea: The Montreux Years

Caz tarihinin 55 yıllık köklü festivali Montreux Jazz Festivali görkemli geçmişinden sayfaları The Montreux Years adını verdiği arşivlik albüm serisiyle yayınlamaya başladı. Serinin 23 Eylülde yayınlanacak yeni çalışması "Chick Corea: The Montreux Years" olacak.

 

Albüm, Corea'nın 1981 ve 2010 yılları arası Montreux Caz Festivali'ndeki en iyi performanslarından oluşan bir koleksiyon olacak. Albümün teknik özelliği üstün bir odyofil yapım olması. HD MQA özelliğiyle ağır gramajlı vinile basılan set, CD ve dijital dahil farklı formatlarda yapılandırıldı.

 

9 Şubat 2021'de beklenmedik şekilde ölen Corea kariyeri boyunca festival tarihinde 23 kez sahne aldı. Bu yeni koleksiyondaki performanslar, Grammy Ödüllü albümü Trilogy'den 2001 canlı performansı 'Fingerprints' ile başlıyor.

 

Cazseverler ve odyofiller Chick'in kariyerini tanımlayan 1997 albümü Remembering Bud Powell'dan 'Bud Powell' parçasını içeren zamansız malzemeye kendilerini rahatlıkla kaptırabilir. Chick'in klasik malzeme repertuvarını keşfeden "Chick Corea: The Montreux Years" albümü 1981'deki Three Quartets'ten 'Quartet No.2' ve 1972'deki Piano Improvisations Vol.2'den 'Trinkle Tinkle' parçalarını da içeriyor.

 

23 kez Grammy kazanan Corea, 65 kez aday olarak Grammy Ödülleri tarihinde en çok aday gösterilen dördüncü sanatçı oldu. Ayrıca, En İyi Enstrümantal Albüm kategorisinde 3 Latin Grammy Ödülü kazandı.

 

2021'de lansmanı yapılan 'Montreux Years' serisi, Montreux Jazz Festival mirasının arşivlenmiş halidir. Masteringi Tony Cousins tarafından Londra'nın ikonik Metropolis Stüdyolarında canlı performansların orijinal sesini yakalamak için MQA kullanılarak gerçekleştirildi. Serinin önceki sürümlerinde olduğu gibi, Chick Corea: Montreux Years' da da özel yazılar ve daha önce yayınlanmamış fotoğraflar yer alacak.

 

Cazkolik.com / 18 Ağustos 2022, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.