Johnette, Pattitucci ve Perez üçlüsünden güçlü bir albüm...

Johnette, Pattitucci ve Perez üçlüsünden güçlü bir albüm...

özellikle bazı parçalar sadece oturup çalmaktan ibaret olmayan, kolektif duygunun ve işbirliğinin gerçekten çok iyi paylaşıldığı, hissedildiği parçalar oldu. Bu kayıtta herkesin kendini iyi hissedeceği şeyler, kendini ifade edeceği bölümler, pasajlar var...” diyerek devam ediyor.

Albümün piyanisti olan Danilo Perez ise albüme dair şöyle düşünüyor; “Üçlü olarak elimizdekileri masaya koyduğumuz zaman ortaya çıkan işlere gerçekten saygı duydum, değer verdim. Jack, Miles Davis’ten bu yana gelen büyük bir caz efsanesi olmasına rağmen deneyselliğe son derece açık bir müzisyen.”

Jack DeJohnette ‘albümü kaydederken’ diyor, ‘egolarımızın bizi yenmesine müsaade etmedik. Kolektif duygunun ürettiği işin bencilliğe dönüşmemesi için elimizden geleni yaptık.’ Albümün üçüncü müzisyeni basçı John Pattitucci ise ‘serbest kompozisyonlar için açık boşluklar olsun istiyorduk çünkü birlikte her çalışımız oldukça esnek, elastik sonuçlar veriyordu, bunu kullanmaya karar verdik. Jack bu işlerde son derece usta ve ilham verici, biz de onun bu duygusunu sevdik ve elimizden geleni de yaptık’ diyor.

Johnette & Pattitucci ve Perez üçlüsü, üçlü oluşlarının ilk prömiyerini Perez’in artistik yöneticisi olduğu Panama Caz Festivali’nde 2005 yılında yapmışlardı. Perez o konseri bize şöyle anlatıyor; ‘Orada beraber 2 konser verdik, konserler sonrası fikrimiz, evet! bu iş olacak galiba, bunu tekrar yapalım’ idi. Nihayetinde 3 yıl sonra bu kimyayı yeniden ürettik ve stüdyoya girdik.'

Albüm ‘Music We Are’ DeJohnette’in ‘Tango African’, Perez’in ‘White’ ve birlikte  kolektif doğaçlama olarak kaydettikleri “Earth Prayer” ve “Earth Speaks” gibi açık, net parçalardan oluşan bir karışım gibi.

Albüm sadece CD olarak değil kayıttan alınan dökümanter görsellerin içinde olduğu bir de DVD ile beraber satışa çıkmış. 11 parçanın kaydedildiği 25 dakikalık özel bir belgesel ortaya çıkmış bu sayede.

“Music We Are” Johnette/Perez/Pattitucci tarafından birlikte prodüksüyonu yapılmış bir albüm. Kayıtlarda Jack DeJohnette davul ve melodika, John Pattitucci kontrbas ve elektrik bas, Danilo Perez’de piyano ve fender rhodes çalmış. Albümün yakında vinil kaydı da yayınlanacak, muhtemelen Mayıs ortalarında.

cazkolik.com / 01 Mayıs 2009, Cuma


BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.