Mammal Hands on yıl önceki etkiyi yaratmıyor

Mammal Hands on yıl önceki etkiyi yaratmıyor

Mammal Hands gibi grupların müziklerinin temel sorunu (ki ağırlıklı olarak Gondwana Records çevresinde buluşan bir müzikal yaklaşımdır) ifade kapasitelerinin baştan beri sınırlı olma tehlikesiydi; Zamanla sınırlı. Biçimle sınırlı. Muhteviyatla sınırlı.

 

Mammal Hands'in yeni albümü "Gift from the Trees"i dinleyince, bu üç kritik içeriğin en çabuk tüketilenin muhteviyat olduğu anlaşılıyor. Zaten sınırlı bir anlatıyla yola çıkmışlardı, dış dünyaya dair pek fazla suya sabuna dokunmuyorlardı, aynı malzemeye farklı muhteviyat yüklemeye çalışmanın da belli bir kapasitesi oluyor.

 

İkinci hızlı tüketilen zaman oldu. Zamandan kastım, bu tür yivli tekrarlarla yüklü bir müziğin döngü üretme ısrarı kıdemli bir müziğe dönüşmez. Dönüşemez.

 

Üçüncüsü ise biçim oldu. Aslında biçim en uzun dayanan malzeme oldu. Bu tür bir müzik ilk çıktığı zaman biçim olarak hakikaten dinleyicinin kulağına yeni gelebilir. Hele cazla ısrarlı bir haşır neşir içindeyseniz bu biçimsel yenilik bir müddet renkli ve etkileyici hissettirebilir ama geçici olmaması kaydıyla. Mammal Hands'in yeni albümü "Gift from the Trees" bu tür bir biçim kullanımının istiap haddinin de dolduğunu gösteriyor.

 

Klasikler niye klasiktir? Yukardaki üç eşiği aşmayı başarabildikleri için. Bir kaç nesil dinleyiciye ulaşmayı başarmışlardır. Biçimleri muhteviyatla sarmallaşır ve (hepsi değilse de bir kısmı) ölümsüzlük sınırına ulaşabilir. 'Contemporary' çağdaş anlamına geldiği gibi güncel anlamına da gelir. Eğer çağdaşlığı aşamıyorsanız güncel kalırsınız. Mammal Hands'in güncelliği on küsur yılla mı sınırlı, yoksa çağdaşlığı daha öteye taşıyabilecekler mi bunu bize gelecekteki müzikleri gösterecek.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 07 Nisan 2023, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.