Cazseverlerin Eylül ayında dinlemesi gereken 10 yeni albüm

Cazseverlerin Eylül ayında dinlemesi gereken 10 yeni albüm

Amerika'nın etkili caz dergisi Jazziz'in tecrübeli kalemi Matt Micucci yeni albümler arasında yaptığı seçimleri yayınladı. Eylülde çıkan bu albümler sadece Amerika'dan değil Avrupa'dan da seçilmiş örnekler. Listede yeralan isimlerin çoğunu burada biz de tanıyor ve seviyoruz. Bu nedenle listeyi derleyerek yayına aldık. Albümleri dijital platformlardan dinleyebilirsiniz.

 


 

Artemis, Artemis (Blue Note)

 

Adını, genç kızların koruyucusu Yunan tanrıçası Artemis'ten alan, tamamı kadınlardan oluşan cazın yeni süper grubu Artemis, kendi adını taşıyan ilk albümle cazda kadın varlığını güçlendirmeyi ve artırmayı hedefliyor. Grubun uluslararası ve çok kültürlü kadrosunda piyanist ve müzik yönetmeni Renee Rosnes'nin yanısıra bugün cazın rağbet gören isimlerinden Anat Cohen, Melissa Aldana, Ingrid Jensen, Noriko Ueda, Allison Miller ve Cécile McLorin Salvant gibi sanatçılar var.

 


 

Chick Corea, Plays (Concord Jazz)

 

Piyano efsanesi Chick Corea samimi, keşifçi ve yaratıcı çiftli solo yeni albümünde klavye olanaklarının geniş yelpazesini dinleyicinin önüne getiriyor. "Plays", Wolfgang Amadeus Mozart, George Gershwin, Thelonious Monk, Stevie Wonder gibi en sevdiği bestecilerle etkileşim kuruyor. Diğer bestecilerin eserlerini "Plays"de yorumlamanın yanı sıra Corea, piyano geleneğinin görkemli kişisel kutlamasında kendi bestelerini ve spontane doğaçlamalar icra ediyor.

 


 

Randy Brecker Eric Marienthal, Double Dealin’ (Shanachie)

 

Multi-GRAMMY Ödülü sahibi trompetçi Randy Brecker ve saksofoncu Eric Marienthal ikilisi, Double Dealin'de geleneksel ve çağdaş caz arasındaki sınırları bulanıklaştırıyor. Trompetçi/flugelhornist ve saksafoncu geçmişte de birlikte çalmıştı, bu çalışma ikilinin ortak yürüttüğü ilk kayıt. Albüm, klavyeci George Whitty, basçı John Patitucci ve davulcu Dave Weckl'ın yanı sıra on heyecan verici orijinal besteyi içeriyor.

 


 

Terje Rypdal, Conspiracy (ECM)

 

"Conspiracy", Nordic hibridizmin usta ismi ve Stratocaster ton şairi Terje Rypdal tarafından elektro gitarın sonik potansiyelinin son keşfidir. Aynı zamanda rock doğaçlamacısının neredeyse yirmi yıldır ECM için yaptığı ilk kayıt bu çalışma. Albümde bir dizi yeni orijinal şarkıyı klavyeci Ståle Storløkken, davulcu Pål Thowsen ve basçı Endre Hareide Hallre ile icra ederek bugüne kadar kurduğu en güçlü gruplardan birini oluşturmuş oluyor.

 


 

Joe Farnsworth with Wynton Marsalis, Time to Swing (Smoke Sessions)

 

"On Time to Swing", ünlü davulcu Joe Farnsworth modern caz devlerinden oluşan muhteşem bir kadroyu bir araya getiriyor. Şarkılarından beşi piyanist Kenny Barron ve basçı Peter Washington ile üçlü kayıtlar, diğer dördünde gruba caz ikonu Wynton Marsalis eşlik ediyor. Dünya üzerindeki tüm caz hayranlarının olmazsa olmazı olan "Time to Swing", aynı zamanda Farnsworth’un Smoke Sessions için kaydettiği ilk albüm.

 


 

Warren Wolf, Christmas Vibes (Mack Avenue)

 

Yılbaşı/Christmas sezonu vibrafon ustası Warren Wolf'un 'holiday' klasiklerini yeniden yorumladığı, yanında, kendine ait orijinal bir Noel şarkısını sunduğu yeni albümle başlıyor. "Christmas Vibes", seçtiği enstrümanda virtüözlüğünü vurgulamanın yanı sıra, piyano ve klavye parçalarını da icra ederken, vokalistler Micah Thomas, Allison Bordlemay ve Christie Dashiell'in albüme çeşitli parçalarda katıldığı görülüyor.

 


 

Charles McPherson, Jazz Dance Suites (Chazz Mack)

 

Saksafoncu Charles McPherson, "Jazz Dance Suites"te bebop köklerini genişletmeye devam ediyor. bu albümde, San Diego Ballet için bestelediği üç süitle caz ve dansın evliliğini gösteriyor. Bu çalışmalar doğaçlama parlaklığını kompozisyon becerisiyle dengelerken solist kızı Camille'den ilham alıyor.

 


 

Christian McBride’s Big Band, For Jimmy, Wes and Oliver (Mack Avenue)

 

1960'larda orgcu Jimmy Smith ve gitarist Wes Montgomery, Oliver Nelson'ın büyük grup aranjmanlarıyla yeni ufuklar açan kayıtlar yaratmıştı. Bas devi Christian McBride bu mirasa saygı sunarken aynı ortamı kendi büyük grubu ve özel konukları, orgcu Joey DeFrancesco ve gitarist Mark Whitfield ile yeniden yaratıyor. "For Jimmy, Wes and Oliver", McBride’ın Big Band’in Mack Avenue’deki üçüncü albümü.

 


 

Diana Krall, This Dream of You (Verve)

 

Dünyanın en sevilen caz sanatçılarından Diana Krall yeni bir albümle geri dönüyor. "This Dream of You", 2016 ve 2017'deki kayıtların daha önce yayınlanmamış olanlarından oluşan bir koleksiyon (Cazkolik notu: Albümü dinleyin ve Diana Krall bizi daha önce seçmediği artık parçalarla mı avutuyor diye bir kez daha düşünün). Albüm, çeşitli ortamlarda şantöz/piyanist performans klasiklerini içeriyor ve uzun süredir yaratıcı ortağı olan yapımcı Tommy LiPuma ile son çalışmalarından bazılarını içeriyor.

 


 

Michael Wollny, Mondenkind (ACT)

 

"Moon Child" olarak tercüme edilen Mondenkind, ünlü Alman piyanist Michael Wollny'nin ilk solo piyano albümüdür (Cazkolik notu: Genç yaşına rağmen epey tecrübesi olan virtüöz özellikli bu önemli sanatçının ilk solo albümü olması ilginç!). Kavramsal olarak Michael Collins'in Apollo 11'deki ay yörüngesinden esinlenen albüm, Tori Amos, Alban Berg, Rudolf Hindemith, Timber Timbre gibi isimlerin orijinal beste ve yorumlarını içeren, sanatçının sesler deposuna derin bir dalış.

 

Cazkolik.com / 05 Eylül 2020, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.