Cenk Akyol bu akşam Babylon`da izleyeceğimiz iki önemli gitaristi yazdı; Kurt Rosenwinkel ve Bilal Karaman.

Cenk Akyol bu akşam Babylon`da izleyeceğimiz iki önemli gitaristi yazdı; Kurt Rosenwinkel ve Bilal Karaman.

Gitarın 2 tonu

Bu akşam Babylon`da son on yılın en önemli caz gitaristlerinden Kurt Rosenwinkel`i solo olarak , sonrasında ise son albümü Patika ile beğeni kazanan Bilal Kahraman`ı dörtlüsüyle izleyebileceğiz.

* * *

Kurt Rosenwinkel, Gary Burton himayesinde geçirdiği kariyerinin ilk yıllarında kazandığı besteci ödülünden geçen yaklaşık yirmi yıl boyunca bir çok farklı müzisyen ile oluşturduğu farklı gruplarla kaydettiği albümlerle aynı zamanda hem iyi bir eşlikçi hem de iyi bir takım kaptanı olduğunu defalarca kanıtladı.

Aynı zamanda yakın arkadaşı olan basçı Larry Grenadier`in eşi şarkıcı-şarkı yazarı Rebecca Martin`in tanınmasını sağlayan The Growing Season albümünün de yapımcılığını yaparak kaliteli pop müziğe de katkı sağlamıştı.

* * *

Gönül isterdi ki son albümündeki “simyevi” bir uyumla oluşturduğu dörtlüsü (Aaron Parks, Eric Revis, Justin Faulkner) ile seyredelim. Hele ki bir önceki albümünde büyük bir uyumla çaldığı Portekizli big band OJM (Orquestra Jazz de Matosinhos) ile seyredebilsek. Aç tavuk kendini darı ambarında görür misali bu bir arsızlık tabi ki. Ama büyük bir çoğunluk gibi ben de toplulukları, quartetleri, trioları seyretmeyi , dinlemeyi daha çok tercih ediyorum.

Yaklaşık on senedir avrupa`da (önceleri Zürih, şimdilerde Berlin) yaşayan gitarist yine de New York`lu müzisyen arkadaşları ile müzik yapıyor. Saksofoncu Mark Turner, çoğunlukla beraber çalmaktan hoşlandığı davulcu Jeff Ballard ve öğrencilik yıllarından beri çaldığı Human Feel gitaristin doğu yakası ile bağlarının hala çok sıkı olduğunu gösteriyor. Çoğunlukla kullandığı scat tekniğini solo bir konser vereceği burada da bizlere sunacağı kuşkusuz gözüküyor.

* * *

Rosenwinkel`dan sonra ismini son yıllarda çokça duyduğumuz, yerel melodiler ve her şeyden önce kişisel ve özgün sesler bulup bizlere sevdirebilen Bilal Karaman vurmalılar ile renklendireceği bir trio ile bende daha çok merak uyandırıyor. İlk albümü Bahane`yi 2011 yılında ikinci albümü Patika`yı bu sene başında çıkaran Bilal Kahraman bu konserden sonra 12-13 ekimde Baykuş Müzik`te vereceği iki konserle 3. albümünün bir konser albümü olacağını duyurdu. Akbank Caz Festivali`nde vereceği konserdeki vurmalı çalgılar müzisyeni Jarrod Cogwin ile vereceği konser için rezervasyon şansınızı Facebook`tan sorgulayabilirsiniz.

* * *

Buralara ait bir caz yapmayı seven ve benim bunu çok iyi başardığını düşündüğüm gitarist, Kurt Rosenwinkel`dan sonra makamsal kökleri olan stilini yıllarca çalışarak ve terleyerek elde ettiği ve seneler içerisinde bir çok farklı etkiyi bünyesinde çok iyi filtrelediğini dinler dinlemez anlayacaksınız. Gitariste eşlik edecek ritm kadrosu ise Gevende`nin davulcu ve basçısı Gökçe Gürçay ve Okan Kaya olunca bu sürpriz kombinasyondan neler çıkacağını daha da merak edersiniz sanırım.

Cenk Akyol
cenkakyol@cazkolik.com

Cazkolik.com / 01 Ekim 2013, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cenk Akyol

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.