Miley kafa tutuyor

Miley kafa tutuyor

Fıstık Miley Cyrus’ın 6 şarkılık yeni EP kaydı #SheisComing, 31 Mayıs Cuma günü yayınlandı. Bir Cuma akşamı işten koşarak hafta sonu özgürlüğüne kaçtığım, kendimle baş başa kalmak istediğim ve kuytularda, kulağımda müzik, elimde yudumladığım serin bir içecekle, şarkılarının iyice içine girerek zevk aldığım bir gece oldu o gece... En büyük değer “özgürlük” ve açılış şarkısında “Özgürlüğüme bulaşma”, diyor Miley: Don’t F*ck W My Freedom! Sonuna kadar kafa tutarak ve meydan okuyarak okuyor şarkıyı. Güçlü bir sesle, rest çekerek söylüyor sözlerini: “Geri bas oğlum, ben edepsizim, şeytanım. Bulaşma özgürlüğüme..." “Mother’s Daughter” şarkısına dinler dinlemez vuruldum. O harika duygu taşan söyleyişini siz de bir dinleyin. Şarkı sözlerindeki gücü hissedeceksiniz. İsyankar ve “canım nasıl isterse öyleyim” tavrına da bayıldım.


“Tamam anladık, şarkıyı çok sevdin, daha fazla överek bizi bayıltma” demeyin, ne yapayım yani? Aşktan. Samimiyetle, #Unholy ve #MothersDaughter ilk dinleyişte aşk yaşadığım şarkılar oldu, kabahat Miley’de... Diğer favorim “Unholy” bence yalnızlık kederiyle, kendini ait hissedemeyenlere yazılmış gibi. Şarkı sisteme ait hissetmeyenlere. Hemen herkesi yargılamak için havada şahin gibi bekleyen, kendini sisteme kaptırmış herkese kırgınlık da var şarkıda, hüzün de... “Biraz sarhoşum biliyorum, biraz uğursuzum da. Ne olmuş yani, herkes öyle?”


Yeni şarkılar hep üzmüyor, merak etmeyin. 6 şarkılık albümün azıcık edepsiz ve eğlenceli şarkılarından “Cattitude” dans havasında, tam bir lgbti marşı. Miley bu şarkıyla kulüplere RuPaul’ün 2014 yılından beri hâlâ partilerde bangır bangır çalınan şarkısı “Sissy that walk” için nefis bir alternatif, yeni bir dans hiti kazandırmış oluyor.Şarkıdaki “rump-a-pum-pum” göndermesi 90’lar ve 2000’lerin ilk yarısının R&B- Hip Hop efsanesi Missy Elliott’un “Work It” şarkısına ki, şahane. Albümün kapanış şarkısı “The Most” bir aralar çok çılgın yaşarken, sevgisiyle ehlileştiği yakışıklı kocası Liam Hemsworth’e ilan-ı aşk ediyor ki, eminim şarkıyı yazmak çok zor olmamıştır. “İhtiyacım olan her şey sensin” diyor enişteye, enişte de enişte hani... Şarkının romantizminde, 7 Grammy ödüllü Mark Ronson’ın da payı büyük. Miley Cyrus, 2018 bitmek üzereyken, Mark Ronson’la kaydettiği “Nothing Breaks Like A Heart” ile ayrıca gönlümüzü çelmişti, hatırlatayım. Şarkı İngiltere’de hit oldu.


Uzun sözün kısası Miley yeni EP “She is Coming” ile Billboard 200 Albüm Listesi’ne 5 numaradan giriş yaparak, listede 12. kez “İlk 10” başarısı göstermiş oldu. “She is Coming” ardı ardına gelecek üçlü EP projesinin ilk albümü. Sırada “She is Here” ve “She is Everything” var. Üç EP tamamlandığında, “She is: Miley Cyrus” albümü tamamlanmış olacak. Meşhur Forbes dergisi, albümlerin ve şarkıların çok kolay tüketildiği şu günlerde, bu yeni yöntemin zekice olduğunu yazdı... Artık pop yıldızları albümün tamamını bir anda çıkardıklarında albüm hızla tüketilip gündemden düştüğü gibi, sıklıkla yeni işler, kayıtlar yayınlamayan isimler de çok kolay unutuluyor. Forbes, Miley’nin bu hamlesini endüstride akıllıca bir hamle olarak değerlendirmiş. Akıl kısmını pek bilemem ama Miley’nin yeni şarkılarındaki duygu çok güçlü. Kafa tutan pop-rock tavrına da ayrıca tavlandım.


Cenk Erdem


Cazkolik.com / 26 Haziran 2019, Çarşamba


BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cenk Erdem

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.