Chadwick Boseman'ın ölmeden önce son rolünü oynadığı, caz blues efsanesi Ma Rainey'i anlatan film Netflix'te yayına giriyor

Chadwick Boseman'ın ölmeden önce son rolünü oynadığı, caz blues efsanesi Ma Rainey'i anlatan film Netflix'te yayına giriyor

Geçen ay kolon kanserinden genç yaşta ölen oyuncu Chadwick Boseman'ın son filmi 18 Aralık'ta Netflix'te görücüye çıkıyor.

 

Kurumsal sosyal medya hesabından filmin duyurusunu yapan Netflix, yakında çıkacak olan Ma Rainey’s Black Bottom'a dair basın gösterimini 30 Eylül Çarşamba günü yaptı. Filmde caz efsanesi olarak Viola Davis Ma Rainey'i canlandırırken trompetçisi Levee olarak da Chadwick Boseman yer alıyor.

 

Filmin yapımcılarından Denzel Washington, New York Times'a Boseman için “Harika bir iş çıkardı ve gitti. Hâlâ inanamıyorum” dedi.

 

August Wilson’ın aynı adlı oyunundan uyarlanan Ma Rainey’in Black Bottom’ını George C. Wolfe yönetti. 1920’lerde Chicago’daki "Mother of the Blues" kayıt seansının merkezinde geçen filmin konusu ırk, müzik, ilişkiler yanında Rainey'nin müziği üzerindeki kontrolü ve siyah sanatçıların sömürülmesi gibi temaları ele alıyor.

 

Doğum adı Gertrude Pridgett olan “blues'un vaftiz annesi” Ma Rainey 1886'da Columbus'da doğdu. Rainey, yaklaşık 12 yaşında memleketindeki yetenek şovlarında sahne almaya başladı. 1900'lerin başında kocasıyla birlikte Alabama Fun Makers Company'yi kurdu. Karı koca Rainey'nin kariyeri New Orleans'a gitmeden önce “Rainey and Rainey, Assassinators of the Blues” adıyla biliniyordu. Rainey, Big Easy'de cazın büyükleri Louis Armstrong, Joe “King” Oliver, Pop Foster ve Sidney Bechet ile tanıştı. 1920'lerin başında blues ile tanıştı, Paramount ile plak anlaşması imzaladı ve şarkıcı Bessie Smith ile arkadaş oldu.

 

Rainey, beş yıl içinde yüzden fazla şarkı kaydetti. Daha sonra Armstrong'la birçok şarkıda beraber söyledi. Piyanist Thomas Dorsey ve Wildcats Jazz Band ile turneler yaptı. Ma Rainey aynı zamanda biseksüelliği hakkında cesurca şarkı söylemesiyle de tanınıyordu. Rainey’in kariyeri yirmilerin sonlarında düşüşe geçti ve Paramount'tan ayrıldı. Hayatının son beş yılında memleketine dönerek üç tiyatro oyunu yönetti. 1939 yılında 53 yaşında kalp krizinden öldü.

 

Cazkolik.com / 02 Ekim 2020, Cuma

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.