Charles Mingus'un ölümünden sonra keşfedilip ve ustalık döneminin son eseri kabul edilen "Epitaph"ın 89 yılı konser kaydı DVD'i çıktı.

Charles Mingus'un ölümünden sonra keşfedilip ve ustalık döneminin son eseri kabul edilen "Epitaph"ın 89 yılı konser kaydı DVD'i çıktı.

3 Haziran 1989, New York’un ünlü Lincoln Center’ında Alice Tully Hall, Charles Mingus’un kariyerinin en önemli eserlerinden ‘Epitaph’ın dünya prömiyeri yapılıyor, 30 kişilik müzisyen kadrosunu dünyaca ünlü şef, müzik adamı, yazar. eğitimci, müzisyen, caz kuramcısı, Avrupa cazının fikir babası  Gunther Schuller yönetiyor. İşte bu DVD bu ölümsüz konserin DVD’si, öyle ki New York Times bu konser için ‘son on yılın en etkileyici konserlerindendi’ demişti.

Eser Mingus’un 1979 yılındaki ölümünden sonra bestelediği anlaşılmış, keşfedilmiş bir eserdir. Bulunduktan sonra binbir özenle restore edilmiş ve çoğaltılmış. Dünyanın bilinen en geniş caz orkestrası için yazılmış eserlerden de biridir aynı zamanda. İşin en özel yanlarından biri de böylesi tarihi bir olayın ilk kez DVD’sinin çıkıyor oluşudur. Bu anlamda böyle bir kaydı arşivinize almayacaksınız da neyi alacaksınız?

Bu devasa caz orkestrasında kimler yoktu ki, başta Mingus’un kendi ekibinden olanlar; saksafonda George Adams, trompette Jack Walrath ve dönemin genç ve gelecek vaadeden trombet starı Wynton Marsalis olmak üzere 30 kişilik muhteşem bir kadro.

Bu DVD’yi alanlar tam 2 saat 11 dakikalık bir konser izleyecekler. DVD henüz çok yeni Mayıs başında yayınlandı, Color, Dolby, DVD, NTSC formatlarında kaydedilen konserin akışı nasıl diye sorarsanız eğer;

01 Main Score: Part 1
02 Perküsyon Tartışması, Atışması
03 Main Score: Part 2
04 Started Melody
05 The Soul
6 Untitled Ballad
07 Moods in Mambo
08 Self Portrait: The Chill of Death
09 O.P. (Oscar Petittford)
10 Please Don’t Come Back From The Moon
11 Monk, Bunk and Vice Versa
12 Peggy’s Blue Sky
13 Wolverine Blues
14 The Children’s Hour of Dream
15 Freedom
16 Untitled Interlude
17 Bette Get Hit In Your Soul
18 Noon Night
19 Main Score Reprise

cazkolik.com
/ 14 Temmuz 2009, Salı


BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

YORUMLAR

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.