Sony "Original Albums" serisinden Bennett'in iki albümü box set olarak çıktı.

Sony "Original Albums" serisinden Bennett'in iki albümü box set olarak çıktı.

Bundan dört ay önce, sevgili Ömür Göksel ağabey ile telefonda o sıralarda İstanbul Caz Festivali’ne gelmesini beklediğimiz Tony Bennett hakkında konuşuyorduk, sonra o söyleşiyi Cazkolik’te yayınladık, dileyen yazının altındaki linkten tıklayıp okuyabilir. Ömür Göksel söze Tony Bennett’in hiç bilmediğimiz bir özelliğini anlatarak girdi; “Geniş intervalli sesiyle şarkılardaki sözcüklere duygu yükleyişi inanılmayacak derecede mükemmeldir. En büyük özelliklerinden biri de her söylediği şarkıya verse ile başlar yani şarkının çok kişi tarafından söylenmeyen hatta bilinmeyen ön söz dediğimiz kısmı. Mesela, "I Left My Heart In San Francisco "isimli şarkıya o "The Loveliness of Paris" diye şarkının (verse) kısmı ile başlar oysa bu şarkıyı söyleyen bir çok şarkıcı, şarkıya "I left my heart" diye girer.”

Bu girişi şu nedenle yaptık (sevgili Ömür Ağabeyimize saygılarımızla selam göndermemizin haricinde elbet), şimdi elimizde Sony Music’ten çıkan yeni bir Tonny Bennett baskısı var. “Tonny Bennett; 2 Original Albums”. İkili albüm paketinde Bennett’in orijinali 1992 yılında kaset ve CD olarak Columbia Records’tan yayınlanan “Perfectly Frank” albümü ile orijinali 18 Haziran 1962’de yine Columbia Records’tan yayınlanan “I Left My Heart in San Francisco” albümleri bulunuyor.

Sony Music Türkiye’nin “Original Albums” serisinden çıkardığı iki CD’li özel paketi şimdi Türkiye’de müzik market raflarında satışa sunuldu ve bir an önce gidip almanızı bekliyor. Sony’nin bu serisi koleksiyonerler için gerçekten özel bir seri. Sadece Bennett’in değil, başka pek çok önemli ismin de albümlerini bu serinin içinde bulmanız mümkün, gelelim Bennett’e...“I LEFT MY HEART IN SAN FRANCISCO”
Yukarda sevgili Ömür Göksel’in sözünü ettiği şarkı, yani “I Left My Heart In San Francisco” parçasının aynen söylediği gibi “The loveliness....” diye başlayan versiyonu ilk bu albümde yayınlanmış. Hatta, ünlü “Love For Sale” şarkısı da ‘verse’ kısmı ile başlıyor, biz parçayı dinlerken yanılıyor muyuz acaba, ‘Love For Sale’ değil mi bu derken uzunca bir ‘verse’ girişi olduğunu farkedince şarkı çok daha ilginç hale gelmişti. Albümün hit şarkısı yayınlandığı gün de bugün de elbette “I Left My Heart in San Francisco”. Zaten Bennett’in tüm dünyaca sevilen, en çok satılan hit şarkılarından biri. Albümde ayrıca “All American” isimli Broadway müzikalinden “Once Upon A Time”, ünlü Hollywood filmi “Tender is the Night”a adını veren şarkı, yani “Tender is the Night”, yine bir efsane Charlie Chaplin’in “Modern Times” filminden “Smile” yorumu, Cole Porter’ın yukarda andığımız “Love For Sale” ve besteci Cy Coleman’ın çok ünlü 4 bestesi gibi hepsi çok tanıdığımız şarkılar bu albümde Bennett hayranlarını bekliyor.

Bizce bu serinin en güzel yanı albümlerin ilk çıktıkları günkü orijinal hallerini koruyor olması. Albümlerle ilgilenen, biriktiren, koleksiyoner her cazsever iyi bilir ki eski albümlerin yeni digital baskılarının orijinal yayınlandıkları hallerin iyi birer kopyasını bulmak zordur,. Sony bu seride işte bize bunu değiştiren, albümleri orijinal halleriyle yayınlayan baskıları sunuyor.“PERFECTLY FRANK”
İkili paketin diğer albümü ise 1992 yılında yayınlanmış olan “Perfectly Frank”. Bizzat Tony Bennett Frank Sinatra ile ilgili anısını şöyle anlatır; “1974 yılıydı, Ekim’in 13’ü... Annem, hasta yatağında yatalak yatmak zorundaydı. Tüm aile çevresindeydik, dualarımız annemin iyiliği içindi. Yataktan kalkamadığından tek eğlencesi televizyon izlemekti. Bir gün anneminde izlemekten memnun olacağı bir kanal bulmak için televizyonun düğmesiyle oynarken Frank Sinatra’ya denk geldik. Madison Square Garden’da söylüyordu, canlı yayındı... Şarkısını söyledikten sonra bir ara birden lafı kesip, “Benim en favori şarkıcım Tony Bennet’tir” deyiverdi. Bir an donup kaldım, dönüp anneme baktım, gözlerini koskocaman açmış televizyona doğru bakıyordu... Hayatımdaki en önemli anlardan biridir o an.”

Albümdeki parçaların tamamı Sinatra’nın söylediği parçalar. Bir çoğunu da zaten hepimiz biliriz, hepsi de ünlü caz standartlarıdır. Johnny Mercer, Van Heusen, Cole Porter, Jimmy Dorsey, Richard Rodgers, Lorenz Hart besteleri... Hepsi de kuralları koymuş şarkılar. Albümü uzun yıllar birlikte çalıştıkları The Ralph Sharon Trio yani piyanoda Ralph Sharon, basta Paul Langosch ve davulda Joe LaBarbera ile kaydetmiş.

Bennett 1992 yılında bu albümü kaydettiğinde ilk albümü “Because Of You”nun üzerinden tam kırk yıl geçmişti. Aynı zamanda ilk hit olan şarkılarından biriydi “Because Of You”. Şimdi üzerinden 58 yıl geçmiş durumda ama hala çok dinlenen şarkılardan biri. Tıpkı Sony’nin ikili olarak çıkardığı albümündeki parçaların tümü gibi.

Cazkolik.com / 29 Ekim 2010, Cuma


Cazkolik’te Tony Bennett ile ilgili önceki tarihlerde yayınlanmış haberlere de göz atın;
- Ömür Göksel'le Tony Bennett üzerine
- Kerem Görsev bir efsaneyi anlatıyor.
- Bu yaz festivalin süperstarı Tonny Bennett mi?
- Bennett ve Brubeck yıllar sonra aynı sahnede

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.