Pass it on 2008`in en iyi albümlerinden

Pass it on 2008`in en iyi albümlerinden

Bayıldık bu cümleye. Malumunuz, Dave Holland Beşlisi yaklaşık 10 yıldır aralarında "Overtime" (2005) ve "Critical Mass" (2006) isimli albümlerinin de yer aldığı hayli başarılı çalışmalara imza attılar. Vibrafoncu Steve Nelson, tromboncu Robin Eubanks, saksafonda Chris Potter`ın yer aldığı bu ekip herhalde alınabilecek tüm ödülleri toplamış, varolan iltifatların her çeşidini duymuşlardır. Bu albümde önemli bir farklılık yaratan Holland, John Kelman`ın kastettiği `sarsılmaya` nasıl uğramış bilemeyiz ama bu albüm için ekibe katılan piyanist Mulgrew Miller ve davulcu Eric Harland (önceki ekipte zaten birlikte çaldıkları tromboncu Robin Eubanks ve alto saksafonda Antonio Hart`ı katmazsak) büyük bir fark yaratmış. Dave Holland`ın bu albümdeki beşlisi ve Big Band`i 90`lı yılların sonlarından bu yana çalınan modern cazın ana (mainstream) damarına yeni bir yüksek standart getirmeye çalıştığını söyleyebiliriz.


"Pass It On" bildiğiniz gibi "geçip gitmiş, devrini tamamlamış, dönemi geçmiş" gibi anlamlara gelebilen bir deyim. Dave Holland cazın kuşaklar boyu çalınarak, dinlenilerek ve anlatılarak aktarılan bir gelenek olduğunu vurgulayan bir müzisyen. Bu anlamdaki gelenek Afrikanın geçmişteki davullar, vurmalılar geleneğine kadar uzanan bir geçmişten süzülüyor. Holland bu albüme ismini verirken Buddy Bolden`dan, King Oliver`dan Louis Armstrong`a uzanan `aural` geleneğe dikkati çekiyor. Albümde şöyle belirtmiş Holland hem bundan bahsederek hem de "Ed Blackwell için bir parça bestelemiştim. Bu parçanın ismini "Pass It On" koydum, bunun nedeni ise Ed`in büyük bir müzisyen olmasının yanısıra aynı zmanda büyük bir öğretmen olmasıydı da." diyerek albümün isminin sebeplerini açıklamış oluyor.


"Pass It On"da Dave Holland parça malzemesi olarak eski albümlerine geri dönmüş durumda anlaşılan. Balad olan "Equality" ile "Lazzy Snake" isimli parçaları 1996 yılında ECM`den yayınlanan "Dream of the Elders" isimli albümünden alınma. "Rivers Run" 1988 yılında yayınlanan yine ECM basımı "Triplicate" albümünden alınma, "Processional" 1990 basımı "Extensions" albümünden, "Double Vision" 1985 yılı albümü "Seeds of Time" albümünden, "Modern Times" 1995 yılı albümü "Homecoming"den alınma parçalar. Bu albümlerin tümü ECM ile yaptığı uzun sözleşmelerin ürünü olan çalışmalar. Bir diğer not olarak da "Getaway" trio olarak o dönem birlikte çaldıkları gitarda John Abercrombie ve davulda Jack DeJohnette`i de özellikle belirtmemiz lazım.


Albümün pek çok parçasında, geçmişinde piyano kullanmasına pek de alışık olmadığımız Holland`ın piyanoyu Mulgrew Miller`a emanet etmesi ve Miller`ın da hayli lezzetli yorum ile nefeslilerin ön planda oluşu albüme farklı bir enerji, yüksek bir duygu getirmiş. Albümdeki isimleri alt alta veya yanyana nasıl yazarsanız yazın her biri ayrı birer star ama bir gerçeği vurgulamamız lazım ki Miller ve Harland`ın diğerlerini de itmesiyle birlikte farklı bir yolda müzik yaptıkları kesin. Eric Harland, Türk cazseverlerinde yakından tanıdığı bir isim. Pek çok kez farklı isimlerle ülkemize gelmiş olan Harland`ı en son Charles Lloyd ile birlikte izlemiştik. Lloyd`un Harland`ı bilerek ve isteyerek ısrarla öne çıkarması ve hakkında sarfettiği pek çok övücü söz halen hatırımızda. Ayrıca, yine Charles Lloyd ile birlikte kaydettikleri ve 2008`in en güzel albümlerinden kabul edilen "Rabo De Nube"de de Harland`ın kulaklara ziyafet çektiğini son bir not olarak belirtelim.

Albümde yer alan parçalar;

01 The Sum of All Parts
02 Fast Track
03 Lazzy Snake
04 Double Vision
05 Equality
06 Modern Times
07 Rivers Run
08 Processional
09 Pass It On

Albümde yer alan müzisyenler;

Dave Holland; Bas
Antonio Hart; Alto Sax
Alex Siplagin; Trompet
Robin Eubanks; Trombon
Mulgrew Miller; Piyano
Eric Harland; Davul

Cazkolik.com / 16 Aralık 2008, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.