Charlie Shavers

Charlie Shavers

Asıl adı Charles James Shavers ama Charlie Shavers olarak tanınan Amerikalı swing dönemi trompetçisidir. Açık görüşlü ve dışa dönük stilini güçlü bir mizah duygusuyla birleştirmiş bir virtüöz olan Shavers, kariyeri boyunca Dizzy Gillespie, Roy Eldridge, Johnny Dodds, Jimmy Noone, Sidney Bechet, Midge Williams ve Billie Holiday gibi güçlü isimlerle birlikte çalmıştır. Aynı zamanda aranjör ve besteci olan sanatçı caz dünyasına "Undecided" gibi unutulmaz bir standart kazandırmıştır.

 

New York`ta doğan Charlie Shavers bir süre piyano ve banjo çaldıktan sonra trompete geçmiş ve kısa sürede büyük gelişme göstermiştir. 1935`te Tiny Bradshaw`un grubunda çaldıktan sonra Lucky Millinder`in orkestrasına katılmış, kısa süre sonra da John Kirby`s Sextet`in kilit elemanlarından biri olmuştur. Shavers trompet sololarının yanısıra aranjmanlarıyla da sextet`i dönemin ticari açıdan en başarılı ve çokça taklit edilen gruplarından biri haline getirmiştir. "Undecided" de bu döneme ait bir çalışmadır. İlk olarak 1939 yılında çalınan parça 1951`de the Ames Brothers`in kaydıyla yeniden popüler olmuş ve caz repertuvarına yerleşmiştir. Charlie Shavers parçayı piyanist Ray Bryant`la birlikte kaydetmiştir. 1944 yılında Kirby`den ayrıldıktan sonra bir yıl boyunca Raymond Scott`s CBS Staff Orchestra`da çalışan Shavers, 1945`ten itibaren Dorsey`in hayata veda ettiği 1956 yılına kadar Tommy Dorsey Orkestrası`nın önemli bir parçasını teşkil etmiştir. Orkestrada kilit bir pozisyona sahip olmasına rağmen caz dünyasının spotlarından uzak kalan sanatçı, arada yaptığı the Metronome All-Stars kayıtları ve çıktığı Jazz at the Philharmonic turneleriyle bu eksiğini bir ölçüde kapatabilmiştir; özellikle 1953 JATP turnesinde trompetin bir diğer devi Roy Eldridge`le giriştiği battle`lar heyecan vericidir. Dorsey`in ölümünden sonra kendi quartet`ini kuran Shavers`in çalışı ve tekniği 1960`lar boyunca giderek gerilemiş ve sanatçı 1971 yılında gırtlak kanseri sonucu hayatını kaybetmiştir. Charlie Shavers ölüm döşeğindeyken yakın dostu Louis Armstrong vefat etmiş ve sanatçının son isteği trompet ağızlığının Armstrong`un tabutuna konması olmuştur.

 

Charlie Shavers diskografisi: Lider olarak: JATP: The Trumpet Battle 1952 (with Roy Eldridge), Horn o`Plenty (Bethlehem) 1954, The Most Intimate (Bethlehem) 1955, Gershwin, Shavers And Strings (Bethlehem) 1955, We Dig Cole (Jass) 1958, Charlie Digs Paree (MGM) 1959, Charlie Digs Dixie (MGM) 1959, Girl of My dreams (Everest) 1959, Here Comes Charlie (Everest) 1960, Like Charlie (Everest) 1960, Swing along (Sesac) 1961, Swingin` with Charlie (Sesac) 1961, Here`s Charlie (Sesac) 1961, The Music from Milk and Honey (Everest) (with Wild Bill Davis) 1961, Live at the London House (Hep) 1962, Excitement Unlimited (Capitol) 1963, At le Crazy Horse Saloon in Paris (Everest) 1964, The Last Session (Black and Blue) 1970. Sideman olarak: Coleman Hawkins ile, Hawk Eyes (Prestige, 1959).

 

Arto Peştemalcıgil

 

Cazkolik.com / 03 Ağustos 2012, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Arto Peştemalcıgil

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.