Çocukluğumuzun mandolininden 100. yıl için güzel bir hatıra; "mandolinjazz"

Çocukluğumuzun mandolininden 100. yıl için güzel bir hatıra; "mandolinjazz"

Hayatını uzun yıllardır ABD'de sürdüren, ancak Türkiye'ye geldiği zaman sınırlı canlı performanslarını dinleyebildiğimiz basçı ve multienstrümanist İlkin Deniz çocukluğundan hatıralarıyla dolu yeni bir albüme imza attı.

 

 

İlkin Deniz'in yeni albümü "mandolinjazz" alanında ilklerden biri

 

 

İlkin Deniz'in Florida'daki ev stüdyosunda solo olarak kaydettiği albümde (sadece Erik Satie'nin Gnosiennes'sinde Adem Gülşen'in piyanosu var) caz ve blues tarihinin önde gelen isimlerinin parçalarını mandolin ile yeniden seslendirmiş.

 

Bu parçalar arasında çok ünlü "Georgia on My Mind", "Autumn Leaves", Piazzolla'nın "Oblivion" ve "My Favourite Things" gibi klasikler var.

 

İlkin Deniz bu albümü neden mandolin ile kaydederek bizi yeniden çocukluğumuza geri götürüyor diye akla gelecektir, çünkü mandolin çalmak o yılların çocukluğunda kimi çocuk için büyük zevk idi ama mandolin çalmayı bir türlü beceremeyen sayısız çocuk için de sevimsiz bir hatıraya dönüştü.

 

İlkin Deniz belli ki enstrüman çalmaya çocukluğundan beri yeteneği olan biri imiş. Albümün arkasında yazdığı açıklamada bu durumu belirterek; "Cumhuriyetimizin 100. yılında, Cumhuriyet döneminin heba edilmiş en önemli oluşumu olan Köy Enstitüleri'ni anmak için bu albümü mandolinle kaydettim" diyerek devam ediyor; "Mandolin Köy Enstitüleri'nin en önemli müzik enstrümanıydı. Benim asıl enstrümanım ise bas gitar ve kotrbastır, pandeminin lk aylarında (aradan geçen elli seneden sonra aldığım) mandolini tekrar çalmaya başladım. Yüzüncü yılda da bir şeyler yapmak isteği içimde doğunca bu albümü yapmaya karar verdim ve tabii ki mondalinle. Sevdiğim şarkılardan oluşan bir repertuvar hazırladım, ağırlıkla caz, bluegrass ve klasik eserler var bu albümde" diyor İlkin Deniz albümüne dair.

 

Bu albüm Cuhmuriyetimizin 100. yılı için güzel bir hediye olmuş aslında ama bu müziklerden çok az kişinin haberi olacak çünkü albüm sadece 250 adet CD olarak basıldı ve dijital platformlara yüklenmeyecek. Meraklısının sanatçı ile temas kurarak albümü satın alabileceğini belirtelim.

 

İlkin Deniz albüm kapak fotoğrafı Sedal Antay.

 

İlkin Deniz'in geçen yıl Leyla Diana Gücük'ün Radyo Cazkolik'teki programına sohbeti ve müziğiyle konuk olduğu bölümü bu linki kullanarak dinleyebilirsiniz.

 

Leyla Diana Gücük

 

Cazkolik.com / 27 Kasım 2023, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

YORUMLAR

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.