Kitaplardaki caz

Kitaplardaki caz

Caz hakkında kaleme alınan kitaplar caz tarihinin saklı sayfalarını açığa çıkarır. Cazın has malzemesi albümlerdir ama albümlerin ardındaki sırları kitaplardan, caz yazılarından öğreniriz. Aşağıda gördükleriniz bu sene yayınlanan kitapların küçük bir bölümü. Bu derlemeyi BBC müzik dergisi yayınladı, biz de o isteden seçerek yayınladık. Aşağıdaki 6 kitabın konusu olan isimlerin hepsini yakından tanıyoruz ama çoğunun hayatlarına dair fazla bilgimiz yok, yılbaşı öncesi caz müziğine ve tarihine tutkulu bir yakınınıza hediye edebileceğiniz muhtemelen iyi seçeneklerinden biri olabilir caz kitapları ve bu kitapların tümünün Amazon gibi büyük sitelerden temin edebileceğinizi belirtelim.

 

Cazkolik.com

 


 

 

 

Alyn Shipton "On Jazz - A Personal Journey" (Cambridge University Press)

 

 

Caz yazarı ve araştırmacı Alyn Shipton'ın bu sene çıkardığı "On Jazz, A Personal Journey" adı üzerinde caz müziği hakkında kişisel bir anlatı. Caz tarihine dair yurtdışında çok sayıda kitap yayınlandı ama bu kitapların çoğu ya tarih anlatısı, ya biyografi-otobiyografi kitaplarıdır. Shipton'ın yaptığı bir başka tür otobiyografik çalışma. Yazarın tanık olduğu veya bizzat içinde olduğu hakikatler ve yaşadıklarına dair anlatıları hem karşılaştığı müzisyenlerin biyografilerine katkı, hem okuru sürükleyecek nitelikte.

 


 

 

 

Wolfgang Sandner "Keith Jarrett, A Biography" (Equinox Publishing)

 

 

Keith Jarrett hayatta olsa da müzik yapması uzak ihtimal görülüyor fakat şimdiden ölmüş gibi yorumlar yapılmaya başlandı. Bu kitap yeni değil, Jarrett hâlâ konser veriyorken yayınlanmış 2015 tarihli bir kitap yeniden basılmış. Kitabın ekindeki diksografi özellikle tavsiye ediliyor ama koleksiyonerler için değil, daha ziyade sanatçının hayatının erken dönemine dair ayrıntılı bir açıklamalarda bulunuyor. Jarrett'ın mürit derecesinde fanatikleri vardır. Wolfgang Sandner'ın Almanca yazdığı kitap öncelikle tutkulu bu dar çevreyi, sonrasında, Jarrett'ı seven daha geniş çevreyi mutlu edecektir.

 


 

 

 

Sammy Stein "Women in Jazz" (8th House Publishing)

 

 

Toplumsal cinsiyet eşitliği tartışmaları kültürel alanlarda tartışılıyor ama caz dünyası diğer alanlara göre bu tartışmalara geç başladı. Bu kitabın yazarı Sammy Stein kitabın ilk yarısını tarihteki önemli kadın müzisyenlere ithaf ediyor. Okuyanlar, ırk sorunları ve feminizmin kesiştiği alanlarda ustaca gezindiği söylenen kitaptaki biyografilerin kapsamlı ve iyi araştırılmış olduğunda hem fikir. Kitabın ana fikri sanatçılar, radyocular gibi alanlarda çalışanlarla önceden yapılan bir dizi röportaja dayanıyor. Genellikle perdenin arkasında kalan bu insanların değindiği konular başlı başına önemli.

 


 

 

 

Philip Clark "Dave Brubeck: A Life in Time" (Da Capo Press)

 

 

Bu kitap hakkında bir eleştiri kaleme alan Roger Thomas'ın tespiti önemli; Dave Brubeck için 'caza klasik esintili bir yaklaşım getiren paradoksal bir figür' diyor. Bu tartışmalar çok geride kaldı diyebilirsiniz. Brubeck ailesiyle yakın teması olan yazar Philip Clark'ın kitabı önemli oranda zaman içinde yapılmış röportajlara dayanıyor. Brubeck hakkında ilk elden bilgilerle dolu olması kitabı dikkat çekici kılıyor.

 


 

 

 

Cliff Eisen, Dominic McHugh "The Letters of Cole Porter" (Yale University Press)

 

 

Cole Porter caz tarihi boyunca tartışılmış ve tartışılmaya devam edilen bir bestecidir. Caz tarihinin en sevilen standartlarına imza atan sanatçı esasen caz kökenli bile değil. Zengin bir Amerikalı ailenin beyaz çocuğu. Hem Yale, hem Harvard gibi iki gözde üniversitede okumuş. Jazz Age'in Paris ve Venedik'in de lüks bir hayat yaşamış. Stravinsky ile çalışmayı düşünürken Broadway ve Hollywood için çalışmaya başlamış. Cliff Eisen ve Dominic McHugh'un kaleme aldığı kitap öncelikle Porter'ın çoğu kişisel mektuplarını derliyor. Bu mektuplarda anlatılanlar bestecinin özel hayatının sırlarını göz önüne sererken müziğe dair önemli bir anlatıya da imza atıyor.

 

Cazkolik.com / 14 Aralık 2022, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.