Sadece dinlemek yerine yaşanacak sesler yaratan çellist David Darling 79 yaşında öldü

Sadece dinlemek yerine yaşanacak sesler yaratan çellist David Darling 79 yaşında öldü

2021 ylının ilk ölüm haberi 79 yaşındaki viyolonsel sanatçısı David Darling'den geldi. Klasik çello eğitimi alan Darling 2010 yılında "Prayer for Compassion" albümüyle New Age dalında en iyi Grammy ödülü kazanmıştı.

 

Oldukça ünlü solo performansları yanında Bobby McFerrin, Paul Winter, Ralph Towner, Peter, Paul and Mary, Terje Rypdal, Jan Garbarek, yenilikçi dans topluluğu Pilobolus, Ketil Bjornstad, Joseph Campbell ve Spyro Gyra gibi cazın önde gelen isimleriyle albümler yaptı, konserler verdi. Darling'in klasikten caza, Brazil, Afrika ve Hint müziğine kadar geniş bir müzikal alana ilgisi vardı.

 

Özellikle ECM'den çıkan albümleri müzikseverin yakından tanıdığı müzikler olan sanatçı bu firmadan "Journal October-Solo Cello" (1979), "Cycles" (1981), "Cello" (1992), "Dark Wood" (1993) gibi albümler yayınlamıştı.

 

Kimi eleştirmenlerin "dinleyeni etkisi altına alan bir müziğe, görkemli bir ses ve başına buyruk bir ruha sahip" olduğunu söylediği sanatçı albümleri yanında Wim Wenders'ın "Until the End of the World", "Far Away, So Close", "Nouvelle Vague" ve "Heat" filmlerine yaptığı müziklerle de tanıyor.

 

Yoğun albüm yayınladığı yıllarda birçok eleştirmen tarafından "David Darling büyüleyici bir çello sesi çıkarıyor" veya "sadece dinlemek yerine yaşanacak sesler yaratıyor" gibi etkileyici cümlelerle tarif edilirken müziği "üslup çağrışımlarının erken dönemden ruhânî müziğe, koyu izlenimcilikten folk soundlarına doğru ilerliyor. Her şey karanlık ve kışa benzer ama bir şekilde aşkın" olarak tanımlanan sanatçı başka kalemler tarafından "Müziği bir gece yarısı denizindeki zümrüt ateşi, boğucu yaz sıcağında arktik bir soluk, sis karmaşasını dışarı çıkaran kuzeybatı rüzgarı" ya da "Arkaik, yoğun ve yine de neredeyse her zaman sakinleştirici" gibi cümlelerle tarif ediliyordu.

 

David Darling 1941 yılında Indina'da dünyaya geldi. Dört yaşından itibaren piyano, on yaşından itibaren çello eğitimi aldı. Gençlik yıllarında bas ve saksofon çaldığı kendi topluluklarını kurdu, çelloyu solist olarak üniversitede kullanmaya başladı.

 

Darling çellosunu 8 telli ve elektrikli hale dönüştürerek müziğine dijital gecikme efektleriyle elektronik işlemeleri dahil etti. Bu müzikal ekipmanla Darling'in müziği temelde New Age yaklaşımlı çağdaş klasikten atmosferik caza evrildi.

 

Cazkolik.com / 12 Ocak 2021, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.