Çok farklı iki kuşağın birlikte ürettikleri müziğin DVD ve CD'si çıktı.

Çok farklı iki kuşağın birlikte ürettikleri müziğin DVD ve CD'si çıktı.

Günümüzün ünü gittikçe artan ve müzisyenliği daha da dikkat çekici hale gelen ünlü piyanistlerinden Hiromi ile 2007 yılında verdikleri konserleri 2008 yılında farklı bir kapak tasarımı ile albüm olarak yayınlanmıştı aslında ama şimdi, çok yeni olarak bir hafta önce yeni ve daha farklı bir tasarımla hem CD, hem de DVD formatında yeniden yayınlandı. Tabii önce Japonya'da ve BlueNote Japonya tarafından ve ardından tüm dünyada. Albüm hızla ilgi görmeye başladı ve şu anda Japonya'nın en çok satan caz albümü sıfatını kazandı bile zira Corea her ne kadar Japonya da çok tanınsa ve sevilse dahi Hiromi çok genç ve Japonya'nın medar-ı iftiharı bir müzisyen. Yanlış hatırlamıyorsak yılbaşı öncesi Türkiye'ye de gelip İzmir'de bir konseri olmuştu.

"Duet" birbirlerinden çok farklı iki kuşağın olası sınırları aşarak birbirlerinin söyleyeceklerini ve müzikal tutkularını buluşturmayı başarmış. 2 CD'den oluşan albümün ilki her iki piyanistinde orijinal parçalarını içeriyor. "Humpty Dumpty" atlayarak, zıplayarak güçlükle ilerleyen, biraz bıçkın ifadeli bir çalışla yorumlanmış bir ikram gibi. Hiromi'nin "Deja Vu"su ise yeni yeni kıvrımlar ve dönüşlerle ilerleyen bir parça olmuş. Ayrıca, yine bu ilk CD'de, içleinde Bill Evans'ın "Very Early", Thelonious Monk'un "Bolviar Blues"u, Antonio Carlos Jobim'in "How Sensitive"i ve Lennon & McCartney ikilisinin "Fool on the Hill"inin de içlerinde olduğu 4 adet cover yorum var.

İkinci CD'de iki piyanistte iki orijinalle geliyorlar. Corea, "Windows" ve "Do Mo: Children's Song 12" ile, Hiromi Uehara ise "Place To Be" ve "Old Castle" ile albümde yer alıyorlar. Ayrıca, yeniden armonize edilen bir "Summertime" yorumu ile Joaquin Vidre Rodrigo'nun klasiği "Concierto de Aranjuez" ve bir Corea'nın çok bilinen klasik parçası "Spain"de bu ikinci albümün içindeler.

İki piyanistte tahmin edebileceğiniz gibi klavyede sizleri büyüleyen bir performansa sahipler ve yorumları neşelendirici ritmik tempoda ilerliyor. Bu albüm Chick Corea'nın Herbie Hancock'la 1978 yılında kaydettikleri "In Concert 1978" isimli albümden bu yana düet olarak kayda girdiği ilk albüm. Bunun nedeni ise basit, çünkü düet yapmak her zaman popülariteyi fırlatan bir yöntemdir, insanlar normalden iki katı daha iyi müzik bulacaklarını mı düşünüyorlar acaba? Bilemeyiz. Bu albümle ilgili Corea, Hiromi ile birlikte kalabalık bir dinleyici kitlesine verdikleri konserden sonra şöyle bir açıklama yapmış; "Bu kadar kalabalık dinleyiciye konserin nasıl bir sonuç vereceğini doğrusu tahmin edemiyordum, çok büyük bir salondu ama bizim düetimizin caz için doğaçlaması yüksek bir sonuç verdi, iyi oldu."

cazkolik.com / 13 Şubat 2009, Cuma


BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X