Bir babanın oğluna vereceği en özel armağan caz sevgisidir

Bir babanın oğluna vereceği en özel armağan caz sevgisidir

Caz tarihinin en saygı duyulan piyanistlerinden Keith Jarrett’in sağlık sorunları nedeniyle müziği bırakmak zorunda kalması müzik dünyasının çok ses getiren gelişmelerinden biri oldu. Bu mutsuz edici haber piyanist Noah Haidu‘nun babasıyla paylaştığı caz anılarına doğru bir yolculuğun tetikleyicisi olmuş. Noah Haidu babasının tanıştırmasıyla Monk, Ben Webster, Cecil Taylor gibi isimlerin müzikleriyle büyümüş bir isim. Bir genç adam olunca babası Haidu ile Keith Jarrett’in ders niteliğinde yeni ufuklar açan albümü Köln Concert’i paylaşmıştı. Ama genç sanatçı başlarda, Wynton Kelly yada Gene Harris geleneğinden gelen biri olarak Keith Jarrett’ın piyano tekniği ile bağlantı kuramamıştı. Babasının ricası üzerine Carnegie Hall konserinde Jarrett’ı dinlediğinde ise derinden etkilenmişti. Hissettiği, hayat tecrübesinin damıtılmış haliydi. Haidu’nun babasının sağlık durumu kötüleşmeye başlayıp da birlikte geçirecekleri zamanlarının azaldığını fark edince Keith Jarrett’ın Şubat ayındaki Carnegie Hall konserine iki bilet almışlardı. Babası bu konseri göremeyeceğini biliyordu ve maalesef haklı çıktı. Konsere bir hafta kala vefat etmişti. Bir zamanlar, baba-oğul yaşadıkları bu kıymetli deneyimin hatırasına saygı için babasının ardından konsere tek başına gitti. Bu, herkes için duygu dolu konserdi aynı zamanda Keith Jarrett’ın da final konseri olacaktı. Babasını kaybedişin ve 17 yıllık evliliğinin sona erişi sonrası Haidu, Keith Jarrett kayıtlarıyla daha derinlemesine ilişkiler kurduğu dinleme seansları gerçekleştirmiş. Kendi grubuna daha fazla odaklanma zamanı bulmuş. Efsane müzisyenler Billy Hart ve Buster Williams’ın değeri ölçülemez katkıları bu albümü modern dönem başucu albümlerinden biri konumuna getirmeye aday.

 

Bir babanın oğluna vereceği muhtemelen en özel armağan caz sevgisidir. Ya da, daha geniş bir bakış açısıyla müzik sevgisidir. Cazsever bir babanın oğluna kazandırdığı bu müthiş Keith Jarrett sevgisinin babasını gururlandıracak maharette kayıt altına alındığını keyifle dinliyorum. Haidu’nun babası cennetten oğlunu dinliyor ve gurur duyuyor olmalı.

 

Keith Jarrett’ın müzikal mirası zaman zaman çeşitli sanatçıların hürmet albümlerine vesile oluyor. Bir övgü albümünü dinliyorsanız övgüsü yapılan sanatçının müziğinin taklidini dinlemek istemezsiniz. Bu albüm Keith Jarrett’a övgü albümleri arasında karbon kağıdı kopya olmayanlar arasında. Çünkü grup elemanlarının her birinin kendi belirgin sesleri var.

 

Aslında kayıt tarihi Ağustos olarak planlanmış ama Covid nedeniyle Kasıma ertelenmiş. Kasım ayı geldiğinde bir kez daha ertelemek yerine maskeleri takmışlar ve kalplerini notalarına dökmüşler. Albüm Kasım 21-22 tarihinde New York Sear Sound’da kaydedilmiş. "Slowly: Song for Keith Jarrett" son derece modern, özgün ve başarılı bir albüm. Noah Haidu’nun bu efsane rhythm section ile bir araya getirdiği grup parlayan yıldız piyanistin diskografisinde çok değerli bir parça olarak hatıralanacak.

 

Satın almadan önce dinlemek isterseniz tıklayın.

 

Albümü yayıncı şirketten satın almak isterseniz tıklayın.

 

Burak Sülünbaz

 

Cazkolik.com / 17 Eylül 2021, Cuma

 

 

 

The most special gift a father can give to his son is the love of jazz

 

 

One of the most respected pianists in the history of jazz, Keith Jarrett had to retire due to pair of debilitation strokes, and it was one of the most notable developments in the music world. This unfortunate news triggered a journey towards the jazz memories that pianist Noah Haidu shared with his father. Introduced by Haidu's father, he grew up with the music of names such as Monk, Ben Webster, Cecil Taylor. When he was a young man, his father shared with him Keith Jarrett's seminal album The Köln Concert. But as someone who came from the Wynton Kelly or Gene Harris’ tradition, he couldn't connect with Keith Jarrett's piano technique. He was deeply affected when he listened to Jarrett at a Carnegie Hall concert at his father's request. What he felt was a distillation of a life experience. They had bought two tickets to Keith Jarrett's Carnegie Hall concert in February when Haidu's father's health began to deteriorate and they realized that they had less time to spend together. His father knew he wouldn't be able to see this concert. And unfortunately he was right. He passed away a week before the concert. To honor the memory of this precious experience that father and son used to go to the concert, he went to concert alone after his father’s passing. This emotional concert for everyone was also Keith Jarrett's final concert. Sure we didn’t no that. After the death of his father and the end of his 17-year marriage, Haidu sailed to listening sessions where he became more in-depth with Keith Jarrett recordings. He found time to focus more on his own group. The invaluable contributions of the legendary musicians Billy Hart and Buster Williams are a candidate to make this album one of the zenith albums of the modern era.

 

Probably the most special gift a father can give his son is the love of jazz. Or, in a wider perspective, it is the love of music. It is with pleasure that I could listen to this wonderful love of Keith Jarrett, which a jazz-loving father instilled in his son, has been recorded skillfully to make his father proud. Haidu's father must be somewhere in heaven listening to his son and be proud of him.

 

Keith Jarrett's musical legacy occasionally leads to tribute albums by various artists. If you're listening to a tribute album, you don't want to listen to an imitation version of the praised artist's music. This album is not one of them. It s a very unique one. Because each of the band members has their own distinctive voice.

 

In fact, the registration date for recording was planned for August, but due to Covid, it was decided to postpone it to November. When November came, they put on their masks and played their hearts out, instead of making the decision to postpone once again. The album was recorded at New York's Sear Sound on November 21-22. Slowly: Song for Keith Jarrett is a very modern, original and successful album. The group that Noah Haidu brought together with this legendary rhythm section will be remembered as an invaluable piece in the rising star pianist/composer’s discography.

 

If you want to listen before you buy the album.

 

If you want to buy the album from Sunnyside Records.

 

Burak Sülünbaz

 

Cazkolik.com / September 17, 2021 Friday

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Burak Sülünbaz

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.