Cotton Club programı e-Bay’de...

Cotton Club programı e-Bay’de...

Cotton Club’ı yeryüzünde bilmeyen pek kimse yoktur, sadece müzik açısında değil, onlarca Hollywood filmine konu olan, üzerine filmler çevrilen, bir çok yaşam tarzının kesiştiği dünyanın en ünlü kulübü. 1920’lerin, 30’ların, 40’ların sosyal yaşam alanı, şimdiden geriye baktığınızda nostalji gibi gelen Al Capone’ların, Duke Ellington’ların, içki yasağının, cazın, eğlencenin, alt ve üst sınıfların buluştuğu yegâne yer.

Böylesi bir yerin kimi orijinal eşyalarının bugünlerde bir çeşit antika muamelesi görmesi çok da şaşılacak bir şey olmasa gerek. İşte Cotton Club’ın 1929 yılı orijinal program broşürü ve menüsü e-Bay’de satışa çıktı.

Renkli kapak resmi Julian Harrison tarafından resmedilmiş olan broşür art deco bir tasarıma sahip. Program broşüründe yazan bilgilere göre Duke Ellington Orkestrası eşliğinde Peters Sisters, Peg Leg Bates, Mae Johnson, Chocolateers, Aida Ward, Aland & Anise, 4 Step Brothers, Billy Maples gibi dönemin isimleri sırayla sahne almışlar.

Sadece sahne programı yok tabii ki, ’Wine List’, ’Supper Menu’ gibi yiyecek, içecek menüsüde broşüre dahil. Listeyi çok net görebiliyorsunuz, şarap listesi hayli geniş.

Ayrıca satışa çıkan bir başka program broşürü de 1930 yılına ait. Dönemin büyük yıldızı Ethel Waters’a ait program içeriğinde elbette yine Duke Ellington var. Bu broşür çok daha pahalı bir fiyata satışa çıkmış; 800 $. Sebebi de Duke Ellington’ın imzalı resmi olması.

Resimlerin büyük hallerini görmek için üzerlerine tıklayınız.

Cazkolik.com / 25 Nisan 2009, Cumartesi
 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.