CRR'de türleri kuşatan ilginç bir konser geliyor

CRR'de türleri kuşatan ilginç bir konser geliyor

 

Cemal Reşit Rey Konser Salonu 24 Şubatta benzerine az rastlanacak müzikal içeriğe sahip özel bir konsere hazırlanıyor

 

 

Türk caz müziğin usta ismi, multi enstrümanist ve besteci Mehmet Ali Sanlıkol ile şef Murat Cem Orhan yönetimindeki CRR Senfoni Orkestrası müzikal dillerin kesiştiği, klasik müzik, caz ve Türk müziğinin batı ve doğu geleneksel enstrümanları üzerinden birbiriyle kaynaştığı, dünyanın başka yerinde denk gelmeniz pek mümkün olmayan bir repertuvarın seslendirileceği konsere hazırlanıyor.

 

Mehmet Ali Sanlıkol çok yönlü bir besteci. Albümlerinde geleneksel caz dili ile Türk/Osmanlı makam müziğini buluşturan, piyanist olmasına karşın telli, perküsif ve nefesli sazları  aynı yetkinlikte çalabilen nadir yetenekli bir sanatçı. Müzikal vizyonu doğu ile batı müziğinin caz üzerinden kesiştiği alana yönelik ama her iki dile de mükemmel sahip. ABD'de yaşayan sanatçı dünyaca ünlü caz ustalarıyla aynı sahneleri paylaşırken, kendi albümlerinde ağırladığı bu ustalara aşinâ olmadığı tınıları icra ettiren bir vizyoner.

 

 

Üç bölümlü konser müzikal kültür kavşağında yer alan bir köprü gibi

 

 

Handel'in "Julius Caesar Mısır'da" uvertürü ile başlayacak konserin ikinci bölümünde, Sanlıkol'un, orijinali geçen sene "A Gentleman of Istanbul" adıyla yayınlanan ve Türkçe'ye "Bir İstanbul Çelebisi" diye nakledilen bestesi seslendirilecek. Dört bölümden oluşan ve süit formunda bestelenmiş eserin ikinci bölümü "Kaya Sultanın Ölümü" adıyla bir caz baladı olarak seslendirildi ve enfes bir piyano baladının sizi beklediğini temin edebiliriz. Konserin son kısmında, Sanlıkol'un bestesinin ardından Bartok'un tanınmış eseri "Music for Strings, Percussion and Celesta" ile konser sona erecek. Aslında biz cazseverler Sanlıkol'un albümünün tamamını bu konserin içinde ayrı bir sayfa gibi dinlemiş olacağız, ne saadet!

 

Müzisyenleri, bestelerin özellikleri, eser ve enstrüman repertuvarının çekiciliğinden dolayı sadece Şubat ayının değil, yılın dikkat çeken konserlerinden biri olacağını öngördüğümüz bu özel geceyi kaçırmamanızı hararetle öneririz.

 

Biletleri, CRR gişesi ve Biletix'ten temin edebilirsiniz.

 

Cazkolik.com / 06 Şubat 2024, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.