Dünya Caz Günü global konseri bu sene nasıl gerçekleşecek?

Dünya Caz Günü global konseri bu sene nasıl gerçekleşecek?

Bugünlerde tüm organizasyonlar 'salgından önce & salgından sonra' diye ikiye ayrılıyor. Salgından önce normal bir hayatımız vardı, planlar yapılıyordu, ne zaman nereye gideceğimiz belliydi. Salgından sonra bir anda herşey kenara çekildi, tüm planlar önemsizleşti.


İşte, büyük beklenti yaratan planlardan biri de 9 yıldır kutlanan Dünya Caz Günü idi. İdi diyoruz çünkü Jaz Day de salgından etkilenenler arasında. Haliyle bu sene Güney Afrika Cape Town'da yapılması planlanan organizasyon ve ana konser iptal edildi.


Ama kutlamalar iptal edilmedi


Caz yüz yılı aşan tarihe sahip bir müzik. böyle ne zorluklar yaşadı. Savaşların, krizlerin içinden çıkıp geldi, salgından mı etkilenecek... Başta Herbie Hancock ve tüm organizasyon ilgilileri kolları sıvadı ve beklenmeyen durum karşısında yeni bir planlama yaptılar.


Dünya Caz Günü de sanal aleme taşındı


Her sene dünya çapında izlenen konser yine yapılacak ama sanal bir konser olacak. Dünyanın dört yanından Marcus Miller, Lang Lang, Charlie Puth, Cécile McLorin Salvant, John McLaughlin, Dianne Reeves, Dee Dee Bridgewater, Sibongile Khumalo, Alune Wade, John Beasley, Ben Williams, Lizz Wright, John Scofield, Igor Butman, Evgeny Pobozhiy, Youn Sun Nah, A Bu, Jane Monheit ve Joey DeFrancesco gibi sanatçılar müzikleriyle konserde yer alacağı gibi gün boyunca caz eğitimleri, sanal konferanslar, masterclass çalışmaları çocuklarla ilgili aktiviteler ve tartışmalar planlanan etkinlikler arasında gerçekleşecek.


Tüm bunları nereden izleyeceğiz?


jazzday.com isimli web sitesinden konser dahil her şeyi izlemek mümkün olacak. Konserler ABD saatiyle 15:00 gibi başlayacak, bizim buralara göre saat 22:00 sıralarına denk geliyor.


Herbie Hancock katılacak tüm sanatçılardan mesajlar göndermelerini de istemiş ve mesajlarında bilhassa salgına, yarattığı etkilere ve halk sağlığı konularına sanatçıların değinmesini rica etmiş. Gün boyu bu mesajlarda yayınlar arasında yer alacak.


Panel gibi çalışmaların tüm dünyadan katılıma açık olduğu belirtiliyor. mesela, Marcus Miller'ın Güney Afrikalı şarkıcı Sibongile Khumalo ile yapacağı oturuma nereden isterseniz katılarak soru göndereilirsiniz. Tabi tüm ayrıntılar jazzday.com sitesinde mevcut.


UNESCO Kültürlerarası Diyalog Büyükelçisi ve Uluslararası Caz Günü Eş Başkanı Herbie Hancock yaptığı açıklamada; “Bunlar dünya vatandaşları için eşi görülmemiş zamanlar ve Caz Günü topluluğumuzun desteği, anlayışı ve ortaklığı için minnettarız. İyimserlik, sabır ve zarafetle donanmış olarak, bu zorluklar boyunca aileler, topluluklar, ülkeler ve daha güçlü bir dünya olarak çalışacağız. Şimdi her zamankinden daha fazla bir araya gelelim ve Caz Günü'nün küresel etiğini gezegene yayalım ve bunu özellikle de tüm bu izolasyon ve belirsizliğin ortasında insanlık için altın bir fırsat olarak kullanalım” diyor.


Cazkolik.com / 28 Nisan 2020, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.