CRR sezon boyu hakettiği kuvvetli alkışı John Surman konseriyle taçlandırıyor 👏

CRR sezon boyu hakettiği kuvvetli alkışı John Surman konseriyle taçlandırıyor 👏

 

Avrupa caz efsanesi John Surman 80'inci yaşını CRR'de kutlayacak

 

 

Caz müziğin yaşayan en etkileyici sanatçılarından John Surman bu sene 80. yaşını kutluyor. Ünlü sanatçı, bu kutlama kapsamında 12 Haziran Çarşamba akşamı CRR sahnesinde özel bir konser verecek.

 

Çarşamba akşamı Surman'a konserde vibrafonda Rob Waring, gitarda Rob Luft, davulda Thomas Stronen eşlik edecek ve Surman'ın 16 Şubatta yayınladığı son albümü "Words Unspoken" (Söylenmemiş Sözler) ağırlıklı bir setlist ile sahnede olacağını tahmin ediyorum.

 

CRR basın ekibi John Surman hakkında titizlikle hazırlanmış, tanıyan-tanımayan herkesin sanatçıya dair fikir edinebilmesi amacıyla güzel bir bülten göndermiş. Ayrıca, şehirde gerçekleşen konserlerin bilet fiyatlarına bakınca CRR'deki konserlerin müzikseverlerin canlı müzik dinleme konusunda ne kadar 'fiyat dostu' bir politika izlediğini takdir etmemek haksızlık olur. Yani diyeceğim o ki, yaz aylarına girdiğimiz günlerde 'damarımı kessen caz akar' diyen cazsever dostların bu konseri kaçırmamasını bilhassa tavsiye ederim.

 

Ama, John Surman hakkında bir şeyler anlatmaya gelince gelin sevgili Şevket Akıncı'nın 2021 senesinde yayınladığı başvuru kaynağı olma özelliğine sahip kitabı "Öteki Caz"da (Pan Yayıncılık, 2021) Surman ile ilgili yazdıklarına bakmak doğru olacak.

 

 

"John Surman'ın müziği kulağa aşinâ gelenin üstüne çıkar"

 

 

Şevket Akıncı üç küsur sayfada kusursuz bir John Surman portresi kaleme almış, bu vesileyle, Akıncı'nın kitabını mutlaka temin etmenizi önemle tavsiye etmiş olayım.

 

"Çalışında daima bir samimiyet ve sıcaklık hissedilir" diyor Akıncı, son albümü şu an bir yandan çalıyor, altı dakikalık ilk parça "Pebble Dance" sanki bu cümlenin okunduğu an çalınması için yazılmış gibi, aynıyla vâki bir uygunluğa sahip. "Soloları devamlılık arzeder ama yine de beklenmedik sürprizlerle doludur". Akıncı'nın bu türden nitelemelerinin ispatını hem Surman'ın bu yeni albümünde, hem keşif süreci boyunca geçmiş albümlerini dinlerken bire bir farketmek olası.

 

Portre çalışmasında Akıncı'nın dikkat çeken bir notu daha var. "Surman'ın bir diğer özelliği ise bariton saksofonun ses yelpazesini daha önce çalınamayan tizleri çalarak genişletmesidir" diyor. Buna ek olarak değil ama not olarak şunu söyliyebilirim, bence, bariton saksofon ve trombon nüansları bakımından hâlâ yeterince keşfedilmemiş renklere sahipler ve Surman gibi özellikli sanatçılar tarafından bu nevi enstrümanların ses yolculukları yeni ve ilginç keşiflere kapı aralıyor.

 

Surman'ın Şubat ayında yayınladığı yeni albümde yer alan müzisyenlere de dikkat çekmem gerek. Gitarist Rob Luft'u daha önce canlı izleme imkanı bulmuştuk, Luft da Nisan ayında yeni albüm yayınladı, "As Time Passes" isimli albümün adını zihninize yazmanızı öneririm. Bu albümdeki Arild Andersen'i mesela Surman kadar sevdiğimi de eklemiş olalım.

 

CRR genellikle sezonu Mayıs sonu kapatırdı, bu yıl Haziran oldu konserler hâlâ devam ediyor, bilhassa John Surman konserinin varlığı endüstriyel müziğin giderek bayağılaşan sarmalında CRR'nin bu sene sahnesinde yer verdiği konserler gibi seçimleri hem biz cazseverlerin gönlünü ferahlatıyor, hem gelecek yıla/yıllara dair güvenimizi, sempatimizi artırıyor. Alkış. Alkış. Alkış.

 

Konser: John Surman Quartet
Salon: CRR Konser Salonu
Tarih: 12 Haziran Çarşamba
Saat: 20:00
Müzisyenler:
John Surman saksafon
Rob Waring vibrafon
Rob Luft gitar
Thomas Strønen davul

 

Bu bağlantıyı kullanarak bilet satın alabilirsiniz: https://crrkonsersalonu.ibb.istanbul/Home/EventDetails/16897?CRRLang=tr-TR

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 05 Haziran 2024, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.