Avrupa'nın dört bir yanından müzisyen akını başlıyor... Hem de konserler ücretsiz

Avrupa'nın dört bir yanından müzisyen akını başlıyor... Hem de konserler ücretsiz

 

Geçen yılın en heyecan verici projelerinden biri olan Sound of Europe etkileyici bir ilk festivalin ardından bu sene heyecanını ve hedeflerini büyütüp içeriğini geliştirerek geliyor

 

 

Avrupa müziğinin yeni ve başarılı seslerinin Türkiye’den müzisyenlerle bir araya geldiği Sound of Europe Festivali, ikinci edisyonuyla müzikseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

 

Geçen sene Avrupa Birliği Yaratıcı Avrupa Programı tarafından desteklenen Avrupa ağlarından EUNIC’in (European Union National Institutes for Culture) İstanbul ve Ankara'da Kadıköy ile Çankaya Belediyeleri’nin katılımıyla hayata geçen Sound of Europe Festivali bu sene 22, 23 ve 24 Eylül 2023 günlerinde İstanbul Alan Kadıköy, Ankara Çankaya Ahlatlıbel Atatürk Parkı ve İzmir Bostanlı Seyir Terası’nda yeniden müzik tutkunlarıyla buluşacak.

 

Festivalde, 30’dan fazla konserde, Avrupa ve Türkiye’den 70’i aşkın yabancı ve yerli sanatçı izleyicilerle beraber olacak. Festivalin izleyici dostu özelliklerinden biri ise katılımların ücretsiz olmasıdır.

 

 

Sound of Europe Festivali bu yıl İstanbul ve Ankara'nın ardından İzmir’e de uzanıyor

 

 

İkinci edisyonunda sınırlarını genişleterek bir ilki gerçekleştiren ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katılımı ve EUNIC’in üye ülkelerde gerçekleştirilecek kültürel projelerini desteklemek adına oluşturduğu “EUNIC Cluster Fund 2022” desteğiyle İzmir’e uzanan festival, İstanbul ve Ankara’da yer alacak konserlerin yanı sıra, İzmir Bostanlı Seyir Terası’nda üç gün boyunca konser, etkinlik, atölye ve ustalık sınıflarında buluşturacak.

 

Avrupa’dan 13 farklı müzik grubunu Türkiye’den yerel sanatçılarla aynı sahnede buluşturarak ortak bir diyalog ve etkileşim platformu hedefleyen Sound of Europe Festivali Avrupa’nın yeni seslerini yeniden müzikseverlerle buluşturacak.

 

 

Üç şehirde gerçekleşecek festivallerin programlarına dair tüm ayrıntıları aşağıda bulabilirsiniz

 

 

 

 

Deli Teli (Fransa)

 

 

Institut Français // İstanbul, Ankara, İzmir desteğiyle.

 

2019'da bir araya gelen dört müzisyenin projesi olarak başlayan Deli Teli, rock'n'roll ve geleneksel Tsifteteli'den (çiftetelli) ilham alarak Marsilya’dan dünyaya güçlü elektrikli buzuki (Yunan lavtası) ve Farfisa orgunun kendine has sesini duyuruyor. 60'ların sonu ve 70'lerin başındaki Tsifteteli/Laïko teklilerinden ilham alan müzisyenler, bir döneme ait unutulmuş hitleri seslendirirken, bir yandan da repertuvarlarını geliştirerek kendi tarzlarını oluşturuyor. 

 

22 Eylül Cuma // 22.00 // Alan Kadıköy
23 Eylül Cumartesi // 22.00 // Bostanlı Seyir Terası
24 Eylül Pazar // 22:00 // Ankara Çankaya Ahlatlıbel Atatürk Parkı

 


 

 

 

Effetto Carsico Trio (İtalya)

 

 

İtalyan Kültür Merkezi İstanbul // İtalya Büyükelçiliği Ankara // İtalya Konsolosluğu İzmir desteğiyle.

 

Abbey Town Caz Orkestrası’nda geçirdiği on senelik tecrübesini melodiye ağırlık verdiği düzenlemelerde kullanan usta müzisyen Mirko Cisilino'nun tenor saksafon ve klarnette Filippo Orefice ve davulda Marco D’Orlando ile bir araya gelerek kurduğu Effetto Carsico Trio, müziğinde yer yer rock ve pop rock’a eğiliyor. Melodi tamamen ön plandayken vurmalılar ve saksafon ona eşlik ediyor.

 

22 Eylül Cuma // 20:00 // Alan Kadıköy
23 Eylül Cumartesi // 20:00 // Ankara Çankaya Ahlatlıbel Atatürk Parkı
24 Eylül Pazar // 20:00 // Bostanlı Seyir Terası

 


 

 

 

Kid Colling (Lüksemburg)

 

 

Lüksemburg Büyükelçiliği Ankara desteğiyle.

 

Kid Colling, henüz çocuk yaşta blues ve rock’n’roll’dan etkilenen ve bugün hâlâ bu iki tarzdan ilhamını alarak besteler yapan şarkıcı, söz yazarı ve gitaristtir. Müzik eğitimi sırası caza olan tutkusunu keşfeden Colling, hem güçlü hem de hassas bir enerjiyle, modern blues rock dünyasını somutlaştırıyor. BB King, Stevie Ray Vaughan, Lucky Peterson gibi gitaristlerden etkilenen Colling, sesinin sıcaklığı ve müziğe yaratıcı yaklaşımının yanı sıra, akılda kalıcı melodileriyle blues rock dünyasında şarkıcı ve söz yazarı olarak bir referans haline geliyor.

 

22 Eylül Cuma // 19:00 // Ankara Çankaya Ahlatlıbel Atatürk Parkı

 


 

 

 

Martin Brunner (Çek Cumhuriyeti)

 

 

Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğu İstanbul

 

Besteci, piyanist ve klavyeci Martin Brunner, bugüne kadar beş stüdyo albümüne imza atmış bir müzisyen. Aynı zamanda klasik oda müziği bestecisi olarak tanınan sanatçı, piyano trio, yaylı dörtlüsü ile septet, rock gitar ile caz-rock gibi farklı müzik türünü harmanlıyor. Piyano ve klavyeci olarak Çek caz sahnesinin önemli müzisyenleriyle işbirliği yapan Brunner, kendi kuşağının seçkin bestecileri arasında yer alıyor. Brunner, Sound of Europe Festivali kapsamında solo piyano projesiyle müzikseverlerle buluşacak.

 

24 Eylül Pazar // 20:00 // Alan Kadıköy

 


 

 

 

Monika Bulanda Trio (Polonya)

 

 

Polonya Cumhuriyeti Büyükelçiliği Ankara desteğiyle.

 

Müzisyen ve multidisipliner sanatçı kimlikleriyle tanınan Monika Bulanda’nın müziği, farklı gelenek ve tarzlardan öğeler içeriyor. Katowice Müzik Akademisi Caz Bölümü ve Varşova Chopin Caz Okulu’ndan mezun olduktan sonra, önce Çin’de yaşayan ve orada sahne alan, ardından etnik müzik serüveninin başladığı Türkiye’ye bir projesi için davet edilen Bulanda, uzun yıllar Kenan Doğulu, Ajda Pekkan, Mustafa Sandal, Mabel Matiz gibi ünlü sanatçılar için davul ve perküsyon çaldı, caz sanatçıları ile albüm çalışmalarında yer aldı.  Yıllardır caz ve etnik müzik alanında çalışan Bulanda, Polonya ve Türk halk müziğine özgün bir konsere imza atacak.

 

24 Eylül Pazar // 20:00 // Ankara Çankaya Ahlatlıbel Atatürk Parkı

 


 

 

 

Sunkissed Child (İngiltere)

 

 

British Council // İstanbul, Ankara, İzmir desteğiyle.

 

Lübnan kökenli İngiliz sanatçı Yasmina, nam-ı diğer Sunkissed Child, müziği ve büyüleyici şarkı sözleriyle kültürlerin, dillerin ve türlerin karışımı aracılığıyla kendinden ve hayat hikâyesinden parçalar paylaşıyor. Neo-soul, r’n’b, hip-hop ve cazın yanı sıra Lübnan ve Orta Doğu kültürlerinden etkilenen Yasmina İngiltere’nin yükselen müzisyenlerinden oluşan grubu Sunkissed Child, performanslarında duyguları, hikâye anlatımını ve enerjiyi öne çıkarıyor. 

 

22 Eylül Cuma // 20:00 // Ankara Çankaya Ahlatlıbel Atatürk Parkı
23 Eylül Cumartesi // 20:00 // Alan Kadıköy
24 Eylül Pazar // 21:00 // Bostanlı Seyir Terası

 


 

 

Candlelight Ficus (Avusturya)

 

 

Avusturya Kültür Ofisi İstanbul, Avusturya Büyükelçiliği Ankara desteğiyle.

 

Avusturyalı funk-pop grubu Candlelight Ficus, ilhamını Prince, Paul Simon, Jacob Collier, Michael Jackson, Parcels gibi müzisyen ve gruplardan alıyor. Sürükleyici ve daha ilk dinleyişte akıllara kazınan pop melodileri ve arkaik soul öğeleri ile repertuvarını daima geliştiren bir projeye dönüşen Candlelight Ficus, dinleyenlerin ayaklarını yerden kesecek kadar enerjik bir performans vadediyor.

 

22 Eylül Cuma // 22:00 // Ankara Çankaya Ahlatlıbel Atatürk Parkı
23 Eylül Cumartesi // 22:00 // Alan Kadıköy

 


 

 

 

Mara Aranda (İspanya)

 

 

İspanya Büyükelçiliği Ankara desteğiyle.

 

Sefarad müziğinin tanınmış isimlerinden Mara Aranda, parçalarını dinleyenleri Sefarad halkının günlük yaşamına, kutlamalarına ve şölenlerine ortak etmek istercesine samimi bir tavır sergiliyor. Nesilden nesile aktarılan melodi ve ritimler Mara Aranda’nın müziğinde hayat buluyor. Arap-Endülüs, Hristiyan ve Yahudi geleneğinin müzikal zenginliği Aranda ile sahneye taşınıyor. 

 

22 Eylül Cuma // 19:00 // Alan Kadıköy

 


 

 

 

Chefket (Almanya)

 

 

Goethe Institut // İstanbul, Ankara, İzmir desteğiyle.

 

Chefket güçlü mesajlı şarkıları, 7’den 70’e kadar herkese dokunan sözleri ve akıllarda kalan sesleriyle dikkat çekiyor. Chefket’in performansları coğrafya farketmeksizin dinleyiciyi hipnotize eden bir enerji ve güce sahip oluşuyla da kulaktan kulağa dolaşıyor. 50 Cent, Marteria, Clueso ve SamyDeluxe gibi efsanelerle aynı sahneyi paylaşan; Farhot ve Dexter gibi ünlü prodüktörlerin ritimleri üzerinde rap ve şarkı söyleyen; Majan ve Kalim gibi yeni nesil kahramanlarla işbirliği yapan Chefket, rap ve şarkıcılığın yanı sıra blues ve soul unsurlarını birleştirerek müzikal bir çok yönlülük sergiliyor.  

 

22 Eylül Cuma // 21:00 // Ankara Çankaya Ahlatlıbel Atatürk Parkı
23 Eylül Cumartesi // 21:00 // Bostanlı Seyir Terası
24 Eylül Pazar // 21:00 // Alan Kadıköy

 


 

 

 

Tuhaf (Danimarka)

 

 

Danimarka Kültür Enstitüsü desteğiyle.

 

Danimarkalı Türk saykorock grubu Tuhaf, vokallerde Berrin Baş, gitarda Kristian Haarløv, basta Mathias Findalen, tuşlularda Mads Bendsen ve davulda Rune Lohse'den oluşuyor. Anadolu halk müziği, indie rock, free-jazz, Danimarka şarkıları ve ABD roots rock gibi türlere odaklanan Tuhaf, farklı müzisyenlerin ve farklı tarzların bir bütünü olarak dinleyicilerle buluşuyor. İstanbul’a yaptıkları bir ziyaret sonrasında kurulan grup, 2019’da çıkardıkları ilk albümleri sonrasında Avrupa’da bir seri konser düzenledi ve müzikseverlerin favorilerinden oldu. Türk şarkı söyleme geleneğini Danimarka şarkılarına adapte eden Tuhaf, beş kişilik kadrosu ve farklı türlere uzanan müzikleriyle Türkiye’deki dinleyicisiyle buluşmaya hazırlanıyor.

 

23 Eylül Cumartesi // 21:00 // Alan Kadıköy

 


 

 

 


Vila Navio (Portekiz)

 

 

Portekiz Büyükelçiliği Ankara desteğiyle.

 

André Coelho Rodrigues'in sanatsal çalışmalarının adı olan Vila Navio, 2013 yılında ilk albümü "Cantinho da Vila "yı yayınladı. Vila Navio'nun müziğindeki özgünlük ve farklı ses arayışları projenin kısa süre içinde uluslararası alanda tanınmasını ve sevilmesini sağladı. Çağdaş cazla popüler müzik unsurlarını ustaca harmanlayan Vila Navio, Portekiz geleneksel müziğini 21. yüzyıla taşıyan isim olarak tanınıyor.

 

23 Eylül Cumartesi // 21:00 // Ankara Çankaya Ahlatlıbel Atatürk Parkı

 


 

 

 

Sarp Keskiner ve Jan Mittendorp Duo (Hollanda)

 

 

Hollanda Büyükelçiliği Ankara, Hollanda Başkonsolosluğu İstanbul desteğiyle.

 

2014’ten bu yana çeşitli değişim programları esasında müzikal birlikteliğini sürdüren ve Türkiye’de turneler düzenleyen, 2020’den bu yana Hollanda’da faaliyet gösteren Bone Union Records etiketiyle Türkiye’den blues temelli yapımlar yayımlayan ikili, yerel grupları ağırladığı konserlerinde kentli blues’un çeşitli formlarından yola çıkan, elektronik müziğe uzanan performanslar sergiliyor. İkili, Sound of Europe performanslarında İstanbul’dan MOE JOE, İzmir’den The Old Ramblers gruplarını konuk ediyor.

 

22 Eylül Cuma // 21:00 (feat. Moe Joe) // Alan Kadıköy
23 Eylül Cumartesi // 20:00 (feat. The Old Ramblers) // Bostanlı Seyir Terası
24 Eylül Pazar // 21:00 (feat. Moe Joe) // Ankara Çankaya Ahlatlıbel Atatürk Parkı

 


 

Geçen seneki festivale dair ayrıntıları bu linkten öğrenebilirsiniz.

 


 

 

EUNIC nedir?

 

Avrupa Birliği Ulusal Kültür Enstitüleri demek olan EUNIC tüm AB ülkeleri ve ortak ülkelerden 39 üyesiyle Avrupa'nın ulusal kültür enstitüleri ve organizasyonları ağıdır. EUNIC üyeleri dünya çapında 107 ülkede 139 kümede bir araya gelmektedir. 2012 yılında kurulan Ankara ve İstanbul'daki iki EUNIC kümesi, Avrupa ve Türkiye arasındaki kültürel ve sanatsal bağları güçlendirmek amacıyla ortak etkinlikler düzenlemektedir.

 

Cazkolik.com / 08 Eylül 2023, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.