Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası 29 Ekim'de yeni binası ve yeni logosuna kavuşuyor

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası 29 Ekim'de yeni binası ve yeni logosuna kavuşuyor

Geçmişi 1826 yılına uzanan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) coşkulu bir Gala Konseri ile yeni binası ve yeni salonunda müzikseverlere buluşmaya hazırlanıyor.

 

Uzun süren bekleyişin ardından dünya standartlarının üzerinde yeni bir tasarım ve yeni bir yapıya kavuşan CSO, yeni salonuna yeni logosuyla girecek. Açılış konserinin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda sanatseverlere merhaba diyeceği salonun yeni yüzünde, senfonik müziği tanımlayan 4 parçalı katmanı ön plana çıkaran orkestranın yeni logosunda da bu yaklaşımı görmek mümkün.

 

CSO’nun sanatçılarla yüzyüze gerçekleştirilen toplantı ve görüşmelerde varılan ortak fikirlerden hareketle üretilen yeni kurumsal kimlik çalışmasını grafik ve fotoğraf sanatçısı Çağrı Öner tasarladı.

 

 

Hareket, uyum, beceri ve disiplin

 

Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı köklü sanat kurumu Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasının yeni logosunda eski CSO logosunun çağrışımına saygı duruşu amacı taşıyan yeni form arayışı, somut bir enstrümanın şekilsel varlığından ziyade bütüncül bir dizini ifade etme yöntemini öne çıkardı.

 

Yaylı, telli, üflemeli ve vurmalı çalgılardan oluşan orkestra yapısının hareket, uyum, beceri ve disiplin kavramlarıyla ilişkilendirilmesiyle ortaya çıkan yeni logo, orkestranın tarihsel misyonuyla gelecek vizyonunu bağdaştırmak amacıyla güçlü bir renk ve yazı tipiyle zenginleştirildi.

 

Dünya müziğine Anadolu'dan miras bırakılmış yegane enstrüman olan timpaninin gövdesini saran bakır/bronz sarısı ve keskin yardımcı renklerle tasarlanan logo, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasının Ankara'ya taşındığı yıllarda yaratılmış olan yazı karakteriyle bütünleştirilerek çağdaşlık çizgisine atıfta bulunuldu.

 

"İnsan ve duygu" kavramları üzerine kurulu yeni iletişim stratejisi ve sloganlarıyla, pandemi sürecinde toplumsal sorumluluğunu da içine alan bir kampanya planlayan CSO’nun, yeni sezon programının çalışmaları ise son hızla devam ediyor.

 

Cazkolik.com / 12 Ekim 2020, Pazartesi

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X