Deezer Türkiye'de faaliyete başladı

Deezer Türkiye'de faaliyete başladı

Türkiye, genç nüfusu, artan mobil kullanımıyla çevrimiçi dijital platformların yoğun ilgisini çekiyor. Dijtal platformların önde gelen markalarından Deezer'ın Türkiye ile ilgisi yeni değil, 2013 yılında denemişliği var ama dün gerçekleşen basın toplantısından öğrendiğimize göre o sene her iki tarafın da yeterince hazır olmadığına inandıkları için Türkiye pazarına girme işini ertelemişler ama artık şartların uygun olduğuna ve iddialı bir başlangıç yapacaklarına inanıyorlar.

 

Dijital müzik platformlarını sadece müzik dinlenen uygulamalar olarak görmemek lazım. Otomobillerden cep telefonlarına, evlerden işyerlerine her ortamın, özellikle kişisel yaşamın doğal parçası oldular. Bu nedenle, otomobil markalarıyla da ortaklıklar kuruyorlar, ses üreticileriyle de işbirlikleri geliştiriyorlar, podcastlerle de bağımsız yayıncılığa kapı açıyorlar.

 

Deezer, en iyi aplikasyon oldukları iddiasında

 

Aylık olarak 16 milyon faal kullanıcısı olan Deezer Fransa'da 1, Brezilya'da 2 numara olduklarını söylüyor, Almanya'da ise üst sıralara tırmanış başlamış. Türkiye'yi olağanüstü bir pazar olarak gördüklerini söyleyen yetkililer zamanla önemli bir paya sahip olacaklarına inanıyor.

 

Karantina günlerinde daha fazla müzik dinliyoruz

 

Basın toplantısında Türkiye'ye özgü bilgiler de paylaşan Deezer'ın Ortadoğu, Kuzey Avrupa ve Türkiye CEO'su Tarek Mounir karantinanın müzik tüketimini artırdığını belirtiyor. Türkiye'deki tüm katalogun zamanla Deezer platformunda yer alacağını belirten Mounir bağımsız markalarla da görüşme halinde olduklarını açıkladı.

 

Sanatçılara bağımsız fırsatlar

 

Deezer ayrıca kurumsal olarak sadece dinleyicilere değil sanatçılara da fırsatlar sunan bir platform olma iddiasında. Ayrıca, bu platform olma meselesini ciddiye almışlar ki eğer girdiğiniz ülkenin kendi sanatçılarını yayınlarınıza katamıyorsanız kalıcı olamazsınız diyorlar. Bu nedenle, sadece müzik dinletmekten öte sanatçılarla ortak çalışmalar yaparak beraber içerik üretmek, albüm lansmanları yapmak, kullanıcı dostu uygulamalar sayesinde erişimi mümkün olduğu kadar artırmak hedefleri arasında.

 

Deezer'ın pratik özellikleri neler?

 

Yüzde 80 oranında mobil kullanıma sahip dijital platformun şu an Türkiye müzik pazarından 400 bin şarkıya erişimleri var, dünya çapında ise 56 milyon şarkı.

 

Basın toplantısında duyurulan iki özellik kullanıcı tarafından tercih edilecek gibi görünüyor. İlki Shazam benzeri songcatcher şarkı tanıma uygulamasının Deezer da yerleşik olması. Diğeriyse mesela Siri gibi uygulamalar üzerinden şarkı isteme özelliği. Mobil kullanıcıların seveceği bu özelliklerin yanında araba kullanırken göz almaması için telefonu karanlık moda geçirdiğinizde uygulama da kendini karanlık moda çeviriyor. Akıllı hoparlörlerin tümüyle bağlantı kurabiliyor ve bir başka tercih edileceğini sandığımız özellik de karaoke yapabilme özelliği. Bunların yanısıra yine Deezer yetkililerinin iddialı oldukları flow özelliğinin altını çizmeleri oldu. Yanısıra, Channels, Daily mixes, Discovery adı altında farklı servisler de dinleyiciye cazip gelebilecek özellikler.

 

Türkiye müzik sektörü 2008 yılından bu yana dijital pazarla yakınlaşma halinde

 

Deezer uygulamasının yerel ortaklarından Avrupa Müzik Grup Genel Müdürü Cengiz Erdem de basın toplantısında masanın bir başka yanındaki kişi olarak paylaşımlarda bulundu. Dijital yayıncılığın sanıldığının aksine özgürlük ve bağımsızlık getirdiğinin altını çizen Erdem fizikî satış dönemi bir milyondan fazla satsam dahi yeni yatırıma bütçe ayıramıyordum. Giderimiz çoktu. Dijtaldeki gibi özgür değildik. Şimdiyse, platformların getirdiği playlistler sayesinde tüm külliyatların öne çıkabildiği bir dönem yaşıyoruz. Evet artık fizikî üretim yapmıyoruz ve buna üzülmüyoruz da. Şimdi, yeni projelere daha fazla zaman ayırma imkanımız var. Albümün plastiğiydi, kitapçığıydı, dağıtımıydı gibi masraf kalemlerimiz kalmadı diyor.

 

Dijital platformlar ne istiyor?

 

Avrupa Müzik yetkilisi Cengiz Bey dijital yayıncılıkta çok tartışılan bir konuyu da toplantıda gündeme getirdi; Dijital yayıncılık ne istiyor sorusunu. Bu sorunun esasen yanlış sorulduğunu belirten Cengiz, dijital platformların bir şey istemediğini, dinleyicinin taleplerinin anlaşılmasına yardımcı olduğunu belirterek son yıllarda alternatif müziklerin öne çıkmaya başlamasının altında yatan nedenin de bu olduğunu belirtiyor. Müzik sektöründe geleneksel olarak Cuma günü olgusu vardır. Dijital platformlarda da Cuma günleri daha fazla müzik dinlenmesinin nedeninin yayıncıların yeni müzikleri Cuma günleri yayına sokmasının neden olduğunu belirtiyor.

 

Üretilen müziğin pazarlama yöntemleri değişiyor

 

Basın toplantısında üstünde durulan bir konu da geleneksel pazarlama yöntemlerinin örneğin Türkiye gibi bir ülkede üç büyük ilin dışına taşamaz ve birkaç mağazayla sınırlı kalırken artık dünyanın en uzak köşelerine dahi erişilebildiği belirtiliyor. Bu durum da müzik şirketlerinin A&R bölümlerine yeni fırsatlar tanıdığının altı çiziliyor.

 

Basın toplantısında hangi konular soruldu?

 

Cazkolik olarak bizim de katıldığımız basın toplantısında katılımcılar teknolojiden alt yapıya, ücret politikasından tüketici haklarına kadar farklı alanlarda sorular yöneltiler. Bunların arasında 5G'ye geçildiği taktirde neler olacağı da vardı, yüksek çözünürlüklü yayın imkanları da. Podcastin geleceği de vardı, sanatçı ilişkileri de. Cazkolik olarak biz de caz ve klasik müziğin platformdaki ağırlığının ne olacağını merak edip sorduk ama bu konuda henüz tatmin edici bir geri dönüş olmadı. Yetkililer bilgi verirse biz de paylaşırız. Umarız tüketim alanı sınırlı diye düşünmüyorlardır.

 

Deezer'ın Türkiye abonelik fiyatları ne olacak?

 

Ücretsiz Paket: 0 TL.
- Reklam destekli hizmet
- Karışık çalma
- Flow
- Deezer Miksleri

Premium Paketi: 17.99 TL.
- Reklamsız
- İndirme ve çevrimdışı dinleme
- Sınırsız atlama
- Flow
- Deezer Miksleri

Family Paketi: TL 26.99
- Altı Premium profili
- Reklamsız
- İndirme ve çevrimdışı dinleme
- Çocuklar için içerik filtresi
- Sınırsız altama
- Paylaşımlı aile listesi
- Flow
- Deezer Miksleri

HiFi Paketi: TL 26.99
- CD kalitesinde çalma(16-Bit/44.1 kHz)
- Reklamsız dinleme
- Çevrimdışı modu
- Çocuklar için içerik filtresi
- Sınırsız atlama
- Flow
- Deezer Miksleri

 

Cazkolik.com / 21 Mayıs 2020, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.