Duke Ellington`ın 1963 yılındaki projesini yeniden hayata geçiren "Far East Revisited" Ghetto'da

Duke Ellington`ın 1963 yılındaki projesini yeniden hayata geçiren "Far East Revisited" Ghetto'da

İstanbul’un gözde kulüplerinden Ghetto, bu Cuma yani 10 Nisan saat 22.30’da Amsterdam Night Watch kapsamında ilginç bir konsere evsahipliği yapacak. "Calefax & Tony Overwater Trio; Duke Ellington Tour "Far East Revisited" projesi kapsamında oldukça orijinal ve ilginç bir projeyle İstanbullu cazseverlerin karşısına çıkacaklar. Gelin size cazkolik olarak bu projenin tüm detaylarını etraflıca anlatalım ve siz de Cuma gecesi orada olarak konserin tadını çıkarın.


Projenin ilham kaynağı:


Duke Ellington 1963 yılında orkestrasıyla ortadoğu ve uzakdoğuyu içine alan bir turneye çıkar. Turnenin sponsoru doğrudan Birleşik Devletlerdir. Bu projenin kaynağı Kennedy’nin Amerikan dış politakasının dünyanın doğusunda samimiyet ve sempati toplaması için caz müzisyenlerinden de yararlanılması gerektiği düşüncesinin hayata geçmiş hali kendini bir kaç müzisyen göstermiştir, bunlardan biri Dizzy Gillespie’nin Balkanlarda dolanan ve İstanbul’a da uzanan konserleri ise, bir diğeri de Louis Armstrong’un muhtelif yerlerdeki konserleri yanında Duke Ellington’un Asya ve Japonya’da verdiği konserlerdir. Ellington’ın uzakdoğu konseri aslında Kennedy’nin başlattığı fikrin bizzat Kennedy’nin süikaste uğrayıp öldürülmesinden sonra ara verilip bir yıl sonra yeniden başlanmasına karar verilmesi ile yeniden gerçekleşebilmiştir.


Bu turnede Ellington orkestrasıyla beraber gezerken yanında ünlü caz bestecisi Billy Strayhorn’da vardır. Aslına bakarsanız turnedeki geziler ve konserlerden alınan ilhamı müzikleştiren, gezinin görselini müzikal hale dönüştüren bizzat Strayhorn’un kendisidir. Strayhorn bu izlenimleri “Bluebird of Delhi”, “Isfahan”, “Ad Lib on Nippon” ve “Tourist Point of View” gibi isimlerle bestelenmiş parçalara dönüştürür. Bu besteler daha sonra Ellington’ın “Far East Suite” isimli albümüne dönüşürler. Kurt Gottschalk “Far East’in arkasında gözlem ve orientalism vardır” der. Albüm 1966 yılında kaydedilir. “Far East Suite” on yıllar boyunca caz müzisyenlerinin doğuya ve doğu felsefesine bakış açılarını oluşturmada önemli kritik eşiklerden biri olmuştur hep. Bu albüm Ellington’ın sadece kaydettiği en iyi albümlerden biri olmakla kalmaz ölümsüz 60’ların da aynı zamanda en çarpıcı albümlerinden biri olur.


Proje:


Klasik eserleri yeniden yorumlamakla tanınan nefesli sazlar beşlisi Calefax ile Hollanda’nın popüler üçlüsü Overwater Trio, Ellington’ın 63 yılındaki turnesinin bir benzerini albümün içeriğiyle birlikte eş olarak yeniden gerçekleştirmeye karar verirler ve güçlerini birleştirerek ortaya 8 kişilik “Far East Revisited” grubu çıkar. Ekip, Ellington’ın albümünü yeniden ele alıp bestelere yeniden hayat vererek ortaya 2005 yılında “Ellington Suites” isimli kendi albümlerini çıkarırlar ve o zaman ki turnenin aynı güzergahını izleyerek aradan geçen 45 yılın ardından adeta zamanı geriye döndürürcesine turneyi tekrar canlandırırlar.


Grubun konserleri esasen 2008’in Ekim ayından bu yana devam ediyor, 10 Ekim’de başlayan turne, Şangay Üniversitesi, Zhenjiang, Guangzhou’da ki 4 üniversite, Yeni Delhi, Haydarabad, Chennai, Bangladeş gibi şehirleri dolaştıktan sonra bu Cuma günü turnenin yeni ayağı olarak müzisyenlerin ülkesine dönmeden uğradıkları son yer olan Ghetto’da İstanbullu cazseverlerin karşısına çıkacaklar.


Calefax Reed Quintet


20 ülkede 600’den fazla konser veren klasik nefesli sazlar beşlisi Calefax dünyanın en saygın gruplarından biri olarak anılıyor. Zaman içinde bir çok ödül kazanan Calefax sık sık farklı isimlerle bir araya gelerek caz projelerine de imza atıyor. Grup obuada Oliver Boekhoorn, klarnette Ivar Berix, saksafonda Raaf Hekkema, bas klarnette Jelte Althuis ve fagotta Alban Wesly’den oluşuyor.


Tony Overwater Trio


Üçlü Hollanda’nın en tanınan triosu. Ünleri ülkelerinin dışına hayli taşan üçlü caz ve türevleri konusunda çarpıcı müziklere imza atıyorlar. Virtüöz basçı Tony Overwater’ın ismi altında kurulan trio 2003 yılında "Bird" ödülüne aday oldular.


Pat Metheny, Lise de Lange, Ack van Rooyen ve David Murray gibi bir çok tanınmış isimle sahne alan üçlü tenor saksafon ve klarnette Maarten Ornstein, basta Tony Overwater ve davulda Wim Kegel’den oluşuyor.


İstanbullu cazseverlerin kesinlikle ilgisiz kalmayacaklarına emin olduğumuz proje bir anlamda tarihin yeniden canlanması anlamını taşıyor. Müzikal beraberliklerin pek çok iyimser anlamlar taşımasının yanısıra geçmişin sorumluluklarının da paylaşıldığının en güzel kanıtlarından biri Calefeax ile Tony Overwater Trio’nun yapmaya çalıştıkları ve bu çalışmanın ödülünü de tüm turne güzergahını aradan geçen 45 yıl sonra yeniden canlandırıp dolaşarak ve 60’lı yılların izleyicisinin çocuklarının, torunlarının karşısına çıkarak zaten izleyiciden almış durumdalar.


Cazkolik.com / 8 Nisan 2009, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.