Bu yıl, Dünya Caz Günü 2022 yılı global konserine küresel barış ve birlik çağrısı damga vuracak

Bu yıl, Dünya Caz Günü 2022 yılı global konserine küresel barış ve birlik çağrısı damga vuracak

2022 Dünya Caz Günü, Herbie Hancock'un ev sahipliği yapacağı New York'taki Birleşmiş Milletler Genel Merkezi'nden küresel barış ve birlik çağrısını dünyaca ünlü caz sanatçıları Marcus Miller, Gregory Porter, David Sanborn, Hiromi, Pedrito Martínez, Ravi Coltrane, José James, Terri Lyne Carrington, Linda Oh, Shemekia Copeland, Lizz Wright gibi isimlerin katılımıyla seslendirecek.

 

UNESCO Genel Direktörü Audrey Azoulay ve UNESCO İyi Niyet Elçisi Herbie Hancock dün 180'den fazla ülkede gerçekleşecek etkinliklere yönelik 2022 Uluslararası Caz Günü kutlama programını açıkladı.

 

All-Star küresel konserinin amiral gemisi olduğu Dünya Caz Günü kutlamaları, diyalog ve diplomasi yoluyla birlik ve barışa ulaşmanın yolu olarak cazın önemini vurgulamak amacıyla New York'taki BM Genel Kurul Salonu'nda gerçekleşecek.

 

Herbie Hancock'un sunucu ve sanat yönetmeni, John Beasley'nin müzik direktörü olduğu programda, Shemekia Copeland, José James, Youn Sun Nah, Gregory Porter, Alune Wade (Senegal) ve Lizz Wright, piyanistler Joey Alexander (Endonezya), Helio Alves (Brezilya), Laurent de Wilde (Fransa), Hiromi (Japonya), Ray Lema (Kongo Demokratik Cumhuriyeti) ve Tarek Yamani (Lübnan); davulcular Terri Lyne Carrington ve Brian Blade; basçılar James Genus, Marcus Miller ve Linda Oh (Avustralya); saksofoncular Ravi Coltrane, David Sanborn ve Erena Terakubo (Japonya); gitarist Mark Whitfield ve trompetçiler Randy Brecker ve Jeremy Pelt gibi farklı ülkelerin başarılı caz sanatçılarının performansları yer alacak.

 

Küresel topluluğa ayrıca armonikacı Grégoire Maret (İsviçre), arp sanatçısı Edmar Castañeda (Kolombiya), perküsyoncu Pedrito Martínez (Küba) ve klarnetçi Kinan Azmeh (Suriye) katılacak.

 

Global konser dünya çapında jazzday.com, unesco.org, hancockinstitute.org, Uluslararası Caz Günü YouTube ve Facebook kanallarında, BM Web TV ve ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan canlı olarak yayınlanacak.

 

 

Dünya çapında ustalık sınıfları, konserler ve eğitimler de Dünya Caz Günü'nde gerçekleşecek

 

 

2022 All-Star Küresel Konseri öncesinde jazzday.com, unesco.org ve resmi Uluslararası Caz Günü YouTube ve Facebook sayfaları aracılığıyla bir dizi ücretsiz, çevrimiçi eğitim programı sunulacak. 

 

Aralarında Grammy ödüllü Arturo O’Farrill ve Terri Lyne Carrington, Oran Etkin, Danny Grissett, Dan Tepfer gibi dünyaca ünlü caz sanatçıları ustalık sınıfları ve sunumları yönetecek. Eğitim programlarının eksiksiz bir listesi ve takvimi jazzday.com/education adresinde bulabilirsiniz.

 

2022 eğitim programları, diğer kuruluşların yanı sıra Berklee Caz ve Cinsiyet Adaleti Enstitüsü, JAM Müzik Laboratuvarı Üniversitesi (Viyana) ve JZ Müzik Grubu (Şanghay) ile işbirliği içinde sunulacaktır.

 

Küresel konserden kısa bir süre önce JazzWomenAfrica konser serisinin ikincisinde Afrika'nın dört bir yanından kadınlar müzikal yeteneklerini gösterecek. Kültür ajansı ANYA Music (Fas) ile işbirliği içinde düzenlenen JazzWomenAfrica, müzik endüstrisinde kadınların yetersiz temsil edilmesine karşı yardımcı oluyor. Kadın sanatçılar ve müzik yapımcıları ile bu tema üzerine bir tartışma 29 Nisanda gerçekleşecek.

 

Uluslararası Caz Günü 2022 için dünya çapındaki program ayrıca, çeşitli sosyal yardım ve eğitim faaliyetleri ile tamamlanan konserler ve performansa dayalı inisiyatiflerle 180'den fazla ülkede sıra dışı bir dizi program içeriyor. Orta Afrika'da, Luanda Bienali/Pan-Afrika Barış Kültürü Forumu'nun organizatörleri ve ortakları, cazın barışı teşvik etme, insanları birleştirme ve birleştirme konusundaki katkısını vurgulayan kapsamlı bir sanal yuvarlak masa toplantıları, konserler, sergiler ve diğer etkinlikler sunacaklar. dünya çapında işbirliğini teşvik etmek. Kore Cumhuriyeti'nde, Kore Caz Derneği ve diğer ortaklar, özgürlük temalı altı günlük konserler planlıyor. Uluslararası Caz Günü ile sonuçlanan “Ulusal Caz Haftası”, UNESCO Barış Sanatçısı Danilo Pérez'in katılımıyla 21 Nisan'da Şili'de başlayacak. Bu arada 29 Nisan'da Amerika Birleşik Devletleri, Newark, New Jersey'deki halka açık radyo istasyonu WGBO, Renami'yi kutlayacak.

 

Cazkolik.com / 22 Nisan 2022, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.