Dünyaca ünlü Hollywood oyuncusu Glenn Close caz albümü çıkardı

Dünyaca ünlü Hollywood oyuncusu Glenn Close caz albümü çıkardı

Glenn Close sinema tarihine damga vurmuş rollerin sahibi ünlü bir oyuncu ama onun müzikle ilgili rol aldığı filmlerdeki sahneleri dışında ilgisi olduğunu bilmiyorduk.

 

Aslına bakarsanız o tersini söylüyor. Daha önce funk ağırlıklı müzikler yapmış ama bir albüm çıkaracak kadar müziğe yoğunlaştığı yeni bir haber.

 

Grammy ödüllü saksofon ustası ve besteci Ted Nash ile çalışan Close geçen Cuma "Transformation: Personal Stories of Change, Acceptance, and Evolution" adını verdiği 11 vokalli şarkısını yayınladı.

 

Benzeri birçok ünlü oyuncunun yaptığı gibi performansımı bir de buradayım diyerek popüler şarkıları yorumlamak yerine dönüşüm, evrim hikayeleri, ırk çekişmeleri, politik gelişmeler ve kimlik sorunları gibi konulara odaklanan sanatçı Ted Hughes, Conrad Aiken, Judith Clark gibi isimlerin şiirlerini okumuş.

 

Seslendireceği şiirleri müziklendirmekle ilgili olarak Lincoln Center Orchestra'nın tecrübeli müzisyenlerinden Ted Nash ile çalışmayıtercih eden Close klasik şarkı icrası gibi bir performans yerine fonda müziğin aktığı şiirsel okuma tarzını tercih etmiş.

 

Şiir okumalarında Amy Irving ve Wayne Brady gibi tanınmış isimler de sanatçıya konuk olarak eşlik ediyor.

 

Ted Nash ise albümdeki görevinin Glenn Close ve diğer konuşmacıların özgün bir şekilde konuşmalarını aktarmalarına yardımcı olmak olduğunu belirtiyor.

 

Albümde ilginç olan çalışmalardan biri ise Ted Nash'in transseksüel oğlu Eli Nash'in kendi tecrübesini aktarması. Baba Nash ise bir sonraki parçada oğluna bir yanıt veriyor. Close bu iki parçada yaşadıkları tecrübeyi çok etkileyici bulduğunun altını çiziyor.

 

Albüm kayıtları yeni sayılmaz, Covid-19 algını geçen sene New York'u alabildiğine etkilemeden önce Lincoln Center'da kaydedilmiş.

 

Glenn Close bir caz albümü kaydetmek başta benim için korkutucu bir fikirdi diye itiraf ediyor ama neyi yapmaya baştan iyi karar vermesinin kendisine fikrini aktarabilmesinde yol gösterdiğini de ekliyor.

 

Cazkolik.com / 08 Mayıs 2021, Cumartesi

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X