Dünyanın en harika kadınlarından, hayatın anlamını hepimizden fazla bilen 93 yaşındaki Cuban efsanesi Omaro Portuondo yeni albümü "Vida"yı yayınladı

Dünyanın en harika kadınlarından, hayatın anlamını hepimizden fazla bilen 93 yaşındaki Cuban efsanesi Omaro Portuondo yeni albümü "Vida"yı yayınladı

Küba müziğinin yaşayan efsanesi, Küba devrimini yaşayan hayattaki az sayıda isimden biri olan Omara Portuondo pandemi dönemi eve kapanmasının ardından yeni albümü "Vida" ile bir kez daha sevenleriyle buluşmaya hazırlanıyor.

 

Türkiye'de müzikseverlerin çoğunluğu Omara Portuondo'yu Küba müziğinin artık hiçbiri hayatta olmayan yaşlı çınarları Buena Vista Social Club ile tanıdı. İstanbul Caz Festivali kapsamında ve farklı nedenlerle Açıkhava'daki konserleri hınca hınç dolar, İstanbul semalarını Küba müziğinin cazip ritimleri kaplardı.

 

Bizler, Omara'nın yol arkadaşları, Buena Vista Social Club'ın yaşlı amcaları Ibrahim Ferrer, Compay Segundo, Elias Ochoa ve Ruben Gonzalez gibi isimleri geç tanıdık ama çok sevmiştik.

 

Pandemiyle birlikte eve kapanan Omara'dan artık kimse yeni bir albüm beklemez iken o hepimizi şaşırtmayı başardı ve 11 şarkıdan oluşan albümünü yayınladı.

 

Omara'nın kendine has şarkıcılığıyla dolu şarkılar sanatçının hayata dair düşünceleri ve yaşanan yorgunlukların ağırlığıyla zorlaşan bir dönemi anlatıyor.

 

"Silencio" (Sessizlik), "No puedo ser feliz" (Mutlu Olamam), "Duele" (Acıtıyor) gibi baladlar Omara'nın son dönemlerde yaşanan ayrımcılık ve ırkçılığa duyduğu kızgınlığı anlatan şarkılar olma özelliği taşıyor. Özellikle George Floyd'un ölümünden sonra derin bir üzüntü ve huzursuzluk hisseden Omara "Now" şarkısıyla Black Lives Matter hareketine destek verdi. İlk olarak 1963 yılında dönemin sivil haklar hareketine destek veren bu şarkının orijinali Lena Horne tarafından seslendirilmişti. Şarkı 1970'lerin Küba'sında da ünlü olmuştu.

 

 

Omara Portuondo'ya sesleriyle dünyaca ünlü şarkıcılar da destek verdi

 

 

 

Gaby Moreno, Andy Montanez, Gonzalo Rubalcaba, Susana Baca, Carlos Rivera, Keb' Mo', Ruben Blades, Natalia Lafourcade gibi Küba ve latin dünyasının yakından tanıdığı isimler albümde Omara'nın yanında olmayı görev bildi.

 

Omara Portuondo'nun 93 yaşında yayınladığı bu albüm onun şanlı müzikal mirasının ölümsüz bir kanıtı olarak gelecek kuşaklara kalacak ve Küba müziğinin doğasında varolan zamanlar üstü müzikal cazibenin benzersiz bir örneği olacak.

 

Cazkolik.com / 04 Temmuz 2023, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.