İstanbullu müzikseverleri dünya starlarıyla buluşturacak "İstanbul Night Flight" konserleri 15 mayısta başlıyor

İstanbullu müzikseverleri dünya starlarıyla buluşturacak "İstanbul Night Flight" konserleri 15 mayısta başlıyor

İstanbul sürprizlere dolu... Dünyaca ünlü müzisyenleri getirmekte zorlanıyoruz, insanlar İstanbul`a gelmek istemiyor diyerek çoğu haklı serzenişlerde bulunurken bir bakıyorsunuz öbür taraftan bir konser serisi haberi çıkageliyor. İstanbul Night Flight konserleri tam böyle bir şaşırtmaca verdi.

* * *

Event Across Turkey organizasyonu 15 mayıs akşamından itibaren Aya İrini`de gerçekleşecek bir dizi konserin duyurusunu yaptı. Dünyanın yaşayan en önemli viyolin virtüözlerinden Viktoria Mulova 15 mayıs akşamı serinin ilk konserini gerçekleştirecek.

Ukrayna`nın köylü ailesinden dünyanın en önemli virtüözlerinden birine...

Babaannesi okuma-yazma bilmeyen Ukrayna köylüsü bir ailenin kızı olarak şu an dünyanın en etkili viyolin virtüözlerinden biri olan Mulova`nın sayısını kendisinin de bilmediği ödülü var. 1957 yılında doğan sanatçının, evet, belki babaannesi okuma-yazma bilmiyordu ama babası uçak mühendisiydi. Sovyetler Birliği`nin her vatandaşına iyi eğitim imkanı vermesinin altı çizilmeli ama sonra Mulova`nın ülkesinden ayrılmak istemesi de işin başka gerçeği. Başta babası olmak üzere, ailesi Mulova`nın iyi bir müzisyen olma potasiyelini keşfetmesi ve onu Moskova Konservatuvarı`na götüren süreç Helsinki`de düzenlenen bir yarışmada birinci olmasıyla sonuçlandı. Kazandığı paranın bir kısmıyla plaklar aldı. Satın aldığı plaklar o güne kadar hiç duymadığı Bee Gees, Barbra Streisand, Weather Report, Herbie Hancock ve Santana gibi starların plaklarıydı. Bu müzikler genç sanatçıyı oldukça şaşırttı. Yıl 1980 yılıydı ve Beatles`ı bile ilk kez duyuyordu. 1982 yılında Rusya`ya geri döndü. Aynı sene erkek arkadaşıyla sınırdan yürüyerek Helsinki`ye geçti. Geri dönmemeye kararlıydı. Girdikleri evden günlerce hiç çıkmadan saklandılar. Perestroyka`yla başlayan dönemin ardından 1991`de yeniden ülkesine ve ailesine dönen Mulova çok özlediği yakınlarıyla özlem giderdi. Adeta mutluluğu yeniden keşfettim dedi ama yurtdışına çıkmasaydım eğer şimdi olduğum kişi de olamayacaktım diye ekledi verdiği röportajda. Şimdi çellist eşiyle Londra`da yaşayan sanatçıyı 15 mayıs akşamı Aya İrini`de dinleme imkanı bulacak müzikseverler.

İstanbul Night Flight konserlerinde başka hangi isimler var?

Viktoria Mullova`yla başlayacak konserler serisi,15 Eylül’de klasik müzikte bir çığır açan dünyaca ünlü ikili Igudesman & Joo, 15 Ekim’de ilk kez İstanbul dinleyicisiyle buluşacak olan André Rieu’nun “Avustralya Meleği” dünyaca ünlü soprano“ From the Heart ” turnesiyle Mirusia, 28 Ekim’de İstanbul’da ilk kez dinleyicisiyle buluşacak olan ve tümü kadınlardan oluşan dünyaca ünlü quartet Salut Salon ve serinin son konseri, 29 Ekim’de senfoni orkestrası eşliğinde ilk kez prömiyeri yapılacak olan ve konsere de adını veren An Epic Symphony, dünyada kemançanın varisi olarak bilinen Imamyar Hasanov’un solistliğinde geceye özel bestelediği kemança üvertürünü ve kült haline gelmiş Ağır Roman filminin orijinal müziklerinin sesi Yusuf Taşkın’ın özel performansıyla ve daha bir çok eserin yer alacağı repertuvarın yanı sıra, uluslararası mapping sanatçılarının sergileyeceği görsel show ile renklenecek.

Cazkolik.com / 29 Nisan 2017, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.