Brezilya`nın tropicalia müziğiyle ortaçağ lut müziği aynı gece arka arkaya konser verecek. (Müzikler yayında)

Brezilya`nın tropicalia müziğiyle ortaçağ lut müziği aynı gece arka arkaya konser verecek. (Müzikler yayında)

Nova Muzak konserleri devam ediyor. 11 Kasım akşamı Borusan’da Rob Mazurek tropicalia’ya, Josef van Wissem ise Ortaçağ müziğine çağdaş yorumlar getirecek.

* * *

Rob Mazurek son 30 yılda oldukça üretken ve çok yönlü bir sanatçı olarak adım adım öne çıktı. Gerek besteci ve doğaçlama yeteneğiyle, gerek multimedya alanındaki yaratıcılığıyla ismini duyurdu. Mazurek kornosuna elektronik sesler ve programlar ekleyerek müzikal paletini zenginleştiren bir isim oldu. 51 yaşındaki Mazurek 10 yaşında korno çalarak müziğe başlamış, önce hard-bop türünde yoğunlaşarak 1994’te ilk albümünü çıkarmış. Daha sonraları Morton Feldman, Iannis Xenakis gibi avangart bestecilerden ve Art Ensemble of Chicago, Bill Dixon ve Wadada Leo Smith gibi isimlerden etkilenerek ilgi alanını genişletmiş bir sanatçı.

* * *

Chicagolu sanatçı Mazurek, Brezilya’nın Sao Paolo kentinde geçirdiği yıllardan sonra tekrar evine döndü ancak Sao Paolo ile bağlarını tamamen koparmadı. Halihazırda Chicago Underground Duo, Exploding Star Orchestra, São Paulo Underground, Pharoah & The Underground ve son olarak da Black Cube SP ile müzikal etkinliğini sürdürüyor. İtalya’nın önemli caz dergisi Musica Jazz! tarafından yılın caz müzisyeni seçilen Mazurek İstanbul’da São Paulo Underground ile sahne alacak. São Paulo Underground Brezilya’nın 70’li yıllarda altın çağını yaşayan tropicalia müziğini electronica ve avant-caz ile süsleyerek farklı bir harmana ulaşıyor ve büyük beğeni topluyor. 2012 tarihli son albümleri Beija Flors Velho E Sujo da olumlu eleştiriler aldı.

* * *

Korno, harmonyum ve efektlerde Rob Mazurek; tuşlu çalgılar, sample’lar ve vokalde Guilherme Granado; vurmalılar ve elektronik seslerde Mauricio Takara’dan oluşan bu post-modern orkestranın performansları güç ve güzelliği birarada sunuyor dinleyicisine.

* * *

Rob Mazurek ve São Paulo Underground’dan önce ise Borusan sahnesine Josef Van Wissem çıkacak. Hollandalı lute (Ortaçağda kullanılmış, ut benzeri bir telli çalgı) ustası ve post-minimalist besteci, 1600’lerden beri ‘lute’ için yazılmış besteleri uyarlıyor, yorumluyor, değiştiriyor. 2013’te Jim Jarmusch’un son filmi Only Lovers Left Alive’a bestelediği soundtrack ile Cannes Film Festivali’nde ödül kazanan Van Wissem, 2000 yılından beri solo albümler yapıyor ve James Blackshaw, Gary Lucas, Jim Jarmusch ve Tetuzi Akiyama ile ortak projelere imza atıyor.

* * *

1962 doğumlu Josef van Wissem yola gitar ile çıkmış; bir yandan klasik müzik okurken rock ve punk müziğinden de etkilenmiş. 80’lerde Desert Corbusier isimli bir new wave/punk grubunun gitaristi ve solistiyken, aynı zamanda bir bar da işletiyormuş. Ama zamanla daha fazla sükunet arayışıyla barını satmış, New York’a yerleşmiş ve ‘lute’ konusunda ustalaşmış. İlk albümünün ismi, bu yolculuğu da anlatıyor zaten: Retrograde Renaissance Lute: A Classical Deconstruction. Bu çıkışla birlikte beklenmedik ölçüde ilgi gören ve çıkardığı her yeni albümle daha fazla tanınan Van Wissem’in yaratıcılığı, çalışkanlığı ve başka müzisyenlerle çalışmaya açık olması, bugün onu takdir gören bir isim haline getirmiş durumda. 11 Kasım 2016’da sıradışı isimler olacak Borusan’ın sahnesinde. Hazırsanız buyrun.

Cazkolik.com / 08 Kasım 2016, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.