Dünyanın en ünlü caz şarkılarından biridir ama bestecisini çok az tanırız?

Dünyanın en ünlü caz şarkılarından biridir ama bestecisini çok az tanırız?

60'ların en ikonik şarkılarından biri Aretha Franklin veya Mick Jagger gibi starlar tarafından söylenmedi. Jimi Hendrix veya Eric Clapton gibi gitar ustaları da çalmadı veya Burt Bacharach veya Johnny Mercer gibi efsane besteciler tarafından bestelenmedi. Çoğumuz bu şarkıyı görseliyle tanırız ve o görselde çizgi karakter Charlie Brown ve arkadaşları vardır.

 

Şarkı, Peanuts çetesinin televizyon programları ve filmin ünlü şarkısı “Linus and Lucy”dir ve bu sevimli parça tüm zamanların en ünlü piyano parçaları arasında yer alır ve bu olağanüstü müzik caz piyanisti Vince Guaraldi tarafından bestelenip kaydedildi.

 

Guaraldi'nin Charlie Brown, Snoopy, Peppermint Patty ve benzerleri için müzik yaratma yolu dolambaçlı görünse de anlaşılır bir yoldu. Guaraldi San Francisco'da doğdu, amcası ıslık çalmasıyla ünlü şarkıcı Muzzy Marcellino idi ve böyle bir çevrede yer büyümesi kişiliğini besledi ve büyüttü. Kore Savaşı sırası orduda aşçı olarak görev yaptıktan sonra sesiyle latin caz orkestrası vibrafoncu Cal Tjader'ın gruplarında yer aldmaya başladı. Guaraldi bu işi özellikle sevmişti çünkü grupta her ikisi de efsanevi Mongo Santamaria ve Willie Bobo vardı. Guaraldi ayrıca Bossa Nova'yı popülerleştirmede merkezi bir isme dönüşen Stan Getz ile çalıştı.

 

 

Guaraldi müzik türü olarak Bossa Nova'dan da etkilenmişti. 1962 yılında Fantasy Records'tan Jazz Impressions of Black Orpheus albümünü yayınladı ve ardından 1959 tarihli ünlü filmin müziğini yeniden düzenledi. Bu yeni düzenleme En İyi Orijinal Caz Beste dalında 1963 yılı Grammy Ödülü'nü kazandı.

 

 

Peanuts film müziklerinin etkisi

 

 

Peanuts televizyon programlarının başarısı Guaraldi için çok uygun bir zamanlama yarattı. ABD caz ekonomisi 60'ların sonlarında derin bir durgunluğa girmişti ama Guaraldi tersine çok meşguldü fakat ne yazık ki başarının tadını çıkarmak için kendisine pek zamanı kalmıyordu. 1976 yılında "It's Arbor Day Charlie Brown"ın müziğini bitirdikten sonraki gece California'daki Butterfield's Nightclub'da canlı set arası kalp krizi geçirdi ve daha 47 yaşında iken hayatını kaybetti.

 

Müziğinin etkisi sonsuzdur. George Winston ve David Benoit gibi önde gelen piyanistler tüm albümlerini Guaraldi'nin müziğine adadı. Keith Jarrett, Gary Burton ve Pat Metheny gibi devlerde de Guaraldi'nin yankılarını duymak zor değildir.

 

Guaraldi'nin yeniliklerinin kalıcı etkisi müzik dünyasının ötesine taşar. Bugün de o etkileri belgesellerde, dizilerde duymak, farketmek mümkündür.

 

Bu makalenin orijinali udiscovermusic isimli web sitesinde Martin Johnson tarafından yayınlanmıştır.

 

Cazkolik.com / 18 Temmuz 2022, Pazartesi

 

Vince Guaraldi

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.