Dünyanın geleceğine yönelik endişeler tüm müzikal alanlarda öne çıkan kavramlardan biri oldu

Dünyanın geleceğine yönelik endişeler tüm müzikal alanlarda öne çıkan kavramlardan biri oldu

Geleceğe dair karamsar düşünceler şu an hayattaki her nesli yakından ilgilendiriyor. Geçtiğimiz günlerde uluslararası bir kuruluş 40 yaş ve altı kuşakların hayatlarının karamsar ve kaotik geçeceğini açıklamıştı. Siz buna çevre ve iklim deyin, başkaları diğer sorunları eklesin.

 

Elektronik ağırlıklı müzikler yapan Arda Yiğit de hem sanatçı hem elektronik uzmanı olarak bu konulara kafa yoran, müziğiyle ifade alanları yaratmaya çalışan biri.

 

Geçtiğimiz ay yayınladığı "Septic Dreams" isimli EP çalışması baştan sona bu örgünün aktarımı üzerine gelişiyor.

 

Altı parçadan oluşan "Septic Dreams" albümü için; "İnsanlık dünyadaki tüm yaşamı yok etmek üzere. Elinde yaşanacak bir dünya kalmayınca gözünü diğer gezegenlere dikmiş durumda. Tüketim hastalığının pençesindeki insanoğlunu bekleyen, uzay madenciliğinden diktatörlere, savaşlara kadar olası birçok senaryoyu içeren rüyalar zincirinden oluşan bir albüm Septic Dreams. Hikâye Voyager’ın keşfiyle başlıyor. Keşfin heyecanı görkemi gözlerimizi boyuyor. Ancak hemen sonra bir diktatör tüm evreni sömürmek üzere iş başına geliyor. Ardından, yaşanan sömürü savaşları ve sonundaki çöküş bizi karamsarlığa boğmuşken rüyadan uyanıyoruz" aynen böyle söylüyor.

 

Dünyanın geleceğine yönelik endişeler tüm müzikal alanlarda öne çıkan kavramlardan biri oldu. Bunların hepsi haklı endişeler ve haklı gelecek kaygıları.

 

Ve giderek artacak bu kaygıların kaotik kısmı ise sadece iklim değil, bağlantılı olarak kıtlık ve su ile de gelecekete değil yakında kendini gösterecek.

 

Arda Yiğit'in anlattığı gibi bizim nesiller olmasa da torunlarımız bu dünyayı terkederek başka dünyalar mı arayacak yoksa bu dünyayı daha iyi bir yer haline getir getirmeye mi çalışacak bunu şimdiden bilmiyoruz ama sanatçıların kaygılarının öngörü değil erken uyarı sistemi olduğunu gayet iyi biliyoruz.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 24 Kasım 2021, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X