Elveda Jazzhus Montmartre… Salgın, Avrupa'nın köklü caz kulübünü vurdu

Elveda Jazzhus Montmartre… Salgın, Avrupa'nın köklü caz kulübünü vurdu

Dünyanın üzerine karabasan gibi çöken korona virüsü sosyal ve finansal hayatlarımızda onarılmaz yaralar açıyor. Virüsün insanlar üzerinde yarattığı korkunun yükünü en fazla festivaller, konser mekânları, organizatörler, mekân sahipleri ve konser vererek hayatını idâme ettirmek durumunda olan müzisyenler çekmek zorunda kalıyor.

 

Ülkemizde yoğun çaba ve özverilerle devam ettirilmeye çalışılan festivaller, ayakta kalmaya çalışan kulüpler umarım  kısa zamanda eski günlere kavuşur ve düzlüğe çıkar. Ancak, Avrupa caz dünyası oldukça üzücü bir haberle sarsıldı. Sosyal mesafe kuralları nedeniyle konser başına 85 yerine sadece 35 bilet satabilen Kopenhag ve Avrupa caz sahnesinin efsanevi kulübü Jazzhus Montmartre'nin kapanmasına neden oldu.

 

1959 yılında Anders Dyrup tarafından açılan, 1960’lar da Miles Davis, Sonny Rollins, Oscar Petterson, Dexter Gordon, Ben Webster, Stan Getz gibi devlerin sahnesinin tozunu attırdığı kulüp 2016 yılında göreve başlayan piyanist Jan Lundgren’in artistik direktörlüğüyle konserlerini sürdürmekteydi. 

 

Montmartre CEO'su Jonas Dyrved, Danimarka devletinin kendilerine yardım edeceğini umduklarını ancak yardımlar için çok geç kalındığını söyledi. 

 

Jazzhus Montmartre şehir merkezi Store Regnegade 19a'daki tarihi mekânında yılda 230 konserde 12 ila 14 bin arası izleyiciye ev sahipliği yapmış, 600'den fazla sanatçı sahne almıştı. Kâr amacı olmayan bir komite ve çok sayıda gönüllü tarafından işletilen kulüp, hayatını sürdürmesi için yılda 2.4 milyon DKK (385,000 USD) desteğe ihtiyaç duyuyor. Kopenhag Şehir Meclisi bu yıl başı yılda 1 milyon DKK verme sözü vermişti, ancak, Danimarka Devlet Sanat Konseyi konuyu takip etmedi ve karantinanın en yüksek döneminde kulüp varlığını sürdüremez duruma düştü.

 

Tarihi mekânı kapatma kararı mecburen hızla yürürlüğe alındı. Kulübün son konseri geçen Cumartesi Danimarkalı vokalist Sinne Eeg ve grubuyla birlikte oldu. Kulübü yöneten iki personel, CEO ve sanat yönetmeni Jan Lundgren kararı kamuoyuna bildirdi ve tüm yarı zamanlı çalışanlar ve gönüllülerle vedalaşıldı.

 

Sadece Danimarkalı caz müzisyenlerinin değil uluslararası caz müzisyenlerinin de devleştiği kulüp 1959 yılından beri binlerce konsere ev sahipliği yapmış çok sayıda cazseverinde adeta mâbedi olmuştu.  

 

Kulübün yöneticisi Michael Christiansen Kopenhag Şehir Konseyi’nin son dakika ciddi bir yardımı olmazsa kapanmanın kesinleştiğini ve bir tarihin son bulduğunu belirtiyor. Bu beyan, son bir umut olmakla birlikte vedaya çok yakın olunduğunu gösteriyor maalesef. 

 

Pandemi dönemi öncesi Beyoğlu’nun 65 yıllık sakini Lale Plâk’la vedalaşmıştık. Bizim neslimiz, tarihi müzik mekânlarıyla vedalaşmanın zorluğunu acıyla tecrübe ediyor maalesef. Gerek toplumsal, gerek idari kabahatler ve gerekse finansal sebepler bu karanlığa yol açmış olsa da bu günlerin geçmesi için birlikte hareket etmek, böylesi değerlere sahip çıkmak ve yetkilerin duyarlılığına ulaşabilmek için ses yükseltmemiz gerekli.

 

Elveda Jazzhus Montmartre…

 

Burak Sülünbaz

 

Cazkolik.com / 02 Eylül 2020, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Burak Sülünbaz

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.