Englishman/African in New York... Sting yeni albümündeki müzikleri tek tek yayınlıyor

Englishman/African in New York... Sting yeni albümündeki müzikleri tek tek yayınlıyor

İngiltere'nin tersane şehri Wallsend'de sütçünün oğlu olarak dünyaya gelen Gordon Sumner ya da dünyanın bildiği adıyla Sting dünyaya geldiği şehir için 'çocukken kendimi kapana kısılmış gibi hissettiğim bir yerdi' diyor. 'Gemiler birbiri ardına denize açılır ve hiçbiri geri dönmezdi, ben de bu yüzden hep gitmek isterdim' diye ekliyor.

 

Günümüz pop ve rock efsanesi Sting çok sayıda sevdiği isimle birlikte çaldığı yeni albümü "Duets"i singlelar halinde yayınlamaya başladı. Sanatçının ilk iki çalışması Herbie Hancock ile bir caz standardı olan "My Funny Valentine" yorumu ile Shirazee ile kaydettiği kendisinin ünlü hiti "Englishman/African in New York"un yeni bir yorumu oldu.

 

1977 yılı Ocak ayında ilk karısı ile ilk çocuğunu alıp Londra'ya yerleştiğinde aklında hayalini gerçekleştirmek vardı sanatçının. Genç bir İngilizce öğretmeniydi ve kısa zaman sonra Newcastle merkezli bir caz rock grubu Last Exit'in basçısı olarak buldu kendini. Bir süre sonra davulcu Stewart Copeland ile tanışması ise hem kendi hayatını hem popüler müziğin geleceğini etkiledi. İşsizdi ama düşünceleri vardı. Andy Summers ile araya gelerek The Police grubunu kurdular. İçinde Reggae unsurlarının da olduğu daha sofistike bir müzikti yaptıkları ama müziğe cazla başlayan Sting'in cazla teması hiçbir zaman kesilmedi ki zaten onun için idolleri Frank Sinatra, Gershwin, Jimi Hendrix, Gil Evans olan bir pop rock müzisyeni denir.

 

Sting hayatının bu dönemine cazla daha yakın ilişki içinde. Nitekim, yeni projesi "Duets"de böyle bir çalışma olarak görünüyor. Daha önce, geçen sene Melody Gardot ile benzer bir çalışma yapmıştı.

 

Sting, zaman içinde tanıştığı ya da müziklerini takip ettiği isimleri projesine dahil etmeyi sürdürüyor. Proje kapsamlı ve çok kişili olunca salgın ortamında yavaş ilerliyor ve ortaya çıkan kayıtlar single olarak yayınlanıyor.

 

Herbie Hancok ile kaydettiği caz standardı hakkında söylenecek fazla bir şey yok, açıkçası çok da başarılı bulmadık ama diğer çalışma daha tartışmalı, daha ilginç.

 

 

Englishman/African in New York

 

 

Afrika Beninli müzisyen Shirazee ile kendi parçası "Englishman in New York" bu kez ikili olarak hem Englishman hem African in New York olarak yeniden kaydeden müzisyenler bir çalışmaya imza atmış. Atmış ama orijinal parçanın güzelim klarneti gitmiş, reggae hissi vardı o da gitmiş, arada hoş bir caz klarnet solo vardı o da gitmiş yerine oyun havası kıvamında eller havaya bir hâl gelmiş.

 

Sting, "Duets" isimli albümünde Mary J. Blige, Herbie Hancock, Eric Clapaton, Annie Lennox, Charles Aznavour, Shaggy ve Gashi gibi isimlerle birlikte müzikler kaydetmiş.

 

Cazkolik.com / 21 Mart 2021, Pazar

 

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.