Sesleriyle, şarkılarıyla yeni dönemin öne çıkan 5 genç kadın sanatçısı

Sesleriyle, şarkılarıyla yeni dönemin öne çıkan 5 genç kadın sanatçısı

Mykia Jovan


Her sene müzik sahnesine havası, tarzı yerli yerinde sayısız genç isim katılıyor ama kaçı bir yıl sonra hatırlanıyor, kaçı beş ya da on yıl sonra hâlâ söylüyor oluyor. Bunu bilmesi zor ama bu dosyada potansiyele sahip 5 genç kadından sözedeceğiz. Bu isimlerin ilki New Orleans`ın yenilikçi yüzlerinden Mykia Jovan. Siyah-yerli karışımı karakteristik güzellikteki Jovan genç yaşına rağmen New Orleans`ın bereketli ortamında epey tecrübe sahibi biri. Şarkılarında nu caz zarafeti var, klasik dokunuşlar var, kendine has bir rengi, kokusu var. Yeni çalışması "Elliyahu" ses getiren bir albüm oldu ama başta dediğimiz gibi bu kısmî başarılar onu yıllar sonra da söyleyen, albümleri başarı çıtalarını aşmış birine dönüştürecek mi zamanla göreceğiz ama potansiyeli olduğu gerçek, kendine özgü havası olduğu da gerçek gerisi sizin fikriniz, bakalım nasıl bulacaksınız.


Typh Barrow


O doğuştan şarkıcı. Kim mi? Typh Barrow. Hem sesi doğuşan yetenekliler kervanından hem müziğe ilgisi, sevgisi babadan. Sadece şarkıcı değil birden fazla yetenekle donanmış genç kadın çalan, söyleyen, besteleyen biri. Özellikle Stevie Wonder`ın "Master Blaster" şarkısını dinlediğinden beri etkisi altında, hatta, babasının plağını dinlerken heyecandan değerli bir eşyaya zarar vermiş, annesi çok kızmış ama bu arada babasının plaklarını keşftmiş. Bill Withers, Marvin Gaye, Eric Clapton, Randy Crawford ... daha kimler. Brüksel Kraliyet Konservatuvarı Caz Bölümüne girmeden ilk stüdyo parçalarını kaydedecek kadar aceleci. Pop, soul ve caz çizgisindeki müzikleri en son "Raw" isimli albümünde buluşmuş. Keşfettiğinize memun olacağınız bir sanatçı.


Alina Engibaryan


Rusların sevgilisi ünlü davulcu Nikolay Goncharov`un torunu Alina Engibaryan "We Are" isimli yeni albümünde insanların birbirine karşı nasıl davrandıklarıyla ilgilendiği şarkılar yazmış. Bu albümü yapan beyin takımı arasındaki Michael League`i hepimiz tanırız di mi? Snarky Puppy`nun kurucularından Hollanda`dayken Engibaryan`ı keşfetmiş. Montreux Caz Festivalinin oldukça önemli vokal yarışmasını kazanması sonrası bir süre Al Jarreau gibi bir dev genç şarkıcının akıl hocalığını yapmış, onu yönlendirmiş. Eğer Jarreau onun için milyonda bir ses diyorsa doğrudur. Muhtemelen bu dosyada ismi geçenler arasında cazla en yakın ilişki içinde olan Alina. Yılın kalanında ünlü trompetçi Alex Spiagin`le turneye çıkacak Alina albümüyle son derece dikkat çeken bir isim.


Melanie De Biassio


Bu dosyanın en tecrübeli ismi Melanie De Biassio da Belçikalı. Bugünkü isimlerin çoğu öyle, o zaman Belçika`da neler oluyor belki öyle bakmak lazım. Belçkayı bu kadar bereketli kılan ne acaba? 39 yaşındaki sanatçı için takip edenler Billie Holiday ve ile Nina Simone`un vokalini hatırlatıyor diyorlar, bu fikir biraz fazla iddialı mı yoksa benzer nüanslar bulmak mümkün mü karar sizin. Söyleme tarzında minimal sadelikler olduğu kesin. Aynı zamanda flüt çalıyor. Caza yakınlığı aşikar ama soul, pop, blues ruhunda var. Dijital platformlarda mutlaka dinlemenizi öneririz.


Noa Moon


Asıl adı Manon De Carvalho Coomans olan Belçikalı besteci/şarkıcı Noa Moon 27 yaşında genç bir sanatçı. Geçen sene "Azurite" isimli son albümüyle Avrupa müzik çevrelerinde dikkat çekmiş, yakınlarda "Call My Name" isimli teklisini yayınlamıştı. "Zihnim nehir kadar berrak / Para yok, sorun yok, bırak gitsin / Hayatın gözyaşları olmadan daha iyi olduğunu göreceksiniz" gibi sözler yazan Moon bu dosyadaki diğer isimler kadar caz tınılarına yakın olmasa da basit melodi kullanımı, ekonomik ritmik tercihleri, temiz cümleleri sanatçıyı dikkat çekici kılıyor ama kalıcı kılar mı onu zaman gösterecek.

Cazkolik.com / 24 Mart 2018, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.