Fatih Erkoç, Kerem Görsev Trio ile hafta sonu iki gün üst üste caz standartlarını yorumluyor

Fatih Erkoç, Kerem Görsev Trio ile hafta sonu iki gün üst üste caz standartlarını yorumluyor

Bu hafta sonu Ortaköy JC's Jazz Bar'a koşun ve o üstün sesin keyfini çıkarın. Fatih Erkoç, açıkça söylemek gerekir ki Türkiye'nin uluslararası platformlara çıkabilecek ender sayıda sesinin başında gelen isimdir. Caz vokalinde ses rengi son yıllarda geçmişten gelen parlak ve öncü vokalistlerin isimleriyle tanımlanır oldu. Nat King Cole tarzı ses rengi, Louis Armstrong'un sempatik sesi, Frank Sinatra ekolü, Bing Crosby, Mel Torme, Ray Charles, Frankie Laine, Perry Como.

 

20. yüzyılın ilk yarısındaki caz vokalistlerinin neredeyse tamamı öncelikle aslında bir çalgıcıdır, trompetçi, piyanist, tromboncu... Cole'u hep piyanosuyla anımsarsınız, Ray Charles'ı öyle, ya Louis Armstrong?.. Bu anlamda Erkoç aslında böyle bir geleneği de sürdüren bir caz vokalistidir. Erkoç ile ilgili aklınızdakileri sıralamaya kalkarsanız belki de vokal yanıyla birlirkte ilk sıraya onun ne kadar iyi bir multi enstrümantist olduğunu koyarsınız. Ama bir farkı burada belki de belirtmek lazım, Fatih Erkoç vokaliyle olduğu kadar enstrümanıyla da eşit olarak anılan biri olduğu kadar aslında trompetleriyle anılan örneğin Chet Baker ya da Clark Terry gibi bir vokal değildir. İlle de böyle bir mukayese yapmak gerekir mi bilmem ama gitarıyla özdeşleşen bir George Benson daha iyi bir örnek olmaz mı acaba?

 

Burada, belirttiğimiz, mukayese ettiğimiz isimler dünya cazının güçlü isimleri ve bu isimleri unutmayın ki bizden yanyana yazabileceğiniz Fatih Erkoç dışında bir isim bulmanız gerçekten çok zordur, bunun mutluluğunu bize yaşattığı için, böyle bir sese sahip olduğumuz için hemen koşup doyasıya dinlememiz gerekmez mi? Herşeyden önce bunun için teşekkürler Fatih Erkoç.

 

Fatih Erkoç, Kerem Görsev Trio  (programda Kerem Görsev piyano, Kağan Yıldız bas, Ateş Tezer davul çalıyorlar) ile birlikte yakında DVD ve CD olarak albümlerini de yayınlayacakları bir caz standartları programı uygulayacaklar bu hafta sonu. "What is this thing Called Love"u, "Green Dolphin Street"i, "Moon River"ı, "When I Fall in Love"ı, "Fly Me To The Moon"u söyleyecekler bugün, ek olarak Erkoç'un kendi besteleri "True To You", "The Lady From Istanbul" gibi parçaları da ayrı bir dikkatle dinleyin deriz cazkolik.com olarak.

 

Cazkolik.com / 9 Ocak 2009, Cuma


BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.