Gary Burton Quartet, 35 yıl sonra biraraya gelerek "Quartet Live!"ı kaydettiler...

Gary Burton Quartet, 35 yıl sonra biraraya gelerek "Quartet Live!"ı kaydettiler...

Antonio Sanchez’in de eklenmesiyle oluşan dörtlü QUARTET LIVE!’ı ünlü Yoshi Club’da canlı olarak kaydetmişler. 1967 yılına kadar uzanan dörtlünün hikayesi, basçı Steve Swallow’un o yıl Gary Burton’ın dörtlüsüne katılmasıyla başlar. 1970 başında henüz 19 yaşında olan gitarist Pat Metheny’de efsanevi dörtlüye dahil olunca dünyanın en önemli grup kariyerlerinden biri de başlamış olur. Bugünlerde yeni albümle birlikte 35 yılı bulan gitarist, vibrafoncu ve basçı üçlüsünün dostlukları bugün halen sürüyor ve yeni albümle de taçlanıyor. Yaklaşık 10 yıl önce Metheny’nin keşfettiği davulcu Antonio Sanchez’i de birlikte çalmaları için davet edince günümüzün yeni dörtlüsü ortaya çıkar.

Aslında grubun yeniden oluşmasının mimarı da Burton yerine Metheny’dir. Burton’ı ‘ekibi yeniden toplayalım’ diye arayarak başlatır süreci. “Ben daha henüz çok genç bir yeniyetme iken caza ilgi duymaya başlamıştım” diyen Metheny “O yıllarda da Gary’nin grubu çevredeki en yenilikçi caz gurubuydu” der.

Ekip, 2005 yılında Montrael Caz Festivali’nde sahne almaya karar verir, enerjilerini ve uyumlarını test etmek için mükemmel bir fırsattır. Konser sırasında aralarındaki uyumun enerjisi ve tazeliği 2006 ve 2007 yıllarında Amerika ve Japonya dahil turne için yollara düşmek kararını geciktirmez. Aradan bir yıl geçtikten sonra bu sefer Avrupa turnesi için ekip yeniden toplanır.
QUARTET LIVE! albümü Amerika turnesi sırasında Kaliforniya, Oakland’da ki ünlü caz kulübü Yoshi’de kaydederler. Gary Burton kayıt için şöyle söyler; “Şüphesiz ki ekibin kayıt için içinde bulunduğu durum o hafta sonu mükemmeldi, Yoshi ise işin kilit noktası oldu.”

"Özel bir caz kaydı gerçekleştirmemiz için elimizdeki eski malzemeyi basit ve kolayca çalmaktan daha çok şeyler yapmamız gerekiyordu, işte o zaman ortaya bu albüm çıktı. Buradaki müzikler tümüyle yeni topraklarda üretilmiş ürünlerdir. Artık aradan geçen onca ıldan sonra hepimiz çok daha iyi doğaçlama yapabilir hale gelmiştik ama daha önemlisi aramızdan biri doğaçlamada tehlikeli sulara girdiğinde bizi tekrar geriye çekerek bir çapaya ihtiyacımız oldu ama bu durum bizim için hayli eğlenceli de oldu” diye bitirir sözlerini Burton.

Toplam 11 parçadan oluşan albüm sadece CD formatında piyasaya çıktı ve içindeki parçaların isimleri ise şöyle;

01 Sea Journey, 09:00
02 Olhos de Fato, 06:36
03 Falling Grace, 07:18
04 Coral, 06:23
05 Walter L, 05:30
06 B and G (Midwestern Night Dream), 06:53
07 Missouri Uncompromised, 07:34
08 Fleurette Africaine (Little African Flower), 07:34
09 Hullo, Bolinas, 04:48
10 Syndrome, 04:42
11 Question and Answer, 13:02

cazkolik.com / 26 Mayıs 2009, Salı


BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X