EMI, 90 yaşına basan Ravi Shankar ile ilgili özel bir best of yayınladı.

EMI, 90 yaşına basan Ravi Shankar ile ilgili özel bir best of yayınladı.

Yeni kuşak müzikseverler Ravi Shankar'ı yalnızca Norah Jones ya da Anoushka Shankar'ın babası olarak biliyorlarsa çok yanlış biliyorlar. Umarız öyle değildir, zira Ravi Shankar 20. yüzyılın geleneksel müzik tınılarından başta jazz olmak üzere modern müziğe uzanan yolun taşlarını kendi elleriyle tek tek döşeyen müzisyenlerinden biridir. Bugün caz tüm dünyada saygın bir müzikse, cazın, Amerika dışı dünyanın müzikleriyle ilişki kurma biçimini tanımlayan ve üreten Ravi Shankar gibi dahiyane özelliklere sahip müzisyenler sayesindedir. Bu notu böyle baştan düşmüş olalım ve geçelim haberimize konu olan yeni albüme.

Bu yıl Nisan ayında 90. yaşgününü kutlayan büyük Hintli müzisyen / besteci ve sitarist Ravi Shankar’ın EMI bünyesinde yer alan besteleri oldukça titiz bir değerlendirmeye tabi tutulduktan sonra bir araya getirildiği 2 CD’lik best of albümü müzikseverlerin takdirine sunuldu.

1950 yılında büyük Hintli film yönetmeni Satyajit Ray tarafından kendi filmi olan “Apu Trilogy”sine müzik yapması istenen Ravi Shankar’ın ortaya koyduğu eserler, sinema müzik tarihinin en iyi 3 eseri olarak kabul ediliyor. 60’lara yaklaşırken Ravi Shankar’ın adı George Harrison (The Beatles) ve Yehudi Menuhin ile sık sık anılmaya başlandı. Sonrasında Menuhin’le gerçekleştirdikleri kayıtlardan özel bir seçki de bu 'Best Of' setinde yer alıyor...


Shankar’ın batıyla arasındaki bağlantı, Avrupa ve Kuzey Amerika’da Hint müziğine yönelik kayda değer bir ilginin oluşmasına neden oldu. Altmışlı yıllarda endüstriyel batı toplumlarının adeta yeniden keşfettiği doğu mistisizmi, özellikle de Hint felsefesi ve müziği hem cazdan pop ve rocka kadar dünya müzik ekseninde çok ciddi bir kırılma yarattı, hem de binlerce yıldır geleneksel müziklerini yapan Hint ve doğu müziğinin usta isimlerinin modern dünya ile yeniden tanışmalarına ve yaşanan kırılmanın bir diğer ekseni haline gelmelerine neden oldu. Bu ilgi, dünya müziğine yönelik ilginin temellerini oluşturdu. Böylece Shankar, dünya müziğinin en önemli müzisyenlerinden biri olarak kabul edildi ve George Harrison tarafından “Dünya Müziği’nin Godfather’ı” olarak nitelendirildi.


Yehudi Menuhin ise Shankar’la ilgili şu sözleri söyledi: “Shankar, büyük bir armağandı, müzik tecrübeme yepyeni bir boyut kazandırmamı sağladı.Onun dehası ve insaniliği ancak Mozart’ın dehası ve insaniliğiyle karşılaştırılabilir.”

EMI'ın yayınladığı ve ülkemizde de müzik marketlere dağıtımı yapılan bu çalışma Ravi Shankar'ı yakından tanıyan müzikseverler için arşivlerine katacakları dikkat çekici bir koleksiyon, tanımayan müzikseverler için ise çok isabetli bir başlangıç demek oluyor.

Cazkolik.com / 15 Eylül 2010, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X