Gary Moore'un ölümünden 10 yıl sonra daha önce duyulmamış parçaları yayınlandı

Gary Moore'un ölümünden 10 yıl sonra daha önce duyulmamış parçaları yayınlandı

Gitar efsanesi Gary Moore 2011 yılında 59 yaşında öldüğünde ardında büyük bir hikâye bırakmıştı ama biz bunun esasen sadece son 20 yılını yakından biliriz. Seksenlerde "Still Got the Blues" onu dünyaya tanıtmasına rağmen Moore daha altmışların sonunda çalmaya başlamıştı.

 

Kendi tabiriyle 'kuyruğunu kovalayarak geçen' yirmi yılın ardından ancak o ünlü parçasıyla tanındı ama erken yaşta hayata veda etti.

 

Bu süre zarfında en az bir düzine ünlü albüm yayınladı fakat dağınık halde duran birçok parça da ortada kalmıştı.

 

Mascot Laber Group/Provogue isimli şirket Moore'un bu kayıtlarından derlediği ve nerdeyse tamamı daha önce yayınlanmamış kayıtlardan oluşan parçaları "How Blue Can You Get" adı altında yayınladı.

 

Albümde daha önce Elmore James, Sonny Thompson, Memphis Slim ve BB King gibi klasik ustalar tarafından seslendirilmiş 4 parça yanında genç nesil bluesseverleri Gary Moore ile tanıştıracak başka kayıtlar da var.

 

Albümde yer alan 8 parçanın ne zaman ve nerde kaydedildiğine dair bilgi yok. Şirketin 30 Nisanda [yani bugün] yayınladığı albüm aceleye getirilmiş, parçalara dair bilgilerin araştırılıp kökenleri bulunmadan yayınlandığı, parçalarda Gary Moore anısına başka Blues gitaristleriyle remixler yapılıp albümün daha zengin ve renkli hale getirilebileceği haklı eleştirileri arasında çıkması yanında bu kaydın arşivlere geçmesi eksileri yanında önemli bir gelişme olarak kabul edilmeli.

 

Cazkolik.com / 30 Nisan 2021, Cuma

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.