> Geçen yıl ülkemizde olduğu kadar dünyada da büyük yankı yaratan Ramazanda Caz konserleri 16 Ağustos`ta başlıyor!

> Geçen yıl ülkemizde olduğu kadar dünyada da büyük yankı yaratan Ramazanda Caz konserleri 16 Ağustos`ta başlıyor!

Festival bitti, sıcaklar daha da bastırdı, ramazan geliyor derken bir baktık ki geçen yıl Ağustos ayında sadece ülkemizin değil, dünya medyasının da yoğun ilgi gösterdiği "Ramazanda Caz" konserleri gelmiş bile.

Geçen yıl ki haklı başarısının ardından bu yıl da aynı ilgiyi göreceği kesin olan (ki gelen isimlerle başka türlüsü düşünülemez zaten) "Ramazanda Caz" konserleri 16 - 23 Ağustos tarihleri arasında geğrçekleşecek.

Hakan Erdoğan Productions’ın, Ramazan vesilesiyle ikinci kez gerçekleştirdiği festival, bu yıl da toplumsal barışın, her şeyden önce aynı kültür ürünlerini paylaşmakla kurulduğunu ve bu idealin gerçekleşebildiğini hatırlatacak.

“Ramazanda Caz”, barış ayı Ramazanda dünyanın en önemli caz ustalarını ağırlıyor ve sofraların yanı sıra kültürün de paylaşılmasını öneriyor. Bu önerisiyle geçen yıl yoğun izleyici ve medya ilgisi gören festival, 16 – 23 Ağustos tarihleri arasında Topkapı Sarayı I. Avlu ve Yıldız Sarayı Has Bahçe’de gerçekleşecek.

Festival açılışını, usta sanatçı Tunuslu Anouar Brahem, topluluğuyla birlikte yapacak. Geçen yılki festivali çok beğenen ve etkinliğe bu yıl da katılmayı talep eden ünlü piyano üstadı Ahmad Jamal de yine Topkapı Sarayı I. Avluda sıcak Ramazan akşamını serinletecek.

Ahmad Jamal’ın yanı sıra, tüm zamanların en önemli piyanistlerinden efsanevi McCoy Tyner da “Ramazanda Caz” sahnesinde olacak. McCoy Tyner Trio’ya yine kendi alanın en önemli isimlerinden, dünyaca ünlü saksofonist Gary Bartz eşlik edecek….

Dünyada ilk kez Ramazan ve cazı bir araya getiren, geçen yıl Le Monde, CNN International ve New York Times’a haber olan “Ramazan Caz” festivali, İstanbul’un en görkemli açıkhava mekânlarında, saray bahçelerinde izleyicisini ağırlayacak. Bu yıl geçen yıldan farklı olarak Topkapı Sarayı’nın yanı sıra Yıldız Sarayı Has Bahçe de konser mekânı haline gelecek. İzleyiciler, ister numaralı sandalyelerde, ister rahat minderlerde, saray bahçelerinin ağaçlarının altında, yaz gecesinin tadına varacaklar.

Sıcak Ramazan günlerinin ardından, akşam rüzgârlarının serinliğinde büyük ustaları dinleyeceğiz, hep birlikte…

Ramazanın damak tadı da, Armada Catering’in konser alanlarında sunacağı lezzetli Ramazan menüleriyle gelecek. Festivalin her konserinde dileyenler için ücretli catering servisi iftar saatinde başlayacak.
 
‘Ramazan’da Caz’ etkinliğinin biletleri 27 Temmuz 2011′den itibaren Biletix‘ten ve konser öncesi kapıdan temin edilebilir.

Cazkolik olarak şimdilik ilk haberimi konserlerin geneli hakkında bilgi vermek olsun, yakında müzisyenler ve konserler hakkında daha geniş içerikli yazılarda buluşmak üzere diyelim.

Cazkolik.com / 28 Temmuz 2011, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.