İstanbul`da kendimi evimde hissediyorum

İstanbul`da kendimi evimde hissediyorum

Bu topraklarda çok fazla kavga, husumet, nefret olsa da müzik çalmaya başlayınca herkes aynı melodiyle duygulanır, aynı melodiyle coşar. İsrailli kemençe sanatçısı Mark Eliyahu bu ortak noktamızı bilen, bu coğrafyanın neresinde konser verse binlerce dinleyici bulabilecek sanatçılardan. 3 ağustos akşamı Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava sahnesinde konser verecek sanatçının Türkiye`de çok sayıda seveni var. 2008 yılında yayınladığı "Sands" albümünden sonra iki sene önce "Roads" albümünü yayınlayan sanatçı her yıl Türkiye`ye mutlaka uğruyor. Anadolu Ajansı`ndan Ahmet Esad Şani`ye demeç veren sanatçı çocukken ailesiyle birlikte pek çok kez dünyanın farklı şehirlerine taşındığını ve buralardan etkilendiğini belirterek, "Bu yüzden müziğim farklı türlerden etkilenen duygusal bir karışım, farklı kültürlerin birleşimi ve ruhsal bir yolculuğu anlatıyor" dedi ve İstikbal Harbiye Açıkhava Konserleri kapsamında cuma akşam sevenleriyle buluşmaya hazırlanan Eliyahu, müziğe bakış açısını AA muhabirine değerlendirdi.

 

İstanbul`da kendimi evimde hissediyorum

 

İstanbul`a üçüncü kez geldiğini belirten Eliyahu, "İstanbul`a her geldiğimde kendimi evimde gibi hissediyorum. Çünkü şehrin kokusu ve sesleri bana çocukluğumu hatırlatıyor. İstanbul`da yeniden seyircilerimle buluşacağım için çok heyecanlıyım" şeklinde konuştu.

 

Müziğin manevi ve duygusal bir yanı var

 

Müziğinin Türkiye ve Azerbaycan`ın yanı sıra Arap ülkelerinin de yer aldığı coğrafyaların makamlarından etkilendiğini ifade eden Eliyahu, şunları kaydetti: "Müziğin manevi ve duygusal bir yanı var. Benim müziğim ise farklı kültürlerin buluştuğu bir kombinasyon. Küçük bir çocukken ailemle birlikte pek çok kez dünyanın farklı ülke ve şehirlerine taşındım ve buralardan etkilendim. Bu yüzden müziğim farklı türlerden etkilenen duygusal bir karışım, farklı kültürlerin birleşimi ve ruhsal bir yolculuğu anlatıyor".

 

Eliyahu, "Bir yerde yaşadığınızda, orada vakit geçirdiğinizde, oranın yemeklerini yiyip, havasını soluyup müziğini dinlediğinizde orası sizi etkiler ve bu etki müziğinizde ortaya çıkar" ifadesini kullandı.

 

Konserde 3 yeni şarkı söyleyecek

 

"Türkiye`de beni etkileyen çok şey var. Türk müziğini seviyorum" diyen Eliyahu, Türkiye`deki farklı müzik tarzlarını takip ettiğini söyledi.

 

Eliyahu, Türkiye`deki sevenlerine ilişkin, "Onlar dünyanın en iyi izleyicileri, onlara sevgilerimi gönderiyorum" şeklinde konuştu. Harbiye Açıkhava konserinde son iki albümü "Roads" ve "Sands"den şarkıların yanı sıra 3 yeni şarkı daha çalacağını söyleyen Eliyahu, Türkiye`deki hayranlarıyla buluşmayı dört gözle beklediğini dile getirdi.

 

Haber: Ahmed Esad Şani/AA

 

Cazkolik.com / 02 Ağustos 2018, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.