Gelin bu hafta sonu bu emsalsiz ustaları dinleyelim, kendimize gelelim

Gelin bu hafta sonu bu emsalsiz ustaları dinleyelim, kendimize gelelim

Girişinde, 1970 tarihli "Love Story" filminin tema müziğini piyanoda Cedar Walton'ın mükemmel havalandırdığı vokalsiz introsuyla vokal efsanesi Etta Jones'un canlı kayıt albümü "A Soulful Sunday" hafta sonunda gönlümüze caz ferahlığı verecek bir albüm.

 

"Love Story" filmi 1970'lerde dünyada ve Türkiye'de fırtına estirmişti. Sonu ölümle biten romantik aşkların bugüne kadar çekilmiş en ünlüsüydü. Ryan O'Neal ile Ali MacGraw sonraki kariyerlerinde o filmin üstüne çıkamadılar, başkalarının çektiği filmler de o filmi aşamadı.

 

Filmle ilgili notlar buraya kadar.

 

Gelelim albüme...

 

Where do i begin...

 

Caz tarihine ölümsüz bir "Don't Go To Strangers" albümü hediye eden şarkıcı Etta Jones genellikle Etta James ile karıştırılır. İkisi farklı. James daha ünlü ama Jones daha iyi şarkıcı. Bence.

 

Etta Jones'un 1972 yılında Baltimore'da bir klüpteki gecenin canlı kaydı aslında uzun süre yayınlanmamıştı. İlk kez 2019'da "A Soulful Sunday: Live at the Left Bank" adıyla yayınlandı.

 

Jones'e enfes bir üçlü eşlik ediyor, zaten salın bu üçlüyü onları ayrı dinleyelim; Piyanoda Cedar Walton, basta Sam Jones, davulda Billy Higgins. Zaten girişteki piyano fırtınasından belli.

 

Etta Jones eski yıllarda halen hayatta ve halen çalan tenor saksofon efsanesi Houston Person ile ayrılmaz ikiliydi. Firma albümü yayınlarken kapsamlı bir kitapçık eklemiş albüme. Başka yerde görülmedik fotolar filan. Meraklısı ayrıca albümü de satın alsın. Arşivlik bir kayıt ama şimdi gelin bu hafta sonu bu emsalsiz ustaları dinleyelim, kendimize gelelim, Cedar Walton'ın parça aralarındaki swingli piyanosuyla güzelleşelim.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 23 Ekim 2020, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X Advertisement