Genç besteci Burcu Durukan eseri Klangwerkstatt Berlin Yeni Müzik Festivali'nde seslendirilecek

Genç besteci Burcu Durukan eseri Klangwerkstatt Berlin Yeni Müzik Festivali'nde seslendirilecek

Dünyanın farklı şehirlerinden gururlanacağımız haberler almak bizi sevindiriyor.

 

Prof. Seher Tanrıyar'ın öğrencisi olarak Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı Piyano Bölümü’nden mezun olduktan sonra Viyana Müzik ve Gösteri Sanatları Üniversitesi’nde "Elementer Müzik Pedagojisi" eğitimi alan ve konser piyanisti Antoinette van Zabner ile piyanoda repertuar çalışmaları yapan Burcu Durukan caz piyanisti Nilüfer Verdi ile caz armonisi ve kompozisyon alanlarında da çalıştı.

 

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Kompozisyon Anasanat Dalı Yüksek Lisans programında besteci Mete Sakpınar'dan kompozisyon eğitimini sürdüren sanatçı İstanbul ve Viyana'da çeşitli okullarda eğitmen olarak çalıştı, konserler verdi ve ustalık sınıflarına katıldı.

 

Yüksek lisans tezi için Berlin'e araştırma yapmaya gittiği sıra Hanns Eisler Müzik Yüksek Okulu hocalarından besteci Helmut Zapf ile tanışarak bestelerini dinletme şansı bulan ve Zapf'ın Durukan'ın bir eserinin festivalde çalınmasına vesile olduğunu belirten Burcu Durukan bestesi "Clarino Lipari" hakkında şunları söyledi:

 

"Klarnet ve piyano için bestelediğim Clarino Lipari, varlığın kendi sınırları çerçevesinde berraklık ve dürüstlükle güçlüklere rağmen durmaksızın gelişimini anlatıyor."

 

Geçmişi 1990'a dayanan Klangwerkstatt "Yeni Müzik" Festivali, çeşitli kurumların desteğiyle 30 senedir düzenli olarak Berlin'de gerçekleşmekte. 13 Kasım 2021 tarihinde Burcu Durukan'ın yanı sıra Türkiye'den besteci Emre Dündar'ın da eseri bu festivalde seslendirilecek.

 

Bu haber, yolu Berlin'den geçenlere açık davettir. Burcu Durukan'ı kutluyor ve başarılar diliyoruz.

 

Leyla Diana

 

Cazkolik.com / 09 Kasım 2021, Salı (Berlin)

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Leyla Diana Gücük

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.