Akbank Sanat 2009 sezonunu Akbank Oda Orkestrası`na eşlik edecek İsveç`li saksafoncu Anders Paulsson`la açıyor

Akbank Sanat 2009 sezonunu Akbank Oda Orkestrası`na eşlik edecek İsveç`li saksafoncu Anders Paulsson`la açıyor

Akbank Oda Orkestrası 2009 sezonunu 21-22 Ocak tarihlerindeki iki caz konseriyle açacak. "Anlayana Sivrisinek Caz" adı verilen konserde şef Cem Mansur yönetimindeki Akbank Oda Orkestrası’na İsveçli müzisyen, saksafoncu Anders Paulsson eşlik edecek. Danimarkalı tanınmış besteci Carl Nielssen’den Duke Ellington’a, Astor Piazzolla’ya kadar. uzanan bir yelpazesi var  konserin. İlk konser 21 Ocak’ta Caddebostan’da ki Caddebostan Kültür Merkezi’nde. Şef Cem Mansur’un hep yaptığı gibi konser öncesi sohbeti 20.00’de, ardından konser 20.30’da başlayacak. 22 Ocak tarihindeki konser ise Cemal Reşit Rey konser salonunda. Buradaki konser öncesi sohbet ise 19.30’da, konser 20.00’de başlıyor.


Anlayana Sivrisinek Caz


Yeni yılın bu ilk Akbank Sanat konserinde, Akbank Oda Orkestrası iki coğrafyanın müziklerinin kesiştiği noktalara odaklandı. Kuzeyli besteciler ve caz müziğinin bağlantısını burada saklayan, orkestra konserlerinde solist olarak az rastlansa da, yirminci yüzyıl boyunca zengin bir repertuvar edinmiş saksafon.


Danimarka’nın önemli bestecisi Carl Nielsen, yayımlanmış ilk eserinden itibaren özgün kimliğini kesinlikle ortaya koymuş olan az sayıda müzisyenden biri. "Küçük Süit"ten sonra, günümüzün İsveç’li bestecilerinden A. Eliasson’un saksafon ve orkestra için duyarlı ve son derece cazip bir şiiri geliyor.


Saksafoncu Anders Paulsson, son yıllarda İskandinav ülkelerinden çıkan olağanüstü nefesli virtüozlarından biri. Belçika’lı Adolphe Sax’ın icadı, programın iki yarısını birbirine bağlıyor. Orkestra, Duke Ellington ve Astor Piazzolla’dan saksafon ve orkestra için seçmeleri, Arjantin’li ustanın birkaç tangosuyla tamamlıyor. Caz müziğini senfonik olarak en iyi yorumlayan bestecilerden Aaron Copland’ın "İki Parçası"da Amerika’lı ustanın iki değişik yönünü yansıtıyor.


Cem Mansur, her zamanki gibi konserlerden yarım saat önce müziği ve varedildiği dünyayı renkli anekdotlarla süsleyerek anlatıyor.


Konser Programı:
C. Nielsen (1865-1933): Küçük Süit op.1
A. Eliasson (1947): Saksafon Konçertosu

A. Piazzolla (1921-1996): Milonga for Three (Saksafon ve orkestra için düzenleme Anders Hogstedt)
D. Ellington (1899-1974): Sophisticated Lady (Saksafon ve orkestra için düzenleme Anders Paulsson)
A. Copland (1900-1990): Yaylılar için iki parça
A. Piazzolla: Tangolar


* 21 Ocak 2009 Çarşamba, Caddebostan Kültür Merkezi, 20.00 Sohbet / 20.30 Konser

* 22 Ocak 2009, Perşembe, Cemal Reşit Rey Konser Salonu, 19.30 Sohbet / 20.00 Konser

* Biletleri Biletix.com ya da Akbank Sanat’tan ya da Caddebostan Kütür Merkezi’nden temin edebilirsiniz.

* Ocak ayında Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda Akbank Oda Orkestrası konseri dışında başka konser olmayacağından, Ocak ayına mahsus olmak üzere, bilet satışı Akbank Sanat gişesinden ve Biletix aracılığıyla yapılacaktır. Konser günü olan 22 Ocak’ta Cemal Reşit Rey Konser Salonu’ndan bilet satışı yapılacaktır.


Cazkolik.com / 9 Ocak 2009, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.