Genç Caz+ 23 albümü bu sene daha bi farklı 👏

Genç Caz+ 23 albümü bu sene daha bi farklı 👏

 

İstanbul Caz Festivali tarafından hazırlanan GENÇ CAZ+ 23 albümü yayınlandı

 

 

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, Garanti BBVA sponsorluğunda düzenlenen ve bu yıl 30. yaşını kutlayan İstanbul Caz Festivali, Genç Caz+ projesinin üçüncü albümünü yayımladı. Albümde, 30 yaş altı genç müzisyenlerden oluşan 6 müzik grubunun kendilerine ait, daha önce yayımlanmamış birer özgün bestesi yer alıyor. Albüm, İKSV ve Sony Music Türkiye işbirliğinde, İKSV Genç Sanatçı Fonu ve Mehmet Uluğ Fonu desteğiyle 21 Kasım gününden itibaren dijital platformlarda yerini aldı.

 

Bu sene 21 yaşına giren Genç Caz+ programı için yapılan başvurular arasından seçilen gruplar ve solo projeler, tarzlarına göre eşleştirildikleri deneyimli müzisyenlerle beraber çalışma imkanı buldu. Eggmann Quartet Volkan Öktem ile, BÜMK Orkestra Korhan Futacı ile, Keskin Band Okan Kaya ile, Zonda 4 Ayşe Tütüncü ile, Projektiles  Selen Gülün ile, Esra Gürçay Quartet feat. Peter Shalamov ise Önder Focan ile çalışma imkanı yakaladı. Hayyam Stüdyoları'nda gerçekleşen kayıtlarda gruplara mentorluk desteği veren sanatçıların prodüktör desteklerinin katkısıyla gençliğin tutku ve heyecanı ustalığın bilgeliğiyle dengelenerek İKSV çatısı altında özgür ve dinamik bir albüm ortaya çıktı.

 

Albümün lansman konseri, 7 Aralık Perşembe akşamı Pera 77'de düzenlenecek bir geceyle gerçekleşecek.

 

Genç Caz+'ın Seçici Kurulu'nda bu yıl müzisyenler Ayşe Tütüncü, Cenk Erdoğan, Selen Gülün, Ogün Sanlısoy, Volkan Öktem, radyo programcısı Dr. Hakan Rauf Tüfekçi, yazar Yekta Kopan, Sony Music Türkiye Genel Müdürü Özden Bora ile Pozitif ve Babylon'un kurucularından Ahmet Uluğ ve İstanbul Caz Festivali Direktörü Harun İzer yer aldı.

 

 

Seçici kurulun usta müzisyenlerinin Genç Caz+ müzisyenleri üzerinde sihirli etkileri olmuş

 

 

İKSV Genç Caz yarışmalarından gelip geçen bir çok müzisyen bugün ülkemiz caz ortamının önde gelen sanatçılarına dönüştü. Bu yıl özellikle seçici kurulun müzisyen ağırlıklı olması kadar bu müzisyenlerin prodüktörlük/mentorluk rolünü de üstlenmesi kayıtların kalitesini garantilediği gibi Genç Caz müzisyenlerinin üstlerine düşen rolleri daha kapsayıcı sahiplendiğini albümü dinledikten sonra özellikle belirtmek gerek.

 

Albümde yer alan parçalarda hem iyi sololar ve birlikte çalımlar, hem kaliteli yazılar dinlemek temkinli kulakları bile mutlu ediyor. Ayrıca, caz türünün farklı stillerinde icra edilen altı parçanın icra ve kayıt kalitesi de eşit olmuş. Bu ve benzeri sebeplerle genç müzisyenleri, prodöktürlük yapan ustaları, iyi kayıt kalitesini sağlayan Sony Music Türkiye'yi, Pozitif ve İKSV'yi özellikle tebrik etmek gerekiyor. Geçmiş yıllara göre şimdi yerine oturmuş görünen Genç Caz+ serisinin ileriki yıllarda bu standartlar sayesinde caz müziğin genç eşik çıtasının iyice yukarıya çıkarılacağını şimdiden söylemek mümkün.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 26 Kasım 2023, Pazar

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.